Cross i Caddy?

Lx3

Hojtjuvs hatare
Gick med
27 Oct 2005
Ort
Skogen...
Hoj
RMZ 250-13, TDM 850-98
Hej alla!

Tänkte höra om det är någon här som har provat och således vet om det går att få in en fullstor crosshoj (RMZ 250, ca 2,20 m tot längd) i en VW Caddy av "nya" modellen? (tror den kom -04) Förutsättningarna är givetvis att hojen ska vara fullt ihop monterad och dörrarna ska gå att stänga.

Vet att det blir jäkligt tight men har ändå lite hopp om det borde gå..
 
jadu.. frågan är väl om den kommer in på höjden. ställer du hojjen diagonalt borde det ju dock inte vara några problem på längden väl?
 
Beroende på hur du gör med framsätet finns det väl möjligheter, jag kör in min motard i nya partnern, då krävs att fjädringen är ihoptryckt med spännband och då går halva framhjulet in i passagerarutrymmet. sen har du ju 4 tum större hjul dock
 
min xt660x gick in i en caddy maxi skåpbil. en kort caddy hade nog inte funkat med xt´n.
höjden vart då inga problem men jag fick ta av speglarna såklart
 
Är det inte strax under 2m i lastutrymme i dem?
På diagonalen med vinklat styre borde de kunna gå.
 
Om det intresserar någon kan jag meddela att jag efter lite mätande idag kan konstatera att det fattas ca 15 cm på längden och lika mycket på höjden..:mad:

Kan nog gå att pressa in hojen om man strippar bakluckan på klädsel och drar ihop fjädringen med spännband eller liknande men det blir ju inte direkt lättlastat..

Får nog bli att provlasta innan man slår till isf. Tackar för alla svar!:tummenupp
 
Tänkte det kunde vara lämpligt att komma med ett definitivt svar på min egen fråga ifall någon skulle råka söka på ämnet nån gång;

Provade idag och kunde konstatera att visst går det!:tummenupp

Man får dra ihop gaffeln med ett spännband eller liknande och vinkla framhjulet in i ett hörn så mycket det går men sen står den där. Visst blev det tight, knappt så man behöver spännband för att den ska stå kvar, men med lite träning ska det nog inte ta mer än några minuter att lasta. Bifogar bildbevis för säkerhets skull. Detta är alltså en vanlig Caddy fr.o.m årsmodell 2004 och inte maxin som kom några år senare.

DSC00176.jpg
 
Nyheter
Dags att boka in Gotland Ring!

Upplev magiska Gotland Ring...

Öppet hus på Rapido MCK Stockholm

Lördag den 17 maj bjuds det...

Yamaha TRACER 7 & TRACER 7 GT 2025

Yamahas TRACER 7 och TRACER...

Nya Yamaha Tracer 7 och Tracer 7 GT

Yamaha har presenterat 2025...

Full fart på Bike Trollhättan-dagarna

Just nu har portarna öppnat...

MV Agusta inför fem års garanti

MV Agusta tar ett nytt steg...

MV Agusta förlänger garantin till fem år

Italienska motorcykeltillve...

Bilprovningen: Motorcyklar överlag i gott skick

Foto: Bilprovningen Nu ä...

Färre döda i vägtrafiken

Foto: Jacob Sjöman, Transpo...

Idag inleds nationella potthålsveckan

I år äger Nationella Potthå...

Back
Top