Få bruten nyckel ur tändningslåset...

Klosse

Gudomlig sporthojare
Gick med
30 Sep 2016
Ort
Essinge församling
Hoj
BMW
Köpte ny hoj häromdagen och när jag skulle ta nyckeln ur låset efter första turen...”klick!” Halva nyckeln kvar i tändningslåset.

:brinnerup

Otur såklart, men också tur att det hände hemma i garaget och inte 15 mil hemifrån längs någon ödslig landsväg. Har efter en hel del skruvande fått loss själva låscylindern och trodde då att det skulle vara rättså lätt att få ur nyckelbiten (vita pilen på en av bilderna). Men...

På alla Youtube-klipp jag kan hitta är det lätt som en plätt att med en tång dra ur låsets alla metallbleck med en tång. Men mina sitter som berget. Vad ska jag göra?

:(
 

Bifogat

  • IMG_1610.jpg
    IMG_1610.jpg
    1.5 MB · Visningar: 87
  • IMG_1632.jpg
    IMG_1632.jpg
    400.2 KB · Visningar: 74
  • IMG_C9D241D75FBA-1.jpg
    IMG_C9D241D75FBA-1.jpg
    659.1 KB · Visningar: 105
Blecken (grindarna) går inte att få ur när nyckeln är kvar i låset, jag brukar lyckas pilla ur nyckelhalvan med hjälp av 2st små instrumentmejslar, greppar tag på kanten av nyckeln. nu när du fått ur cylindern så kan du prova att trycka in dom 2 översta grindarna och knacka låset upponer så kanske nyckeln kommer ut en liten bit. OBS! grindarna kommer att ramla ur när nyckeln är borta så tejpa runt först!
 
Precis som Tommy skriver så finns tillräckligt mycket nyckel kvar för att blockera tillhållarblecken från att skjutas ut (fjäderbelastade).
Finns inget sätt att kroka fast något uppifrån så skulle jag nog försöka borra ett litet hål snett nedifrån så man kan trycka ut nyckeln med ett uträtat gem eller annan hyfsat styv ståltråd.

Men som sagt, tejpa löst runt tillhållarna eller håll med handen när nyckeln avlägsnas så de inte flyger ut.
 
Jag förstår. Attans! Men borde inte de två första blecken, som syns tydligt på den andra bilden, gå att dra ur med tång? De sitter benhårt...
 
Jo, de har ju faktiskt fjädrat ut en bit och även om bilderna faktiskt är bra så ser man inte djupet på tredje bilden men vore de frilagda borde de inte synas ovanför nyckeln i så fall?
 
Ett alternativ är att i samband med att du beställer ny nyckel så beställer du även en ny cylinder kodad till nyckeln.

Vill minnas att BMWs cylindrar är billigare än nyckeln;)

Annars så är tipset att se till att grindarna inte trycker mot nyckelämnet och därefter försöka skaka eller lyfta ur det som är kvar av nyckeln.
 
Jag är ledsen men jag kan inte riktigt tolka hur mycket av tillhållarna som täcks av nyckeln genom bilderna men är det som du säger att de två som sticker ut är frilagda så jo, då ska de t.o.m hoppa ut av sej själva.

Kan de kanske blivit skadade när nyckeln gick av?
 
[...] se till att grindarna inte trycker mot nyckelämnet och därefter försöka skaka eller lyfta ur det som är kvar av nyckeln.
Det är ju exakt det som jag undrar hur jag ska lyckas med.

:lol :fakta

Alla grindar utom den första/sista (kan inte terminologin) är rörliga och kan bereda fri passage; den första/sista går däremot inte att rubba pga nyckelbiten som jag tror har hamnat snett längst in/ut.

Har en låssmed verktyg/metoder för detta?
 
En låssmed har verktyg för att ta ut en avbruten nyckel, jo jag är låssmed
 
Har det här hålet något syfte för att kunna lossa blecken?
Om det är nyckeln som syns i hålet så är det väl bara att trycka upp den med något smalt.
Alla blecken ska ligga i nivå med cylindern så den kan vridas runt med nyckeln. Att de två översta blecken sticker ut är väl för att nyckeln har kunnat tryckas ned för långt nu när den gått av.
Vad händer om du försöker peta upp nyckeln?
 
Jag har på grund av egen klantighet blivit tvungen att pilla lite i en av mina låscylindrar för en tid sedan och jag tror följande:

1 - Nyckeln ska sitta i för att Du ska få loss cylindern utan att blecken trillar ut och Du tappar bort alla små fjädrar som belastar blecken. Det har Du ju också lyckats med - cylindern ser ut att vara loss.
2 - Nyckeln har gått av lite långt ned - därför har de två översta blecken hoppat ut. Jag tror att de två blecken hindrar Dig att få ut nyckeln. Att blecken inte går att få ut kanske kan bero på att någon rest av nyckeln blockerar dem?
3 - Håll in eller tejpa in blecken runt om - Då borde Du kunna få ut nyckeln om Du får grepp runt den vill säga. Här kan säkert låssmedens verktyg vara till stor hjälp.
4 - Trä för guds skull in den friska nyckeln innan Du tar bort tejpen/släpper blecken - annars har Du ett rejält pussel framför Dig... Säkerställ att de nu utfällda blecken har en fjäder innanför sig om de varit loss - finns inte fjädern där kommer inte låset att funka. Been there, done that:3freak

Vet inte om detta hjälper Dig men så funkar i alla fall cylindrarna på min hoj/packväskor.

Lycka till! /R
 
Last edited:
Nu var det information om att låssmeder kan lås som ts behövde.

Ett klipp som jag kollat på. Kanske kan vara intressant för andra.
https://youtu.be/5P120yIWEIw

Jag har ett tändningslås där nyckeln går att dra ur när tändningen är på. Borde gå att fixa.
 
Nu var det information om att låssmeder kan lås som ts behövde.
Nja, snarare att det bara tar ”några minuter” för en låssmed att lösa problemet. Fick ett mycket fint bemötande på Låspunkten i Sundbyberg i morse och det lugnande beskedet att kostnaden inte skulle vara något att oroa sig över. Klart imorgon, gissar jag.
 
Nyheter
KTM säkrar investerare och gasar vidare

KTM har meddelat en viktig ...

Motorcykelbranschen presenterar ”Safe Ride to the Future 3.0”

Genom att bygga vidare på f...

Bara en månad kvar till Gotland Ring Bike Week!

Nu är det bara en månad til...

En månad kvar till Gotland Ring Bike Week!

Nu börjar det dra ihop sig ...

Vinnn en CTEK CT5 Powersport!

Svara på några enkla frågor...

Försvarsmakten väljer Yamaha XT250 som ny ordonnansmc

Yamaha Motor har vunnit en ...

Vinnarhjälmen utlämnad

Robin Axelsson lämnar över ...

Yamaha XT250 ny ordonnansmotorcykel för Försvarsmakten

Yamaha Motor Europa NV fil ...

Distinguished Gentleman’s Ride -25

Under söndagen den 18 maj d...

Dags att boka in Gotland Ring!

Upplev magiska Gotland Ring...

Back
Top