Hjälmfråga.

  • Thread starter Thread starter bloom
  • Start date Start date

bloom

Guest
har kört cross och motard i alla år och haft crosshjälm, dom ska ju sitta så att man biter sig i kinden typ, nu har jag skaffat en supernaked och vill ha en riktig mc hjälm. det jag funderar på är passformen, läst att man ska kunna rucka dom lite upp och ner men inte så pass att den går förbi ögonbrynen.

sen har jag fått en hjälm av far min som är oanvänd, en grym hjälm som är öppningsbar samt nedfällbara solglasögon, den känns ´´stor´´ mot crosshjälmen men den är inte så pass att den går att dra ner till näsan heller, går att vrida lite i sidled.

vill ha lite åsikter från er som har mc hjälmar hur dom sitter ´´ska sitta´´ är det farligt om den går att vrida lite osv.
 
Livsfarligt...:D Jag tycker att du skall fortsätta med samma inställning som till crosshjälmen, bita dig i kinderna. Hjälmen skall sitta fast. Värdelöst med hjälmar som skramlar runt på skallen.
 
Finns det egentligen några tester på detta att en hjälm skyddar mycket bättre än en som glappar lite grann?
Rent logiskt så borde den perfekta passformen skydda bäst men är det verkligen så stor skilldnad? (med litet glapp, inte några exremfall där S huve´t har en XL).
Bifoga gärna lite verklig info och inte rykten vid korvmojen / depån. :D

Edit: Personligen tycker jag det är väldigt störande med småglappande hjälmar så valet är givet redan där.
 
Last edited:
En mc hjälm model integral ska sitta fast på huvudet men utan att trycka åt någonstans så att det känns obehagligt för då är det fel.
 
tack för bra svar, får givetvis rådfråga i butiken också men alltid skönt att ha lite koll innan om vad man ska tänka på.
 
Brukar alltid köpa hjälm som trycker ihop kinderna så att jag nästan biter mig om jag öppnar käften, däremot ska den inte tränga i pannan, det ger sig inte med tiden.

Lycka till
 
Hjälm skall sitta tight, riktigt tight...och runt om, glappar det någonstans kommer det bli drygt.

Lägg tid på att hitta rätt, blunda för märken/priser/färger tills du hittar en kruka som sitter som gjuten.
 
sådär nu är nya hjälmen invigd, det vart en Shoei GT-air och jag är supernöjd, låg och kryssa i 150 utan minsta vindbrus, lite skillnad mot crosshjälmen. En helt annan körupplevelse. värt varenda krona! tack för alla svar.
 
Nyheter
Dags att boka in Gotland Ring!

Upplev magiska Gotland Ring...

Öppet hus på Rapido MCK Stockholm

Lördag den 17 maj bjuds det...

Yamaha TRACER 7 & TRACER 7 GT 2025

Yamahas TRACER 7 och TRACER...

Nya Yamaha Tracer 7 och Tracer 7 GT

Yamaha har presenterat 2025...

Full fart på Bike Trollhättan-dagarna

Just nu har portarna öppnat...

MV Agusta inför fem års garanti

MV Agusta tar ett nytt steg...

MV Agusta förlänger garantin till fem år

Italienska motorcykeltillve...

Bilprovningen: Motorcyklar överlag i gott skick

Foto: Bilprovningen Nu ä...

Färre döda i vägtrafiken

Foto: Jacob Sjöman, Transpo...

Idag inleds nationella potthålsveckan

I år äger Nationella Potthå...

Back
Top