Hmm
Om inte jag är helt fel ute så är de flesta idrottsutövare som tävlingsspelar/kör/cyklar/rider, försäkrade genom sina klubbar via sina "spelarlicenser", skall dock inte säga att så är fallet inom alla idrottsgrenar men iaf inom några.
Kanske lite synd att dra alla över samma kam.
Dock så stinker regeringens förslag, och vi vanliga svennar sitter och gnäller på våra forum och hos våra kompisar.
Nä vi borde ta intryck av de europeiska bönderna, som när dom är missnöjda tar sina traktorer och åker in till bryssel och tippar några ton med skit på politikernas farstutrapp.
Kanske är det dags för en riktig mc-manifestation nu till våren, kanske ett samarbete mellan de olika större klubbarna, SMC, Vulcan riders, sporthoj gängen mfl.
Brumma in på plattan i Stockholm, stora torget i S.vall och invadera Avenyn i GBG, då först, då kanske politikerna fattar hur många, deras fina förslag drabbar.