Filosoferingar av en salongsberusad Xjell-kåpa

Ägge

Tutlurad
Gick med
31 Jan 2010
Ort
Vindö - Stockholm
Hoj
Bmw 850 adv
Varför känns luften kall när du tex håller ut handen genom fönstret från bilen en varm sommardag när luften när du står still känns varm? borde inte friktionen från luften, hur liten den nu må vara producera värme istället för att kännas kall?

Det är varmt, du stoppar ut handen, det blir kallt. varför det!? :fyllisar
 
Har du provat att blåsa på maten för att få den att svalna fortare?
Satt dig framför en fläkt en riktigt varm sommardag för att få lite svalka?
Åkt skidor och tittat mer på siffrorna efter "vindstyrka" och "kyleffekt" än på termometern?

That´s why.

(vetenskapligt förklarat så utstrålar din hud värme som hänger kvar runt kroppen och skyddar. Vinden blåser bort det här lagret och huden kyls ner snabbare)
 
Det finns bara två alternativa teorier här. Enbart två.

Alternativ ett är att den varma luften står still. När du åker så åker du ifrån den varma luften och allt blir kallare.

Alternativ två är att handen, när den hålls utanför bilen, ser marken under fara förbi i hög fart och då blir kallsvettig.

Alternativ tre, som är den absoluta sanningen, är att du håller handen utanför Xjell-kåpan. Där finns bara kyla.
 
Om man åker runt med en xjellkåpa så hamnar man oftast även i kylan socialt på tex Rosen eller McD.
 
Är det tillräckligt varmt så känns inte fartvinden kall, utan värmer istället.

Men, det som händer är som sagt att den uppvärmda luften närmast huden blåser bort.
Det finns en till funktion som kyler ner kroppen, och det är ju att svettas så att fukten avdunstar, vilket lyckligtvis är ett kylsystem som även funkar när det är för varmt för att luften i sig ska kyla.
 
Men är luften tillräckligt varm blir det omvänt. Prova en fläkt i bastun...
 
Det borde vara förbjudet att köra runt med Xjellkåpa för att svalka sig. Det är nått som bara SAS och navyseal använder i nödfall. Inget för oss dödliga:mattias
 
Förhoppningvis trollar den gode Ägge.

Alternativet är att skolan sjunkit så djupt i okunskapsträsket att de inte lyckats förmedla denna basala kunskap vore skrämmande. Vi kan då omedelbart förebereda avveckling all industri inom med koppling till naturvetenskap och teknik inom landets gränser. Vi får istället naivt förlita oss på att utlandets efterfrågan på genuspedagoger och intersektionalitetsexperter ökar kraftigt.
 
Förhoppningvis trollar den gode Ägge.

Alternativet är att skolan sjunkit så djupt i okunskapsträsket att de inte lyckats förmedla denna basala kunskap vore skrämmande. Vi kan då omedelbart förebereda avveckling all industri inom med koppling till naturvetenskap och teknik inom landets gränser. Vi får istället naivt förlita oss på att utlandets efterfrågan på genuspedagoger och intersektionalitetsexperter ökar kraftigt.
Ähhh, vafan, det där är inget att bry sig om. Idag är det scoren i Pokémon GO som definerar hur framgångsrik och kunnig du är...
 
Nyheter
Fat Boy Gray Ghost – 35 år efter Terminator 2

2025-års Fat Boy Gray Ghost...

European Bike Week: 2-7 september 2025

Under veckan den 2 – ...

Michael Schumachers Honda Fireblade såld på auktion

Michael Schumachers Honda F...

Dags för Mälaren runt 2025 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti 202...

Retrohoj från Honda presenterad på Suzuka

Under 46:e Coca Cola 8-timm...

Sandvikens franskaste Triumph

I Norrtälje kunde vi se hur...

Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Back
Top