Hetsjakten fortsätter

EPO

Ny medlem
Gick med
16 Feb 2006
Ort
Stockholm
Hoj
BMW
Nu är det statistiskt bevisat (muahahahahah) att vi motorcyklister är ena GR ryttare hela jänget. Vi drar oss inte för att dagligen bestiga våra plastraketer och skrikande passera ljudvallen i ett hysteriskt garv. Vi har sedan länge vråla "Banzai" och fullkomligt lämnat alla hämningar, avseende farten och är som kamikaze piloter med harakiri önskan. Som gladast är vi när ljudbangen uppstår slangandes.

VV har offrat X miljoner på en rapport som fastställer våran framfart, som avviker med det makabra medelvärdet på 3,6 km/h ifrån bilisternas på 50 km/väg och 3,7 km/h på 70 km/h väg. För att fånga upp just detta faktum så har man genomfört mätningen i Tokholmen på Vaxholmsvägen vid Vaxholm och ute på Värmdölandet. Av en slump.

Läs rapporten och begrunda ditt öde : http://www.motorcyklisterna.org/upload/Infomaterial/MC_rapport.pdf

Varför vill VV ha regskylt fram :rolleyes:

Give me more of that Warpspeed mr. Spock
 
Inte nog med att rapporten bevisar att vi kör full fart i alla lägen, så pryds den av ett foto på en riktig outlaw-cyklist, som helt utan sans för gällande trafikvett kör i vänster körfält! :näsblod
 
"Vägarna har valts subjektivt efter SMC:s ”Hojkartan” eller efter förväntan om hög
motorcykeltäthet."

så det kanske inte är så konstigt att just dom vägarna har valts...

Intressant att motorcyklar även är överrepresenterade bland dom som kör klart för långsamt (>10)

Kan ju peka på att det allmänt är lättare att hålla exakt hastighet med en bil.
 
Last edited:
Det måste ändå sägas vara en positiv rapport, trodde nog att medelfarten skulle vara bra mycket högre.
 
Kan bara uttala mig om några få av mätsplatserna och speciellt den i Boden längs väg 356 säger väl en hel del när närmare 90% av fordonen kör för fort där, detta beror mest troligt på att man skyltat ner från att alltid ha varit 70km till 50 och naturligtvis väljer man att mäta precis där eller som jag brukar säga man kan bevisa allt med statistik, frågan är bara hur man väljer sitt underlag. Själv kör jag sällan 50 där då det är en helt omotiverad hastighetsgräns och naturligtvis fanns det en anledning till att det alltid varit 70 tidigare. Sträckan i Alvik är ju liknande, finns ingen anledning att ha 50 gräns där mer än att en kärring från VV bor där..
 
"Vägarna har valts subjektivt efter SMC:s ”Hojkartan” eller efter förväntan om hög motorcykeltäthet." så det kanske inte är så konstigt att just dom vägarna har valts...

Tidigare i år så gick SMC ut med att de ville ha in information om vilka hojvägar som medlemmarna brukar åka på. Motivet var att SMC då skulle kunna försöka få Vägverket att få upp ögonen för sträckorna och underhålla dom bättre.

Själv var man lite konspiratoriskt lagd och utgick från att informationen snarare skulle användas används just till den här typen av rapporter och andra saker som snarare gynnar Vägverket och ligger oss i fatet. Kanske bara en tillfällighet, men personligen skulle jag aldrig drömma om att rapportera in mina favoritsträckor till en myndighet eller nationell organisation.
 
Hehe jag trodde det skulle vara mycket värre. Kanske för att vägarna har varit som på bilderna hela sommaren...

\Masonit
 
Jag var mest oroad över mopedernas medelhastighet.
Den överskrider ju med råge dom 45 km/h dom får färdas i.

Värst är Malmö där mopederna i snitt håller 55 km/h på 70 väg!!!!

Något måste ju göras för att stoppa dessa fordon, vi kan inte tveka längre!!!
 
Statistiken hade nog sett annorlunda ut om dom enbart räknade sporthojar, men det behöver vi inte ha med i diskussionen va ;).

Tummenupp för alla kromslädar som räddar oss andra i statistik likt denna :tummenupp.
 
Statistiken hade nog sett annorlunda ut om dom enbart räknade sporthojar, men det behöver vi inte ha med i diskussionen va ;).

Tummenupp för alla kromslädar som räddar oss andra i statistik likt denna :tummenupp.

ja nån gång ska väll vi kunna utnyttja statistiken till vår fördel.
 
statistik är en exakt men lättvinklad vetenskap:mattias
 
Är det överhuvud taget någon som tvivlat på Vägverkets ambition att måla ut hojåkarna som den blödande bölden i Noll i vision??

Det är ju kalas att kunna få allas blickar riktade mot motorcyklister så snart det riktas blickar mot vägverket och dess projekt.

Det är som ett "get out of jail free card" - så fort det riktas frågor och kritik mot VV och Tingping känner svettan lacka ropar man bara "MOTORCYKLISTER" och vips - alla blickar riktas ifrån VV, för alla vet ju att det bara är Hells Angels och organdonatorer på metamfetamin som åker hojj, galningar som dör och dödar.

Att många av oss kör som svin ibland är en annan sak, precis som många av de som kör bil är rent ut sagt kassa på det...
 
Vem är farlig i trafiken

Okej, man tar några populära hojvägar och mäter hur fort folk kör där. Man mäter totalt 911.888 st fordon och dess hastighet.

Av alla som körde över tillåten hastighet enl. gällande skyltning var 98% bilister. 1.9% av fortkörarna var motorcyklister. Sporthojskategorin är också med här d.v.s. de är inte undantagna. Sporthojar är frekventa på "sporthoj.com" men inte så frekventa i trafiken och mätningen. Så de syns inte :confused: Hmm, låter representativt.

Av alla dödsfallen i trafiken så är 6% hojrelaterade (1970--2006).

Visst kommer det alltid att vara farligare att vara så kallad "oskyddad i trafiken" j.m.f. med skyddad av kaross, airbag, bilbälten, mm. Så när olyckan är framme så är risken större på hojen.

Medelhastigheten för hojarna (bl.a. inkl. dom där 1.9% av fortkörarna som åkte hoj) var totalt 3.6 till 3.7 km i timmen högre för hojarna. Nästan 4 km/h fortare än bilarna. Kom igen felmarginalen i polisens mätningar är 3 km/h (förr) p.g.a. man ville ha en marginal. Vi är på snudden nära felräkningsmarginalen när det gäller snittvärdet mellan fordonstyperna.

Som bekant är aldrig vållandefrågan intressant d.v.s. om man tar en lastbil och kör över en motorcyklist så är det farligt att åka hoj för motorcyklisten dog. I England så har man konstaterat att det är bilisterna som vållar huvuddelen av olyckorna avseende hoj.

Så strunta i 98% av fartsyndarna och 94% av dödade i trafiken. Det är hojarna som är hotet mot VV´s nollvision.
 
Nyheter
Hojmys i Ugglans Park

Ända sedan början av 90-tal...

MC-mässan 2026

MC-Mässan är tillbaka 23–25...

Bike kör Stark Varg EX!

Under hösten kommer Bike gö...

Customhoj Bike Show 2026

Den 23 till 25 januari körs...

Racing på Kjula Dragway till helgen

Den kommande helgen (23-24 ...

Harley-Davidson och MotoGP lanserar Harley-Davidson Bagger World Cup

Harley-Davidson och MotoGP ...

BMW Motorrad International GS Trophy 2026 körs i Rumänien

Platsen för BMW Motorrad In...

Strängnäs Bike Show den 30/8

Sista lördagen i augusti är...

Mälaren Runt – Tillbaka till rötterna

Under lördagen kördes Mälar...

Fat Boy Gray Ghost – 35 år efter Terminator 2

2025-års Fat Boy Gray Ghost...

Back
Top