Få reda på fordonsskatt på bilar man funderar att köpa

bosse-l

Gudomlig sporthojare
Gick med
3 Aug 2016
Ort
Överkalix
Hoj
Kompressormatad Honda CB250N, Triumph Thruxton 900 -13, Kawasaki KLR650 -99, Suzuki GSX750ES -83, Honda CB400N-82, Honda CB250N -79, Honda CB250N -81
Jag var ju med om en incident på E4:an där jag lyckades med konststycket att köra rakt igenom mitträcket och in i ett sidoräcke, trots detta är min pickup förvånansvärt intakt och fullt körbar men dock ser den inte ut så vacker.

Är väldigt rädd att det blir inlösen då smällen tagit och krökt lite i främre balken i ramen dock verkar tack och lov inte rambenen gett vika, halva stötfångaren är borta, bukplåten är rejält bucklig och höger sida är är också bucklig lite här och var.

Nu kollar jag efter bilar, vill ha en pickup då jag konstaterat att markfrigång, 4-hjulsdrift, lågväxel och diff är bra att ha grejer. Samma sak fint att ha hundarna i en "hundkoja" på flaket då man bor en hel del i skogen på hösten.

På de tre åren jag ägt denna pickis har skatten öka med 2000 kr och jag skulle tro att det är ännu värre med de mer motorstarka alternativen.

Finns det verkligen inte nån hemsida som bara kan räkna ut fordonsskatten på en bil? Verkar bara kunna få reda på skatten på fordon man äger själv.
 
Appen mina fordon från transportstyrelsen och registreringsnummer på bilen du undrar över är vad du behöver.
 
Tack får kolla vidare om jag hittar nån vettig pickup.
 
Ett tips är att allt från årsmodel 87 och äldre är skattefritt.:tummenupp






:hjälm
 
Nyheter
Sandvikens franskaste Triumph

I Norrtälje kunde vi se hur...

Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Back
Top