GSX 650f 2007-

JMB

Medlem
Gick med
1 Aug 2012
Ort
Utanför storstan
Hoj
HD Night rod -16, XT660R -07 plus en massa ex. hojar :)
Min första hoj, har haft den i ca: 2 veckor, väldigt lättkörd och perfekt första hoj men den verkar inte allt för vanlig? Sjukt billig i försäkring, bor i Bromma och betalar 5400:- hel/år via Suzuki märkesförsäkring (utan krav på inlåsning om natten). Måste finnas fler här som har denna hoj? :7peta
 
Last edited:
Det är en av kandidaterna inför köpet till nästa säsong, hur sitter man på den om man är i 185-190cm-klassen ? tycker man sitter lite väl ihoptryckt på en del modeller..
 
Jag är själv 187 och sitter bra på hojjen, benen/knäna får plats i inbuktningen på tanken utan problem! Som referens kan jag säga att jag körde Yamaha XJ6n på körskolan och den känns mkt mindre.. Vikten gör att den går stabilt i högre farter (245 kg fulltankad), det som fick mig att slå till utöver att den är jäkligt snygg var att försäkringskostnaden är såpass låg som den är!
 
Nyheter
En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Kurviger – Appen som hittar vägarna du inte visste att du ville köra

Att köra motorcykel handlar...

Nya europeiska riktlinjer ska höja kvaliteten på avancerad MC-utbildning

I samband med MotoGP-racing...

Back
Top