Handla från eBay nu, moms och postmords avgifter

bosse-l

Gudomlig sporthojare
Gick med
3 Aug 2016
Ort
Överkalix
Hoj
Kompressormatad Honda CB250N, Triumph Thruxton 900 -13, Kawasaki KLR650 -99, Suzuki GSX750ES -83, Honda CB400N-82, Honda CB250N -79, Honda CB250N -81
Nån som har koll på vad som gäller på eBay nu? Kollade på lite TIG slangpaket från Kina och funderade fram och tillbaka men trycke tillslut på "buy it now" men då var det ett helt annat pris och såg att det var tillagt VAT. Det stämmer att det är lågt till 25% på priset så det verkar alltså vara svensk moms.

Klickade vidare och då står det nåt ok att inga import avgifter ska läggas på om jag nu fattar det hela rätt "No additional import charges at delivery". Nån som har koll hur det ligger till nu, det stämmer ju att det läggs på 25% moms vilket ju är helt okej . Men är det nån som har koll på om detta gör att man slipper postmords avgift och momsbetalningen i Sverige, det borde ju vara så.

Beställde ett tanklock för några månader sen och blev lite förvånad då deg låg i brevlådan utan att jag hört av postmord om tull och avgiften.

Nån som har koll så man inte åker på dubbel moms och postmords avgift.
 
Har köpt från UK ett par gånger och det har funkat. Men det är inte alltid PostMord har koll, kolla i Hata-PostMord-tråden.
 
Jag åker alltid på extra avgifter som faktureras via postnord, oavsett vad det stått.
 
Som jag förstått det lägger vissa större ebayhandlare på moms/importavgifter redan vid köp. Andra säljer inte till EU öht. Och några säljer utan påslag. När den försändelsen väl når vårt stolta fosterland får sedan posten och tullen, i perfekt byråkratisk harmoni, skicka både paket och pengar fram och tillbaka sinsemellan.
Om inte annat så skapar det ju arbetstillfällen ?
 
Om handlaren gör rätt, eBay gör rätt och Postnord/annan operatör gör rätt så blir det inga extra avgifter. Har funkat typ 9 ggr av 10 för mig och den tionde krävde ett par mail för att få det löst.
 
Nuförtiden handlar jag nästan uteslutande på Aliexpress eftersom det är snäppet billigare än Ebay. Förr gick det inget vidare eftersom alla deras handlare skickade från Kina och man alltid åkte på straff (tull, moms och 2 månaders väntetid på Arlanda), men sedan en tid tillbaka har flera av de större kinesiska handlarna börjat göra lager i östeuropa. Varorna fraktas dit, tullas och momsas till betydligt lägre avgifter än Sverige. Dessutom kommer sakerna någon vecka snabbare.
 
Nuförtiden handlar jag nästan uteslutande på Aliexpress eftersom det är snäppet billigare än Ebay. Förr gick det inget vidare eftersom alla deras handlare skickade från Kina och man alltid åkte på straff (tull, moms och 2 månaders väntetid på Arlanda), men sedan en tid tillbaka har flera av de större kinesiska handlarna börjat göra lager i östeuropa. Varorna fraktas dit, tullas och momsas till betydligt lägre avgifter än Sverige. Dessutom kommer sakerna någon vecka snabbare.
Vad gäller Aliexpress så är det så att även de som inte lagrar i EU betalar in momsen i förskott så kunderna slipper hanteringen. Detta eftersom hela EU nu tar moms från första kronan precis som Sverige har gjort sedan 2018.
 
Jag lade en beställning på AliExpress för en månad sen ca. Några prylar dök upp redan inom en vecka, de som tog längst tid tog 3-4 veckor. Gemensamt för alla delpaket var att de var skickade från Nederländerna så en hel del verkar paketeras om där. Ingen moms eller tull.

Att sedan PostNord lämnar paketen utanför min ytterdörr i ett radhusområde, inte helt ok i mina ögon. Jag har dessutom mindre än en km till närmaste utlämningsställe... Men det är en helt annan historia.

Försändelser från UK verkar däremot vara lite hit and miss just nu. Undviker i det längsta att beställa därifrån som det ser ut nu.
 
Nyheter
Idag inleds nationella potthålsveckan

I år äger Nationella Potthå...

Nationella Potthålsveckan 1-7 maj

Det är återigen dags för Na...

Motorcykelns Dag 3 maj

Den 3 maj är det Motorcykel...

Bilprovningen: Brister hos var fjärde motorcykel

Foto: Bilprovningen Våre...

Europeisk kampanj för säkrare motorcykelkörning

Den europeiska branschorgan...

Bara två månader kvar till Gotland Ring Bike Week !!

En liten påminnelse om året...

2 månader kvar till Gotland Ring Bike Week !!

Nu är det bara två månader ...

Nya Indian Pursuit Elite

Screenshot Indian Motorc...

Icons of British Originality

Åtta team från åtta länder ...

BMW presenterar R 12 G/S

BMW Motorrad har presentera...

Back
Top