Elektriker, hjälp mig trappkoppla rörelsedetektorer.

  • Thread starter Thread starter GuW
  • Start date Start date

GuW

Version 1.1
Gick med
30 Jul 2004
Ort
Nej
Hoj
Ja
Jag har ett lååååångt plank som ser ut så här uppifrån:

/-----------------------------\


Jag vill sätta röresedetektorer i bägge ändarna på planket (och eventuellt en på mitten) som alla ska tända en slinga med lampor spridda på plankets längd.

Som det är nu har jag separata lampor med detektorer som tänder enskilt, men jag vill alltså att oavset vilken rörelsedetektor som triggas ska hela raddan av belysning tändas.

Trådlösa Nexa och liknande fungerar inte på grund av störningar i radiomiljön.
 
Trappkoppling

Kan du köra trappkoppling på sensorerna. De måste väl ha kostant spänning och med "trappkoppling" slås ju en av hela tiden. Låter mer som du får paralellkoppla sensorerna, alltså mata lamporna från varje sensor (dra matningen till samma dosa).

Kan dock ej svara på om det är formellt korrekt enligt alla regler.
 
Kan du köra trappkoppling på sensorerna. De måste väl ha kostant spänning och med "trappkoppling" slås ju en av hela tiden. Låter mer som du får paralellkoppla sensorerna, alltså mata lamporna från varje sensor (dra matningen till samma dosa).

Kan dock ej svara på om det är formellt korrekt enligt alla regler.

Det var lite grann det jag undrade, det borde ju gå med ett system med separata tändtrådar om jag inte tänker knas.

Om inte annat borde det ju finnas speciella rörelsedeckare som klarar skiten?

Annars får jag helt enkelt gödsla med Julas billiga strålkastare med inbyggd rörelsesensor och låta dom tända en efter en, vilket IOFS har den fördelen att jag ser från vilket håll besökaren kommer.
 
Nyheter
Fat Boy Gray Ghost – 35 år efter Terminator 2

2025-års Fat Boy Gray Ghost...

European Bike Week: 2-7 september 2025

Under veckan den 2 – ...

Michael Schumachers Honda Fireblade såld på auktion

Michael Schumachers Honda F...

Dags för Mälaren runt 2025 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti 202...

Retrohoj från Honda presenterad på Suzuka

Under 46:e Coca Cola 8-timm...

Sandvikens franskaste Triumph

I Norrtälje kunde vi se hur...

Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Back
Top