Grundkurs med SMC Södermanland 30 April

lepik

Ny medlem
Gick med
19 May 2008
Ort
åkersberga
Hoj
GasGas EC 300 E
Grundkurs 30 april
En perfekt början på säsongen 2011!

Den 30 april kör vi i SMC Södermanland en grundkurs på Malmby flygfält. Grundkurserna kallades tidigare avrostningar och består av ett antal övningar som förbättrar bland annat vår bromsteknik och riskmedvetenhet såhär i början av säsongen. Övningarna görs tillsammans med våra instruktörer som bidrar med värdefulla tips och feedback.

Klockan 9:00 öppnar inskrivningen och 10:00 börjar vi köra. Kom i god tid!

Det finns även möjlighet att komma som ”drop in”-deltagare efter klockan 12:00 och prova på en eller ett par övningar. Kursen tar slut ca 16:00.

Det kostar 100 kronor att delta, och vi tillåter övningskörning om man har en handledare med sig. I annat fall är körkort ett krav.
Motorcykeln måste vara godkänd att användas i trafik, dvs skattad, besiktigad och försäkrad. Skyddskläder för motorcykelåkning ska användas och vi rekommenderar att man använder ryggskydd.

Anmäl dig för att vara säker på att få plats! Det kan du göra på http://boka.smcsodermanland.se/, dock senast den 25 april.
 
Nyheter
Sandvikens franskaste Triumph

I Norrtälje kunde vi se hur...

Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Back
Top