Fullkomlig succé! - Rejsrapport Mattias #73 125GP LMS KM I - 2011

Mattias

Very nice
Personal
Gick med
24 Feb 2002
Ort
Stockholm
Hoj
GSX-R750WT + G650X Moto
Till att börja med tänkte jag citera Usher, en afro-amerikansk man som sjunger musik som spelas på 105,9 The Voice. Åtminstone är det den frekvensen i Stockholm:
"Know y'all been patiently waiting, I know you need me, I can feel it,
I'm a beast, I'm an animal, I'm that monster in the mirror,
The headliner, finisher, I'm the closer, winner.
Best when under pressure with second's left I show up."


Okej, så det kanske inte stämmer helt, men någon kanske har längtat efter en ny rapport i alla fall. So here goes:

Jag har kört 125GP-motorcykel i en säsong nu. Jag har uppfattat det som svårare att köra den än att handha den, vilket är tvärtemot den generella uppfattningen.
Mycket av det svåra kommer av att jag har förväntat mig att det ska vara svårt att handha den, vilket gjort att jag blivit något lamslagen när det gäller att försöka ändra på den om den inte känns rätt.
Detta trots att jag haft en likadan cykel som uppenbarligen går att köra fort på stående mindre än en meter från min egen. Hela förra säsongen gick åt till att bara köra, och förundras över hur svårt det var.
Jag satte ett personbästa på Sviestad på 1.06,8nånting ganska sent förra säsongen, putsade det sedan till 1.06,784. sen var det stopp. Jag körde lite träningar och anmälde mig fåfängt nog till SM-finalen på Mantorp 2010 och lite sådär, men med en hoj som mest kändes som en trähäst att köra blev det aldrig riktigt roligt.

Vi hoppar raskt fram till 12/4-2011. Första träningen för året. Efter att inte ha kört motorcykel på länge hade jag nästan glömt hur rädd jag var förra året och hur mycket jag inte gillade att köra den.
Detta ledde till ett nytt personbästa på 1.06,77. Det ledde till återhållsam eufori, men ni anar trenden här, gissar jag. Visst går det fortare och fortare, men så länge det handlar om tusendelar får man ju fråga sig vad fan som står på.
Jag körde även nästkommande träning 19/4-2011 men lyckades inte köra nåt fortare. Jag blev mitt sura, bittra jag anno 2010 återigen. Fyfan jävla skit-sege sa att jag skulle sluta gnälla och ta i mer. Jag protesterade försiktigt och påstod att det kändes som om motorcykeln skulle döda mig om jag försökte.
Fyfan jävla skit-sege föreslog att vi skulle prova varandras hojar, något som vi snackat om flera gånger 2010, men aldrig gjorde. När jag körde hans hoj var det inte alls särskilt svårt att köra samma tider som krävde hårt ihopbitna käkar och alla muskler på helspänn på min.
Fyfan jävla skit-sege såg blek ut och sa att min hoj inte alls var lättkörd. Han hade kört 1.07,3 och varit jätterädd hela tiden. Jag blev mycket nöjd.

Väl tillbaka i the racing workshop tog jag raskt och mätte upp häng och höjder och general feel på fyfan jävla skit-seges hoj och mekade om min så likt jag kunde. Det blev inte av att testa detta förrän det var skarpt läge i kvalet på det som den här rapporten egentligen ska handla om så nu kan vi raskt hoppa över på själva russinet i kakan.




Efter att ha misslyckats kapitalt med allt jag företagit mig motorcykelmässigt 2010 och inlett även säsongen 2011 med tveksamma prestationer ville jag efter att äntligen ha gjort nån sorts inställning testa hojen. Jag drog ut på det länge, men slutligen anmälde jag mig till VM i KM på Linköpings motorstadion.
Tisdagen började med kaos på jobbet. Fullt upp, minst sagt och det är ju alltid en fin uppladdning för sportsliga prestationer.
Mitt i skiten kom fyfan jävla skit-sege dragande med tattarlasset han inte bekymrat sig med att lasta ur sen SM-premiären på Anderstorp, där han för övrigt blev tolva och sjua i respektive rejs. Jag nämner det, eftersom det senare i texten ska framgå att jag är the underdog. Okej?
Han började lasta över saker i den feta rejsbussen vi så tacksamt lånar av transportsponsorn www.mtmab.se (I want to say thank you to my sponsors). Han flikade in lite gnäll medan jag envist gnetade vidare med mina arbetsuppgifter, ty det är såna vi är.
När allt väl var inne började han stressa mig med påtryckningar om att åka. Jag sa som vanligt att jag måste äta, dricka kaffe och sen bajsa. Man kan inte börja en 20-milatripp om man är bajsnödig. Han suckade och klagade lite mer. Jag sa åt honom att dra iväg och skaffa mat själv istället för att gråta som en subba, och efter många om och men gjorde han det.

När jag fått äta, kaffa och bajsa var klockan halv ett, vilket jag bedömde som en perfekt avresetid. Vi rullade iväg och kom genast ihåg hur skönt det är att åka skåpbil med vindruta stor som en husvägg och solen i ansiktet. Det blir VARMT. Efter två timmar i de förhållandena är man lagom ångkokt och ganska färdig, faktiskt. Även detta bereder väg för storslagna sportsliga triumfer naturligtvis.

Resan upplevdes som "ganska kort, känslomässigt" vilket ju är bra. Som brukligt är diskuterar vi allt mellan kvinnor, vindkraft och flyghaverier på vägen och denna gång var det ju ett tag sen vi åkte skåpbil senast vilket gjorde att ämnena inte kändes uttjatade så fort.

Väl framme i depån ställde vi upp bilen mot staketet mot go-kartbanan, visa av eluttagbristen på café racer-sidan vid den förra träningen vi bevistade. Jag noterade att toalettbyggnadens dörr stod vidöppen denna gång, och begav mig raskt dit för att slutföra ärendet som kanske blev lite rumphugget (hoho) innan vi åkte. Jag satt där och uppdaterade mina fans via fejjan ganska länge. Gött att vara ute i god tid.
Toalettbyggnaden är numera nyrenoverad invändigt och jättefin, men hur tänkte ni när ni inte köpte toaborstar, LMS? Alla vet att rejsingmage inte direkt medför nåt klonk i porslinet, if you know what i mean.

Efter en lång meditativ sittning gav jag mig ut igen. Fyfan jävla skit-sege hade redan lastat ur sin trubbiga, fula #80-hoj och var på väg att våldföra sig på min. Jag rusade till undsättning och satte ner min vackra lilla aluminumhäst ömt som en mors smekning.


Vi kör tvåtakt och måste därför pumpgasa i allt mellan fem och tio minuter för att se att inget springer läck eller skär, så det var vad vi gjorde härnäst. Fyfan jävla skit-sege hade ryckt igång sin hoj för hand på bakhjulet under SM-helgen och bestämde att vi skulle göra likadant nu. Han kommenderade treans växel och drog tag i mitt bakhjul. Sen slet han ner min motorcykel från depåstödet med en elegant knyck. Hrm.
Vi klåpade upp den på stödet igen, och nu satt jag på hojen medan han ryckte sig fördärvad i bakhjulet. Till slut gick den igång och höll sig på något förhöjd tomgång, cirka 5000 rpm. Jag funderade på vad jag skulle göra, men sen kom jag på att den kunde stå där och brumma för sig själv medan vi drog igång hans hoj. Vitsen med att rycka igång för hand på bakhjulet är att man kan ha främre däckvärmaren på under tiden och medan någon håller liv i motorn
(ingen tomgång på en GP-räser, förstår ni) så rullar någon annan på den bakre värmaren. På så vis slipper man välja mellan varm motor eller varma däck. Bra strategi.

Utan att stänga av motorn lyfte jag på tanken och drog lite i gasvajern. Den hade hakat sig runt nånting och släppte lydigt när jag sa åt den. Jag noterade att det var ett lätt avhjälpt fel och gjorde upp en plan för hur jag skulle hantera ett eventuellt gashäng när jag körde. Någon dieselåkare (Rookie 600-Marcus #77 var det) klämde fram lustigheten att ett gashäng kanske var precis vad jag behövde. Jag skrattade vänligt, men kokade inombords.


Klockan fyra skulle vi kvala. I god tid bytte vi om och gjorde oss redo. Eftersom jag faktiskt gjort nåt med hojen den här gången såg jag fram emot att få köra lite och se om det skulle göra någon skillnad. Första flygande varvet utan nämnvärd ansträngning gick på 1.08ganskablankt och jag visste inte riktigt om jag skulle skratta eller gråta. Jag hoppades innerligt att jag inte skulle fastna i nåt bajstempo som jag alltid tidigare gjort.
Det andra flygande gick på 1.06,97. Jag noterade detta tacksamt eftersom jag inte tyckte att det kändes som om jag skulle dö och ändå var ganska nära mitt tidigare personbästa. Ett känsla av hopp dök upp. Härligt. Det tredje varvet gick på 1.06,37 vilket gjorde mig mycket nöjd. Nytt PB igen, pang ba! Följande varv blev 1.06,31 följt av 1.06,35 och 1.06,37. Nöjd med hur fan det gick, men inte så nöjd med det faktum att tungan fastnat i gommen eftersom jag flåsade så jävligt, gick jag i depå för att dricka vatten.
Jag vet inte hur jag tänkte där, för nån vattenflaska hade jag ju inte i bandepån. Jag stannade vid monitorn och tittade på den. Kunkel och Alx kom fram och undrade varför i hela helvetet jag inte körde för, och jag förklarade att jag var lite trött.
De manade på mig och för att bli kvitt tjatet som lovade jag att gå ut och sätta ett "brottarvarv" på 1.05 innan jag gå upp. Kunkel (som egentligen heter Micke) bad om två "brottarvarv" och jag nickade. Rullade igång igen och ut på banan. När jag tittade så att det var klart såg jag en trubbig, ful #80-hoj med fyfan jävla skit-sege vid spakarna komma ut ur sviestadböjen. Jag tyckte att det var bra tajmat och tog upp jakten.
Första varvet blev genast en femma. En FEMMA! Hurra! 1.05,38 enligt laptimern. Nästa smällde jag in en femma till! 1.05,39. Sen satte jag ännu en femma! 1.05,91. Jag fullkomligt KROSSADE mitt gamla personbästa och det helt utan dödsskräck. Vilken jävla stjärnmekaniker och stjärnförare man är!
När jag flaggades av gjorde jag nån sorts segergest, vilket kanske var lite fånigt men glädje är en känsla som sällan uppenbarat sig medan jag suttit på den där motorcykeln. Jag ber härmed om ursäkt till alla som kände sig kränkta och lite skamsna av mitt agerande.

När jag lyckas med något (inte så ofta) är jag alltid väldigt lycklig. Inte jättelänge, men ändå. Jag fotograferade laptimern och uppdaterade fejjanfansen och lite andra grejor som också kan uppfattas som fåniga.

Fyfan jävla skit-sege låtsades att han var glad för min skull, men som den nästan synska individ jag är genomskådar jag ju sånt ganska lätt.
Jag kvalade in som fyra efter Anders Kihlander (Aprilia RS250, not the girly kind), Carl Torssell (Yamaha TZ250, ex Yuzy Shahrol VM-shit) och fyfan jävla skit-sege (ful, trubbig RS125R). Front fuckin' row! Där hade jag inte varit sen förra KM. Hurra!

Sen minns jag inte riktigt vad som hände, eftersom allt var färgat i rosa med små ponnysar som skuttade runt. Jag känner inte igen mig i glädje, som sagt.
 
Klockan sex var det så dags för rejs. Vi hade tankat ett noggrant kalkylerad bränslemängd i vardera motorcykel och minutiöst gått igenom allt.
Jag klädde om, rullade av däckvärmarna och körde iväg till utsläppet. Där stod redan fyfan jävla skit-sege och gestikulerade åt höger. Jag hajade inte vad han menade riktigt, så jag rullade upp på hans vänstra sida. Jag uppfattade aggression och en lös slang. Jag fnissade förtjust åt hans tafatta försök att mata in slangen i det tajta hålet (ohlala) med vänsterhanden. Plötsligt slutade han och backade ivrigt pumpgasande bakåt och rullade upp på min vänstra sida istället. Jag tittade nonchalant bort tills han slog mig på handen
och pekade på sin gasrulle. Jag skrek "va?" och han skrek "gasa!". Jag hajade inte varför, så han skrek "håll igång den!" istället. Dååå fattade jag! Han lyfte på tanken och mosade in slangen mellan tank och luftburk istället för att försöka mata in den i hålet (jaja, ohlala igen). Medan han klåpade med det hade gröna flaggan ersatt den röda och vi åkte ut på banan. Jag nickade, vinkade och gjorde tummen upp till alla ivrigt väntande fans och rullade ut på banan efter fyfan jävla skit-sege. Vi tog oss runt sighting lap och ställde upp på plats tre och fyra.

Starten är min favoritdel i rejsing. Det låter mycket, man är spänd och hela världen består bara av gasrulle, koppling och startlampa. Inte just i det här ögonblicket dårå, eftersom vi skulle ut på warm up-varvet. Det startas av en man med flaggor, som likt en fjäril rusar genom det massiva startfältet. Jag ville inte döda min koppling med en riktig provstart så jag smög iväg med ganska lågt varv. Idén var att göra en Stoner, dvs rulla sakta första halvan av banan och låta de andra stå på gridden med kallnande däck och kokande motorer, men när det tar en dryg minut att köra runt kanske det inte gör nån större skillnad.
Jag sket i stoner-metoden redan in i esset och laddade på lite lagom för att få köra någorlunda fort så mycket som möjligt under kvällen.
På väg in i bergskurvan slog jag av och la i friläge och pumpgasade frenetiskt för att få upp korrekt drifttemperatur innan jag skulle plåga motorn i starten.

Jag rullade fram till min front row starting position och stannade på tok för långt bak. Jag noterade att fyfan jävla skit-sege tittade efter sin linje och kopierade raskt hans beteende. När alla funktionärer var nöjda med startuppställningen pekade mannen med röda flaggan på startlampan och nu var det dags. Jag kan inte nog beskriva hur jävla spännande det är att göra en start! Alla borde testa! Jag klappade i ettan och kom på att jag inte hade gjort upp en plan för starten. Feck.
Nu är det teoretiskt inte så svårt på den 125GP-hoj, men ger bara FULL gas och slirar koppling hela första växeln. Av nån jävla anledning kom jag på att jag läst om startteknik nånstans och bestämde mig för att inte hålla FULL gas, utan nånstans vid 9000 rpm. Det var... fel. Lamporna tändes, släcktes och jag gav fullt samtidigt som jag släppte ut kopplingen. Det hade varit bättre att varva mer, insåg jag efter att fyfan jävla skit-sege gjorde en bättre start än jag. Jag fick till och med göra ett omtag med kopplingen. Där rök mitt självpåtagna rykte som startfantom. Nu gjorde det inte skitmycket eftersom jag ändå var trea och inte skitlångt efter.
Numera har jag även lärt mig att bedöma var jag ska börja bromsa in i esset vid start. Anders och fyfan jävla skit-sege var fortfarande ganska nära när vi var på väg genom esset, men det ändrades snabbt när Anders gasade ut ur sagda ess. Han drog ifrån fort och fyfan jävla skit-sege drog ifrån något mindre fort.

Vis av uttorkningsincidenten under kvalet hade jag bestämt mig för att inte flåsa genom munnen under rejset. Jag hade druckit tre och en halv liter vatten också, förstås. Det gick ganska bra, men ibland kom jag på mig själv med att andas genom munnen. Note to self: måste skaffa sandstream-plåster för att vidga näsborrarna. Jag hade bestämt mig för att inte titta hur många varv som återstod förrän jag började krokna, och när jag väl gjorde det stod det att vi bara kört hälften. Jag visste att jag låg trea och undrade stilla om Calle Torssell låg bakom och fikade sig genom varven för att snyta tredjeplatsen från mig mot slutet av rejset.
Jag tänkte också att han förmodligen skulle krascha av tristess om det var hans plan så jag stod på så mycket jag orkade. Jag var sjukt trött i benen och nerväxlingarna efter rakan blev allt svårare. Jag slutade titta på antal återstående varv igen och tänkte mest på att jag inte fick dribbla bort min tredjeplats. När det nästan var klart kom jag ikapp en varvning, men ville inte göra nåt förhastat så jag åkte bakom honom in i bergskurvan och sviestadböjen och tänkte ta honom in i esset. På väg in i esset såg jag skuggan av en motorcykel bakom och trodde att det var Anders som var på väg att varva mig, så jag struntade i mitt omkörningsförsök och signalerade att jag ville bli omkörd på höger sida ut ur esset.

Det sket Calle fullständigt i och passerade både mig och Bernt (varvningen) på yttern istället. Jag tänkte "fan, rök min pallplats där?" och tänkte ta Bernt på väg in i torparn. Jag insåg förvisso att jag nog inte skulle komma ikapp och förbi Calle ändå, så jag väntade till rakan och blåste förbi Bernt with the might of my forty horses.

Genom nya sektionen, bergskurvan och sviestadböjen och sen passage av målflagg. Jag visste inte var jag hamnat, men för säkerhets skull delade jag ut upptummar, vinkningar och slängkyssar till publiken. MagnusK som stod posterad strax innan torparn såg väldigt exalterad ut och applåderade med uppsträckta armar, vilket gjorde mig än mer förbryllad. Har ironin nått Vetlanda, verkligen?

Väl inne i bandepån stannade jag bredvid Calle och frågade om han blev trea. "Nä, det tror jag inte. Jag var inne och bytte tändstift." sa han. Åhfan. Då var pallplatsen min! Hurra igen!
Jag rullade fram till Anders och fyfan jävla skit-sege och tog i hand och tackade artigt (och ironiskt) för en god match. Jag var osäker på om de hade tänkt ha nån sorts parc fermé eller ej så jag stod bara still dör jag stod. Vi blev ganska snart ivägskuffade därifrån, men varken Anders eller fyfan jävla skit-sege gjorde nån ansats att stanna i närheten av bandepån, så jag skrek förtvivlat "ÄR DET INGEN PARC FERMÉ ELLER NÅT SKIT? JAG VILL INTE SUMPA MIN PALLPLATS!", men fyfan jävla skit-sege fräste "det är ett jävla KM, skärp dig föffan!". Min plan var annars att stanna på anvisad plats och låta de två diskvalificera sig och då hade jag ju vunnit, va.

De blev inga rekordtider under rejset för mig, men alla varven var under
det gamla, envisa PB-t och jag körde godkänt jämnt under hela rejset med alla varv inom 0,6 sekunder ifrån varandra, utom det sista när jag fegade bakom Bernt. Snabbaste varv under rejset blev 1.05,936 vilket bara två timmar tidigare hade gjort mig svimfärdig av lycka.
Sen pladdrade vi upphetsat (eller jag gjorde, i alla fall) och fyfan jävla skit-sege avslöjade att han tänkte dyka på insidan om Anders in i första sväng. Gud vad festligt det hade varit att få en seger till skänks via en dylik misslyckad manöver som lett till att båda kraschat, men man kan inte få allt. Nu fick jag en tredjeplats, vilket var bättre än jag trott. Hurra igen!

Sen åkte vi som brukligt till Max och åt hamburgare. Vi smädade MagnusK och Jocke K. som inte kört trots att de har för ändamålet lämpliga motorcyklar.
Allt lyckorus hade tagit musten ur mig så jag orkade inte smäda lika mycket som jag brukade, tyvärr. Alla verkade besvikna över det.
Sen åkte vi hem. Även denna resa upplevdes som "ganska kort, känslomässigt", men det berodde mest på att vi inte tittade på klockan förrän vi redan åkt en lång bit på E4. Smart.

På det hela taget en ganska lyckad eftermiddag, tycker jag. Lite dåligt med bilder på mig, tycker jag också. Sitter du och tjuvhåller på bilder på en röd liten moped med nummer 73 på föreslår jag att du publicerar dom nånstans NU! NUUU!

Okej, det var det hela för denna gång. På återläsande!
 
Lite dåligt med bilder på mig, tycker jag också. Sitter du och tjuvhåller på bilder på en röd liten moped med nummer 73 på föreslår jag att du publicerar dom nånstans NU! NUUU!

Okej!
 

Bifogat

  • IMG_5622.jpg
    IMG_5622.jpg
    88.6 KB · Visningar: 163
:tummenupp:tummenupp:tummenupp
Toppen läsning som alltid. De e' bara du som beskriva något så ordagrant att igenkänningen å inlevelsen blir total
 
Lika underhållande läsning som alltid Mattias :tummenupp Nu fick jag nästan känslan av du inte har passerat "bäst före datum" för att kunna hitta någon form av fart! Gammal är äldst :tummenupp
 
Lika underhållande läsning som alltid Mattias :tummenupp Nu fick jag nästan känslan av du inte har passerat "bäst före datum" för att kunna hitta någon form av fart! Gammal är äldst :tummenupp

Tack! Jag åldras inte, jag blir bara mer rutinerad.
 
Riktigt kul skit !:tummenupp

Du ska få en Jävla skit Sege-dekal av mig.
 
Det blir inte roligare än såhär!!!! Du får INTE sluta rejsa, dina rejsrapporter är roligast! Pungt! Min dotter kom just ut från sitt rum och undrade varför jag satt och skrattade alldeles för mig själv!:rofl:rofl:rofl
 
Härligt, underbart, stort, stort grattis! Det här kan vara höjdpunkten på din karriär, i alla fall "känslomässigt", ty det är väldigt speciellt att sätta ett PPP, pallplats, personbästa och pokal, motorsportens motsvarighet till hattrick. Sen om det är KM eller VM spelar ingen roll, prestationen är lika stor.
:klappar
 
jag är besviken, rapporten saknar udd och de där riktigt dråpliga komentarerna. Jag är ledsen att behöva säga detta men den här gången körde du bättre än du skrev. ;)
 
Härligt, underbart, stort, stort grattis! Det här kan vara höjdpunkten på din karriär, i alla fall "känslomässigt", ty det är väldigt speciellt att sätta ett PPP, pallplats, personbästa och pokal, motorsportens motsvarighet till hattrick. Sen om det är KM eller VM spelar ingen roll, prestationen är lika stor.
:klappar

Jag var nog mer nöjd i början av juli 2006, när jag pulvriserade sege. Men det här var roligt!
 
Nyheter
Norton Motorcycles siktar på fyra nya modeller till 2026

Norton Motorcycles förbered...

GB350S i fokus på Wheels and Waves 2025

Honda var tillbaka i Biarri...

En hyllning till mästaren!

Pressrelease från MV Agusta...

Vinnarhoj från Custom Bike Show

I nästa nummer av Allt om M...

Testhoj hämtas från Sulas MC

Vi åkte till Strängnäs för ...

Transportstyrelsen avvecklar appen Mina fordon

Foto: Andreas Johansson ...

Custom Bike Show 2025

Den 7 juni var det åter dag...

Forged följer tre baggerbyggen

Tre amerikanska hojbyggare ...

Trendbrott: Rullgrusolyckor med MC minskar

Statistik från försäkringsb...

Mc-olyckor kopplat till rullgrus minskar

Trendbrott: Statistik från ...

Back
Top