Icat?

Har provats i bromsbänk utan skillnad men ska visst ge en viss psykologisk skillnad typ placebo effekten säger dom flesta
 
asskicker89 skrev:
2457280 hitta det här prylen när jag var ute och surfa..

http://ikatmotorsport.com/

är det ngn som har prövat det? isf märkte ni någon skillnad?
vore ju coolt om det gav ngn märkbar skillnad.
det finns en annan sån trimmpryl som jag tror många har missat!Powerblade. en slags vinge som man sätter i förgasaren den ska visst ge rätt bra skillnad!kostar runt tusenlappen
 

Bifogat

  • PB.jpg
    PB.jpg
    5.2 KB · Visningar: 35
Bushmyra skrev:
2457740 det finns en annan sån trimmpryl som jag tror många har missat!Powerblade. en slags vinge som man sätter i förgasaren den ska visst ge rätt bra skillnad!kostar runt tusenlappen


Har petat in en sån i fuggen på min 250, gav rätt shysst respons nere från botten faktiskt, och där blev det sån grym skillnad så jag vet att det inte var placebo effekt.
 
Just precis, mer respons i botten - men stjäl från toppen. Vet man inte exakt vad den där prylen gör och hur den fungerar kanske man köper BS'en som reklamen säger. Vill du få samma effekt, gasa med mindre trottelutslag, dvs öka gashastigheten under trotteln på låga varv.
 
andersbrink skrev:
2458124 Just precis, mer respons i botten - men stjäl från toppen. Vet man inte exakt vad den där prylen gör och hur den fungerar kanske man köper BS'en som reklamen säger. Vill du få samma effekt, gasa med mindre trottelutslag, dvs öka gashastigheten under trotteln på låga varv.

Ja, same shit som o byta pipan. Flyttar bara registret.. Men att man tappar lite på toppeffekten på en 250 2-t mx är inte döden, gör den bara lite mjukare o åka.
 
Bushmyra skrev:
2457740 det finns en annan sån trimmpryl som jag tror många har missat!Powerblade. en slags vinge som man sätter i förgasaren den ska visst ge rätt bra skillnad!kostar runt tusenlappen
jo har sett dom..skapade en tråd om det och dom flesta tyckte att det inte var värt pengarna eftersom det var vid 1/4 / 1/2 som det gav effekt.(POWER BLADE). men men..hade nästan anat att icat var lite för bra......Har även sett folk göra "egna" power blades..kan ju inte vara så jävla svårt?
 
Last edited:
*/ ?>
Back
Top