Jag har ett förslag men om det är bra eller inte beror på vilken kvalité du vill ha på filmen. Det finns en mängd billiga småkameror som är trådlösa, väldigt smidiga och väger runt 14g +batteri. Mottagaren till dessa kameror är ingen stor klumpig historia heller och rymms lätt i en liten ryggsäck. Jag har själv en sådan liten kamera och lagrar filmen på en liten multimedia enhet som lätt får plats i fickan. Kvalitén på filmerna blir väl inte direkt enastående men duger helt klart till att lägga upp på youtube och om man vill så kan man spela upp dom på tv'n med skaplig upplösning.
Allt sammans har kostat mig :
Kamera med sändare- 800 kr
12v blyack till sändaren runt 200 kr
Lipol batteri 300mah 2celler 200 spänn (följer med kontakt för ett vanligt 9v batteri om vikten inte spelar någon större roll)
Multimediaenhet modell handdator 1400kr (kan användat till mycket mer såklart)
exempel på butik som säljer kameran.
http://www.coolstuff.se/p174/TradlosSpionkamera.html
en till fördel med kameran är att om man vill filma när man stuntar eller något liknande så kan man låta mottagaren ligga på marken och utnytja kamerans trådlöshet och min fungerar då upp till 300m utan att det blir allt för mycket störningar.
Bara ett förslag om hur du kan komma undan billigt
Plus att man kan använda den till mycket annat kul också
