Enduroresa i Sverige, tips på endurospår.

nozzen

Ny medlem
Gick med
29 Aug 2010
Ort
Göteborg
Hoj
honda supermotard 450 -04 Suzuki 250f -07
Vi är ett jäkla gäng grabbar som ska dra en vecka i sverige med släp och husbil och ÖL för att köra enduro lite var stanns. Vi tänker starta i Göteborg och hålla oss mot värmland,småland och skåne. Mest mellersta Sverige. Vi vill gärna ha tips på enduro spår/banor NI vet om. Organiserade spår eller Oorganiserade spelar ingen roll bara ni vet om något.
Gå in på www.eniro.se och karta och gps kordinator längs ner till höger så får ni fram latitud och longitud som ni kan använda för att beskriva exakt vart stället ligger. Lite info om spåret och hur man kör dit skadar inte.
Tackar och bockar i förhand!
Hela roadtrippen kommer att redigeras om till en seriös film som kommer att läggas upp här. Möjligtvis kommer ett reportage i en av våra mest kära motortidningar att publiceras.

MVH NOZZEN:tummenupp
 
50 gubbar har redan läst tråden men ingen vet om någonstanns att köra?? Kom igen nu något vet ni! Skriv vad ni vill!
 
Du ställer höga krav när du vill att folk skall fixa koordinater m.m. kan vara så att de inte vill göra ditt slitjobb :-)

Gå in på www.enduromx.com så kan du leta klubbar och banor där.

btw verkar vara en rolig ide och hoppas ni har en rolig resa.
 
Det finns nog en hel massa balla och mysiga spår ute i Sverige. Men dessa hålls "hemliga" för att dom som åker dom ofta inte vill att alla ska köra sönder dom eller liknande.
 
Du ställer höga krav när du vill att folk skall fixa koordinater m.m. kan vara så att de inte vill göra ditt slitjobb :-)

Gå in på www.enduromx.com så kan du leta klubbar och banor där.

btw verkar vara en rolig ide och hoppas ni har en rolig resa.
HÖGA krav??? men vafan e alla i sverige helt lata då eller? Ja kan själv ge tips på hur många banor å slingor som helst bara någon frågar. Motorcykel intresset är till första delen ett sällskapsintresse där man delar intresset med andra! Har du åkt hoj ute på vägarna hälsar alla till varandra och man pratar alltid med andra hojåkare ut längst med caféerna eller rastplatser. Så Egotrippning kommer man inte långt med så bara skriv något ställe ni vet om, de behöver inte vara avancerat! Gött mos!
 
Nyheter
Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Back
Top