Cykeldator Magneten?

jeppz

Ny medlem
Gick med
13 Feb 2004
Ort
-
Hoj
-
Tjo...

Köpte en sigma 800 idag på claes ohlson men kunde inte fästa magneten så att mottaren kunde läsa av den... Tänkte att jag kunde köpa ett gäng extra magneter (hobbymagnet) i olika storlekar å se ifall det var bättre kontakt mellan om, eftersom dom var större. Men ICKE.. Dom fungerade inte alls sålänge inte magneten var 2 mm från mottagren... (Ps. satte magneten på bakdrevet och mottagaren på svingen, provade alla olika slags vinklar och avstånd). Motorcykeln är en yamaha R6

Någon som har nån bra lösning på hur man ska få skiten till att fungera? Någon annan som har en sigma cykeldator som fungerar?
 
Last edited:
De måste sitta ganska nära, testa att sätta den i framskivan med straps sen sätter du fast mätaren i en bockad aluminum tråd från en av klämbultarna till gafflen (om du inte har försänkta) eller ska du ha den bak så du kan se hur fort den går på slangen?? :)
 
Hobbymagnet duger icke. Köp dessa av clasohlson - 31-1467 - Neodym magneter bra mycket kraftigare. Funkar hur bra som helst, kan du ha ganska schyst avstånd mellan mätare och magnet också. Behöver inte sätta fast magneten med något heller den håller sig själv. Min sitter rakt på bromskivan, lite på insidan dådå..

//Fredda
 
Jag har samma dator och köpte nämnda neodym-magneter på Clas i sjön. Köp även M4, försänkta skruvar och låsmuttrar samtidigt som passar perfa i magneternas hål. Jag köpte även en bit aluminiumplåt (1,5mm) som jag klippte till en hållare av och skruvade fast ena änden i en av bromskivans skruvar och i den andra sitter magneterna. Bocka till plåten så den inte kan vrida eller flytta sig och magneterna hamnar på en bra plats. Tog två magneter och det funkar klockrent. 1,5mm alu kan man klippa med vanlig sax för övrigt.

Har ingen digitalkamera, men om du vill se så kan jag fixa. Men du löser det nog!

Har samma grej i orginalhjulet som i motard, men i orginalhjulet satte jag magneten i plastgrejen som sitter i XR'ens skiva.

Lycka till!
 
Nyheter
Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Back
Top