Hjälmaresunds camping, meetup i påsk - med bokning

perjul

Jajamän, visst är det en Biltemahjälm!
Gick med
24 Aug 2007
Ort
Årsta
Hoj
Ingen
Vad säger ni, ska vi formalisera tankarna om vårträff som vi snackat lite om i denna tråd?

Edit: då intresset för deltagande varit svalt åker jag redan på torsdagen. Ändrar därför datum nedan.
Föreslår att vi ses på aktuell camping skärtorsdagen den 1/4 på sena eftermiddagen/tidig kväll, så kan vi ägna aftonen åt att fika/ta en pilsner, snacka skit samt sparka på varandras däck. Och därefter krypa in i våra kyliga tält för en god natt sömn.

Har varit i kontakt med campingen. Den kommer att vara öppen, och man behöver inte boka i förväg. Bara att dyka upp.

Lägger även ut det här på ett annat ställe jag hänger också, så kanske vi blir några stycken.
Och skulle vädret vara riktigt jävla eländigt så blåser vi av det hela...

Den som är intresserad av att haka på kan väl kopiera listan nedan, och fylla på.

1. perjul
2.
3. Osv

Länk till campingen:
 
Last edited:
Kul grej! Läppe är mina gamla hoods. På Läppe Beach spenderades mången sommarlovsdag.
 
Såg att du skrev Hjälmaresund. Jag blandade ihop det med en annan tråd om Hjälmargården (Läppe), men även Hjälmaresund är ju gamla hoods, även om jag av någon anledning aldrig åkte dit och badade. Jag är uppväxt i Julita.
 
Kul initiativ! Hjälmaresund är campingen efter Julita om man åker från Katrineholm?
 
Efter lite research så står det allt tydligare för min del att påsken kommer att tillbringas i Bohuslän vid Kosterfjordens kalla vatten och inte vid Hjälmarens (lika kalla) vatten. Så tyvärr blir det ingen Hjälmar-resa för mig.

Hade varit kul att ses och det är ett bra initiativ! Ha de kul på vägen och i de kyliga tälten!
(Själva har vi värme inomhus, braskamin, wifi/fiberlina, välfyllt vinförråd - så vi skall nog klara oss vi med! :) )
 
Uppväxt alldeles runt hörnet i Kungsör så det är välbekanta områden.
Svänger eventuellt förbi och morsar lite, men oddsen för att jag övernattar i tält i början av april är dock skyhöga.
 
Får man komma även om man åker hd och gillar skinnkläder? ?
 
Får man komma även om man åker hd och gillar skinnkläder? ?
Vad jag har förstått, och det jag också tycker, är att det vi gör på SportHoj inte ska utesluta någon på SportHoj. Även den som inte kör SportHoj. ;)

Vi har medlemmar på SportHoj som gillar mopeder och nakna män så då borde även HD och skinnkläder kvala in! :crash

Fast jag jobbar hela påsken så jag kommer inte. :rodnar
 
Jag kommer befinna mig inom en norrländsk armlängds avstånd från campingen det aktuella datumet så det är inte otänkbart att jag faktiskt dyker upp.
 
Jag kommer befinna mig inom en norrländsk armlängds avstånd från campingen det aktuella datumet så det är inte otänkbart att jag faktiskt dyker upp.
Låter bra. Om bara vädret är ok räknar jag med att åka dit, oavsett om ingen annan aviserar intresse eller ej. Vill komma ut en sväng. Och behöver testa in en del nya prylar inför säsongen också.

Och i kväll har kvällsblaskorna börjat tala om "Ryssvärme" och 15 grader i påsk, så det kanske blir nice, trots allt...
...
Fast Rosvik låter lite längre bort än "norrländsk armlängds avstånd" :giggle:...
 
Jag åker till Ängelholm på måndag.
Och jag tar med hojen på släpet.
 
Flyttar från fredag till torsdag. Se första inlägget.
 
Nyheter
Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Back
Top