Deklaration utomlands?

imaster

Bah
Gick med
20 May 2005
Ort
Landskrona
Hoj
Tillsvidare hojlös
Jag kom precis på mig själv att tänka att jag borde få en massa tillbaka på skatten i år och kom då på att jag måste deklarera. Sen drog jag mig till minnes att jag inte har nån adress registrerad hos Skatteverket - eller nån tillfällig adress för den delen. Måste jag få pappersdeklarationen eller kan jag bara logga in med E-leg och sköta allt? Eller får jag inte deklarera när jag är tillsvidare avskriven som svensk?
 
Skulle tro att det går att e-deklarera och har du haft inkomster under skatteåret så ska du definitift deklarera.
 
Har du anmält dig till folkbokföringen som utvandrad?

Har du inga kapitalinkomster/utgifter eller förvärvsinkomster i Sverige så är du att anses som en nolltaxerare - fast en laglig sådan :-)

Du kan gå in på SKVs hemsida i början av april, möjligheten till att deklarera elektroniskt öppnas då-och logga in med e-leg och kolla hur det ser ut för din del.
 
Nyheter
Norton Motorcycles siktar på fyra nya modeller till 2026

Norton Motorcycles förbered...

GB350S i fokus på Wheels and Waves 2025

Honda var tillbaka i Biarri...

En hyllning till mästaren!

Pressrelease från MV Agusta...

Vinnarhoj från Custom Bike Show

I nästa nummer av Allt om M...

Testhoj hämtas från Sulas MC

Vi åkte till Strängnäs för ...

Transportstyrelsen avvecklar appen Mina fordon

Foto: Andreas Johansson ...

Custom Bike Show 2025

Den 7 juni var det åter dag...

Forged följer tre baggerbyggen

Tre amerikanska hojbyggare ...

Trendbrott: Rullgrusolyckor med MC minskar

Statistik från försäkringsb...

Mc-olyckor kopplat till rullgrus minskar

Trendbrott: Statistik från ...

Back
Top