EM på Åsen - Gôrgôtt!!!

magnus_moss

Racing is life!
Gick med
11 Aug 2003
Ort
västkusten
Hoj
Kawasaki Supersport, KTM Supermono, ISR Forgotten Era, Honda CB750
Racerapport EM Gelleråsen 28-29 juli 2007-07-30


Va fan!!!! Är det 40 man anmälda? Och bara 32 till start?!!!!!?... Men jag då? Jag vill ju vara med!
Måste erkänna att det kändes som om det stod MOZZBERRK på en av de åtta namnen som skulle bli utkvalade. FAN! Lekte med tanken att anmäla mig till Supersport istället men kunde inte med….
Till slut förlikade jag mig dock med tanken och såg det som billig kvalificerad träning; 3x40 minuter i lysande sällskap för 1400 spänn. Billigt.

Plockade upp en halvsovande Erik som blev en helsovande väl i bilen. Ångade genom natten mot Åsen för att väl framme komma på att jag glömt regnhjulen hemma!!! FAN!! :gnissla Och regnet mullrade på som det bara kan göra en racinghelg. Panik! Fick via Oscar tag på Pålle som fixade biffen genom att svänga om Varberg och hämta hjulen. TACK PÅLLE!:tummenupp

Fredagens enda test gick väl sådär. Körde 11,1 med gamla mackor och var inte sist på det. Gott, det fanns hopp! Beslutade mig för att denna helgen skulle det satsas! Friska mackor alla pass! Stärkt av detta beslut jobbade jag på att häckla Oscar; Erik, Ove med flera för att om möjligt skaffa mig en mental edge.:arsele

Lördag. Nya däck. Gnisslande tänder. Glad; det skulle bli kul. Kör runt och har skoj! Tar in på Erik, tar in på Ove, blir stärkt. Visst kör många om mig, men inte så idiotiskt många som jag befarat. Kör och kör och blir GLAD när jag sätter personbästa med 10,6. Är 28:a! Kanon! Glad!:)
Nya mackor till andra passet hjälper tyvärr inte, kan inte bättra min tid utan kör 10,8. Det blir en MYCKET nervös väntan på att listorna ska komma upp…. OCH JAG ÄR MED!!!! JAG ÄR 32:a!!!!! Erik, Ove, Flykay, W. Schenning och några till är inte lika glada tyvärr….:(

Söndag och jag måste erkänna att jag kände mig lite lam… det var som musten gått ur mig efter kraftansamlingen dagen innan. Gjorde dock mitt bästa för att peppa mig; jag körde Jorpes till Karlskoga lasarett. Han hade fått en metallflis i ögat. Kunde inte se…
Peter Gudmundsson blev utsedd till chief mek. och polaren Roger deputy mek. Lysande.:tummenupp Hela startproceduren optimerades; Stod längst i bandepån (mao varmast däck!) och rullade in längst bak i fältet. Jag hade ialla fall koll!!! Väl där gick jag och skojade med Oscar och italienarna och plötsligt kändes allt kul igen!!! Det skulle bli skoj att köra och vara snabb och snygg!
Gjorde en BRA start och bromsade ännu bättre, skapade lite utrymme på innern och DÄR klantade sig någon, karambolage, folk svänger åt alla håll och jag smiter förbi på innern! Ner mot esset har jag Oscar 22 cm framför mig och allt är väl.:) Håller det avståndet i två varv och sedan orkar jag inte riktigt… gör ett par missar och plötsligt är avståndet 50 meter. :gnissla Men ingen kör om, ingen är så nära att det morrar i nacken. Detta håller sig i många varv; de framför försvinner låååååångsamt men ingen kör heller om. Mycket gulflagg är det. Helge Spjeldnes varvar mig på varv 18 ungefär. Sedan blir det intressant…

Vet inte riktigt vem det är men en gul hoj med gult skinn på var det (Pellizzon på Trajan?) kör in så skarpt framför mig in i depåsvängen att jag inte har en chans att undvika kontakt. Jävla klant!:huvet Flisorna yr (hittar lite av kåpan i stövelskaftet!) och jag kör rakt ut i grusfållan. Har fortfarande god fart när gruset ersätts av gräs och lera men lyckas hålla mig på hjulen. Väl på banan har stövlarna lera under sulorna vilket gör det intressant halt på fotpinnarna. Lika intressant halt gör leran på däcken det. Det tar ett par varv innan greppet är som det ska igen. Går imål på en 21a plats. Synd då polare på läktaren sa att jag var på poängplats när incidenten hände.:mad: MEN, jag är glad ändå!!! Jag kom med, jag hade länge folk bakom mig och jag orkade hela loppet! GLAD!:)

Tack :tummenupp till alla stödjande samarbetspartners som säger snälla saker, Karlskoga Motorstadion för ett gediget arrangemang samt alla polare för alla goa flabb! Nästa gång syns vi på Knudan om två veckor!
 
Fin rapport, men det som du tror är 22cm är nog i själva verket bara 12cm ;) så det var tur att du inte körde på mig.
Var var du när jag blev påkörd och fick sikta rakt fram i slutet av rakan?


Edit: SH är nog inget forum för att ragga tjejer så du kan sluta ljuga om din ålder. Du är född 1960 och inte 1970...:arsele
 
Last edited:
Grattis som fan då :pannkyss
Kul att du klarade hålla dig på hjulen och att du kom i mål :tummenupp
Jag laddar om pipan inför Knudan då ska jag ge dig en match igen :yoparty
// #9
 
Var var du när jag blev påkörd och fick sikta rakt fram i slutet av rakan?

Edit: SH är nog inget forum för att ragga tjejer så du kan sluta ljuga om din ålder. Du är född 1960 och inte 1970...:arsele

Var jag var? Det beror på när det hände... troligen något bakom dig!

Och var/när ljuger jag om min ålder?
 
Tjenare Mossberg!
Det är en fröjd att läsa dina rapporter!! :D
Kul att det går bra för dig, o att du håller dig på hjulen trots att vissa tydligen vill prejja dig av banan! ;) :tummenupp

Mvh: Henke
 
Fiin rapport o bra rejs av dig...

Efter många hårda nattpass i rejsbussen med kaffe som håller gluggarna öppna lägger jag in önskemål om att slippa köra till nästa rejs. Jag behöver all uppladdning som kan ges. :)
 
Lysande Mozz, se nu till att ta med 2 Mozztröjor till Knudan :tummenupp
 
Fiin rapport o bra rejs av dig...

Efter många hårda nattpass i rejsbussen med kaffe som håller gluggarna öppna lägger jag in önskemål om att slippa köra till nästa rejs. Jag behöver all uppladdning som kan ges. :)

Ha!!!! Jag ska fundera på det....

Lysande Mozz, se nu till att ta med 2 Mozztröjor till Knudan :tummenupp

Hoppas jag har några kvar... Det är ju ett sånt himla riv efter dom...
 
Last edited:
Nyheter
Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Back
Top