Får ingen lön på nya jobbet =/ HJÄLP!!

Catway

Ny medlem
Gick med
12 Jun 2006
Ort
Stenungsund
Hoj
GSX-R 1000 -05
Tog det stora steget att byta jobba lite hastigt och lustigt. Tog lite hjälp av sporthoj och allt kändes bra tills jag jobbat ca en vecka och fick reda på att de alltid betalar ut 1 månad efter, vilket skulle innebära att jag inte får någon lön den första månaden jag jobbar.

Enl. det nya företaget så är min lön innestående tills den dagen jag slutar.
De skall följa byggnads VVS avtal, samt jag går på timlön (annan form av månadslön). Jag är fastanställd från första dagen.

Nu kanske jag precis kan klara mig runt pga. av att jag får ut semester ersättning från mitt förra företag, men de pengarna skall jag ju ha till min nästa semester, så jag skjuter ju bara problemet framför mig. Får man verkligen göra så här? Hur F** skulle det se ut om man anställde 100 personer och hade allas lön innestående och alla jobba tills de blev 65år!

Har försökt fråga på byggnads, men de vägrar svara eftersom jag inte är fackmedlem.

Hoppet står nu till sporthoj. Annars får det bli banklån eller nått, har ju nästan 15000 i räkningar varje månad!

Tackar på förhand.
 
Byggnads vägrar å svara!

Tro faan det! :dummer

Edit: Och för att förtydliga det är som pojkarna nedan säger.. på dem flesta ställena så släpar det en månad... (Gött när man slutar!:tummenupp )
 
Last edited:
Fungerar likadant överallt, har man timlön släpar den 1 månad så de har gott om tid att räkna ut den osv osv, samma sak om du jobbar övertid släpar den 1 månad har jag för mig.
 
Eh, nu vill jag inte vara dryg men lönen är ALLTID förskjuten en månad. På samma sätt som du ALLTID betalar hyran i förskott.. :va

EDIT: Nu blev jag fan osäker.. :rolleyes:
 
Eh, nu vill jag inte vara dryg men lönen är ALLTID förskjuten en månad. På samma sätt som du ALLTID betalar hyran i förskott.. :va

EDIT: Nu blev jag fan osäker.. :rolleyes:

Nej, det förekommer båda delarna.

Jag har fått lön både från "första" månaden och med en månad efterskott. Inga problem så länge man byter mellan jobb med samma upplägg, annars blir det jobbigt vid en av gliporna..

edit: "vecka" skulle vara "månad"
 
Last edited:
Eh, nu vill jag inte vara dryg men lönen är ALLTID förskjuten en månad. På samma sätt som du ALLTID betalar hyran i förskott.. :va

EDIT: Nu blev jag fan osäker.. :rolleyes:

Jaså minsann. Jag har då alltid fått ut min lön samma månad som jag jobbat. Började på ett nytt jobb 6 augusti i år och fick min första lön därifrån 25e augusti.
 
Nej, det förekommer båda delarna.

Jag har fått lön både från "första" månaden och med en vecka efterskott. Inga problem så länge man byter mellan jobb med samma upplägg, annars blir det jobbigt vid en av gliporna..

Just det, så är det. Har själv varit i den sitsen några gånger.

-Hej mormor här är ditt favoritbarnbarn igen! :yoparty
 
Det vanliga är att lönen räknas fr o m 16:e t o m den 15:e nästkommande månad, för att sedan betalas ut den 25-26 i densamma.
 
Min gamla arbetsgivare betalade ut lönen lite efter eget tycke. Jag kontaktade en jurist som i sin tur hotade min arbetsgivare med likvidation av bolaget om han inte betalade ut löner som han skulle. Sen den dagen kom lönen alltid som den skulle :D
 
Eh, nu vill jag inte vara dryg men lönen är ALLTID förskjuten en månad. På samma sätt som du ALLTID betalar hyran i förskott.. :va

EDIT: Nu blev jag fan osäker.. :rolleyes:

Har du månadslön för du innevarande månads lön (alltså 25 injobbade dagar och 5 i förskott) samt föregående månads eventuella avvikelser.

Vid timlön brukar lönen släpa en något/månad.

Så är det iaf med de lönerna jag administrerar.
 
Det är normalt förfarande.
Tinlönen brukar släpa en månad, men om du jobbar på ackord eller provision kan den komma samma månad med brytgräns mitt i månaden.
Detta är ett sätt för arbetsgivaren att säkerställa att du inte bara säger att nu e det bra...nu går jag...och sen går. I så fall hålls den eftersläpande lönen inne.

Samma sak om du blir långtidssukskriven eller tar tjänsteledigt mm.
Pengarna är ju dina, men du får inte ut dom innan du slutar jobbet.
Vedertaget är att arbetsgivaren kan bevilja en förskottsutbetalning (lån) som sedan betas av med viss peng per månad tills det är till fullo betalt.
 
när jag gick från timlön till månadslön så fick jag dubbla löner en månad, timlönen för en månad tillbaka samt månadslönen för den månaden det var vid utbetalning :yoparty





hur många "månad" kan man få in i en mening egentligen :gnissla
 
Haha de låter ju på killen som dom ska hålla all hans lön tills han slutar :P En månadslön släpande har jag haft på alla jobb. Vad spelar det för roll egentligen?
 
Catway: Du har många tecken på att du sitter riktigt illa till. Man BÖR kunna klara sig en månad utan inkomst helt(även 2 och 3 månader). Att du har 15000kr i räkningar varje månad, ja herregud det får ju stå för din del men att leva som slav under sina räkningar kan inte vara hälsosamt. Efter räkningarna bör man väl äta och leva sitt liv?
Det är fullt normalt att ha en månads innestående, att du aldrig haft det innan verkar helt otroligt för mig men det är med mina erfarenheter(för 10 år sen).

Detta kan vara nånting för dig: http://www.lyxfallan.se/

Det lär sändas ett bra tag till då tittarsifrorna bara stiger&stiger.

Lev efter din inkomst.
Bara ett tips, men tänk på att 90% av befolkningen har det som du så du tillhör ju "normalen" :tummenupp
Frågan är väl om du inte hellre skulle vilja tillhöra resterande 10%.
 
Jag har vart med om allt möjligt. På mitt förra jobb släpade OB-tillägg och övertid en månad (brytpunkt den sista varje månad) medan sjukdagar och övrig frånvaro hade brytpunkt den 15:e i månaden. Jättekonstigt.

Ett annat jobb jag var på var både övertid och sjukpenning en månad släpande och ytterligare ett annat hade brytpunkt den 15:e.

Nu har jag varit timanställd ett par månader, då släpar hela lönen en månad och efter nyår går jag på månadslön igen fast när den brytpunkten är vet jag inte.

En månads släpande är klockrent, det blir en ren fröjd att sluta då... ;)
 
Det finns väl rent krasst 3 upplägg som är lika naturliga allihop.

1. Kalendermånadslön - släpande en månad (timme)
2. Kalendermånadslön - samma månad, 5 dar förskott (övertid släpar normalt..
3. Bruten månad - Arbetat fram till ex. den 15:e betalas ut den 25:e samma månad!
 
*/ ?>
Nyheter
BMW R 12 G/S – ännu bättre med Wunderlich

Tysk precision möter äkta G...

Vinn en batteriladdare från CTEK

I samarbete med CTEK har vi...

Video: KTM 1390 Super Adventure S EVO!

Super Adventure och Teide ...

Bokningar pågår till Gotland Ring Bike Week!

Boka sommarens härligaste b...

Gotland Ring GPE Circuit i konkurs, verksamheten räddad!

Bolaget bakom den dagliga d...

Besöksstorm till MC-mässan på Elmia

Den svenska mc-mässan har v...

MC-mässan startar idag

Med start idag, den 23 janu...

Fullt drag på mc-mässan i Jönköping!

Bikes monter full till bred...

Nya Indian Chief Vintage

I kölvattnet av att ha spar...

MotoGP 2026: kalender och förare

MotoGP-kalendern och förarn...

Back
Top