Förgasarproblem

mc ronnie

Ny medlem
Gick med
17 May 2009
Ort
Ösmo
Hoj
kawa zzr 1100 -99
tjoho...nån som vet någon som är bra på fixa förgasare. har en kawa zzr 1100 -99. går orent på låga varv,men drar jag på så går den bra. när jag släpper gasen så vill varvtalet bara gå ner till ca 3000 varv. tyvärr är jag en nolla på meka,så är du duktig får du gärna skriva. behöver få hojen fixad snabbt då jag har ett hayabusa köp på g..:tummenupp
 
Du kan prova att skruva ut luft/bränsleskruvarna ½-1 varv. Hjälper det inte så är det troligtvis skit i lågfartsmunstyckena.
 
Beror ju lite på vad du är beredd att göra. Jag hämtade ut min förgasarbrygga efter genomgång av "braigasen" i fredags.
Då hade han gått igenom alla förgasarna, bytt de gummidetaljer som var dåliga, bytt nålventilerna? för flottörerna och ställt dem samt lite olika packningar.

Smacka på grejorna på hojen igår och den går som en dröm igen! Bättre än tidigare men det var kanske inte så konstigt då jag hemmapulat dit allt tidigare. Kostnad i mitt fall, 2.000SEK.
 
Nyheter
En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Kurviger – Appen som hittar vägarna du inte visste att du ville köra

Att köra motorcykel handlar...

Nya europeiska riktlinjer ska höja kvaliteten på avancerad MC-utbildning

I samband med MotoGP-racing...

Back
Top