CE-märkning

Linusp3

Ride me like you stole me!
Gick med
22 Aug 2005
Ort
Mölndal
Hoj
Honda XRV 750
Det är ju så en del bud om vad som är riktig CE-märkning och vad som inte är det... Små böcker och lappar hit och dit, jag blir inte klok på det.

Jag tog ur mina skydd ur mitt lågprisställ och kollade på dem. Det står; "Type A. Approved EN1621". Vad betyder det? Kewken eller toppen?

Thanx
 
Linusp3 skrev:
2041802 Det är ju så en del bud om vad som är riktig CE-märkning och vad som inte är det... Små böcker och lappar hit och dit, jag blir inte klok på det.

Jag tog ur mina skydd ur mitt lågprisställ och kollade på dem. Det står; "Type A. Approved EN1621". Vad betyder det? Kewken eller toppen?

Thanx

Tror det betyder att de är godkända enligt CE-klassningen EN16-21, så det är testade grejer som ska hålla. :tummenupp

Vad har du för ställ då ?
 
lorkan skrev:
2042991 Tror det betyder att de är godkända enligt CE-klassningen EN16-21, så det är testade grejer som ska hålla. :tummenupp

Vad har du för ställ då ?


Gött, då vet jag!
Det är från en dansk försäljare... (http://www.mconline.de) Märket heter Safety 1:st. När man söker på det på internet kommer man till en barnvagnssida :(
 
Nyheter
GGN 2025, värsta hittills !

Conny Bohlin, VD för Nordic...

Bildsvep – GGN 2025

På plats i depån på årets G...

Wunderlich vindavvisande väskor

Pressrelease om nyhet från ...

GGN Shakedown – Stark Varg EX!

MysEnduro i Laxå I sönda...

Bike nr 10 lämnad till tryck!

Nästa nummer av Bike är som...

Missa inte Katalogen 2026!

  Stora Motorcykel...

Flera stora stjärnor till 2025 års Gotland Grand National!

David Knight, Ducati Åre...

Ny Brutale från MV Agusta

Italienska motorcykeltillve...

Indian Motorcycles bryter sig loss

Screenshot Polaris Inc h...

YAMAHA TRACER 7 OCH TRACER 7 GT Y-AMT

Yamahas TRACER 7 och TRACER...

Back
Top