Hur snart BÖR man köra?

repan

Gudomlig sporthojare
Gick med
17 May 2004
Ort
Kristianstad
Hoj
Kawasaki
Har läst här på sh att en del redan varit ute med sina hojar. Hur tidigt bör man bege sig ut med tanke på saltrester och grus på vägarna? Hur skadligt är saltresterna? Bör man tvätta av hojen varje gång man kört?
 
Salt suger fett :huvet speciellt på aluminium så kan du inte hålla dig så ska du nog lägga ner lite extra nergi på å tvätta efter åket...Vanta till det har regnat ordentlig nån gång så e de mesta av salten borta.... :tummenupp
 
Jag tänker ge mej ut så snart salt/grus mängden minskar. Blir väl kortare turer då. Sen när termometern går upp mot +5 på morgonen så kommer jag åka till/från jobbet med hojjen!

Måtte "värmen" komma snart..lider :död
 
suck...tror jag ska flytta till Spanien eller nåt annat varmt ställe.
Helvetet kanske.
 
Skickade nyss iväg polaren och hans nya på hans hoj med mitt ställ, dom behövde visst träna då dom ska åka till spanien snart :mad:

björn
 
Gjorde en otroligt avancerad "när börjar vi åka" undersökning :3freak

Surfade tillbaka i forumet till mars 2003 och 2004. Det visade sig att vi började åka i mitten på mars för bägge åren.

Hoppas "statistiken" håller i sig för då är det inte långt kvar :yoparty
 
brinckis skrev:
Har läst här på sh att en del redan varit ute med sina hojar. Hur tidigt bör man bege sig ut med tanke på saltrester och grus på vägarna? Hur skadligt är saltresterna? Bör man tvätta av hojen varje gång man kört?


Man kan ju köra när man vill :D
Rikligt med kläder o en smula saktare i kurvorna då det snöar o e frysgrader o ja just det ja HÅLL AVSTÅND men annars så e det bara :tummenupp

Kör du regniga dagar så löser du kanske en liten del av tvätten osså :) :hihi :banana
 
brinckis skrev:
Har läst här på sh att en del redan varit ute med sina hojar. Hur tidigt bör man bege sig ut med tanke på saltrester och grus på vägarna? Hur skadligt är saltresterna? Bör man tvätta av hojen varje gång man kört?

Jag har kört oavbrutet under vintern, "farbara" dagar , MEN jag har inte varit ute på stora landsvägen, dels för saltet, samt att det blir kallt att köra när det går fortare, man kan frestas att vrida på, friktionen är SKIT. Har mest kört o cirklat runt på leder inne o runt i stan, för att hålla värsta abstinenesen borta(8,5 mil sen julafton) så inga långturer någon mil, 3,5 mil i helgen som var.

Grus o skitsänk blir det, svar ja, några stora koncentrationer salt tror jag inte det blir, skölj av om det känns bättre.
 
Glöm bara inte att det tar längre tid för däcken att bli varma nu när det e så kallt ute...

/M
 
Körde en sväng med sportisen imorse :tummenupp
Jävlar vad gött det var att peta ner ett par vxl å dra på rullen.

Blev tvungen att åka lite extra innan jag stämplade in på jobbet, drog lite bakhjul med :banana Nu står den dock nerplockad, byter koppling m,m.

Sen skulle väl snö helvete komma i helgen med. :död
 
Nyheter
Jonathan Rea avslutar sin racingkarriär

Efter nästan två decennier ...

Yamaha debuterar med V4 i MotoGP

Yamaha har meddelat att för...

Hojmys i Ugglans Park

Ända sedan början av 90-tal...

MC-mässan 2026

MC-Mässan är tillbaka 23–25...

Bike kör Stark Varg EX!

Under hösten kommer Bike gö...

Customhoj Bike Show 2026

Den 23 till 25 januari körs...

Racing på Kjula Dragway till helgen

Den kommande helgen (23-24 ...

Harley-Davidson och MotoGP lanserar Harley-Davidson Bagger World Cup

Harley-Davidson och MotoGP ...

BMW Motorrad International GS Trophy 2026 körs i Rumänien

Platsen för BMW Motorrad In...

Strängnäs Bike Show den 30/8

Sista lördagen i augusti är...

Back
Top