Byta luftfilter? gsxr 750

Empa123

Ny medlem
Gick med
2 Apr 2008
Ort
SKellefteå
Hoj
1992,Gsxr, Suzuki
hej hej.
suzuki gsxr 750 1992
Jo jag vet ju inte när det var bytt senast, Tänkte bara höra hur ofta ni själva byter? / rengör eller vad ni nu tar er till.

Om man inte byter så lär man väl märka någon gång om mcn går sämre eller? Hur beter sig motorcykeln ifall luftfiltret börjar vara halvknasigt?
Nu går då motorcykeln som den ska som jag tycker iaf! men saken är ju att jag vet inte när det var bytt senast.

Vill bara veta:tungan
 
Kolla hur det ser ut! :fakta Har du två fågelbon å 40% av svenska insektsbefolkningen i det, byt! Är det rent å fint, kör vidare.
Ju mer igensatt ditt luftfilter blir, desto mer köra-med-choke-känsla blir det.
 
Suzuki brukar rekomendera rengöring 600mil och byte 1200 mil med rengöring oftare om man kör i dammig miljö. Är du osäker byt de brukar kosta runt 300:-
saxat från touringbutiken
66-3140 GSXR750 88-92 ................298:-
66-3149 GSXR750W 92-95 ............248:-
med tanke på att ett orginal till min kostar 50kr mer än touringbutikens kan ett orginal var mer rätt.
 
Vet man inte när olja, oljefilter, luftfilter, tändstift osv är bytta senast, så ere oftast rätt smart att byta rubbet o sen sköta serviceintervallerna.
Vet att en del anser att det går utmärkt att se på t.ex filter o stift om de är friska eller ej... men för ett otränat öga är det inte så himla lätt.
 
filter!!

Hej!! Har du ett igen satt filter eller ett gamalt , så kan cyckeln bete sig som om den får för lite soppa vid full gas på drag!! Den känns som den vill tappa draget...:tummenupp
 
Gör en service och trafiksäkerhetskoll

Om luftfiltret är igensatt får den för lite luft! Ock kommer att dra mer soppa. Inte lämna full toppeffekt.
Varför bara fundera, om du är osäker över skötseln på hojen så är det läge att göra en fullservice.
Hojen ska vara någons kompis ute i trafiken, kan ju vara gott att veta i vilket skick hojen är när nålen på hastighetsmätaren går mot toppfart!:) Toyman.
 
jo jag har tagit en titt på tändstiften och dom skall bytas framöver. Glömde dock kolla luftfiltret då ja lixs hade upp tanken.

Annars så har jag bytt, motorolja + filter, bromsolja...

Så blir väl luftfilter och tändstifts byte på g snart.
 
Nyheter
Idag inleds nationella potthålsveckan

I år äger Nationella Potthå...

Nationella Potthålsveckan 1-7 maj

Det är återigen dags för Na...

Motorcykelns Dag 3 maj

Den 3 maj är det Motorcykel...

Bilprovningen: Brister hos var fjärde motorcykel

Foto: Bilprovningen Våre...

Europeisk kampanj för säkrare motorcykelkörning

Den europeiska branschorgan...

Bara två månader kvar till Gotland Ring Bike Week !!

En liten påminnelse om året...

2 månader kvar till Gotland Ring Bike Week !!

Nu är det bara två månader ...

Nya Indian Pursuit Elite

Screenshot Indian Motorc...

Icons of British Originality

Åtta team från åtta länder ...

BMW presenterar R 12 G/S

BMW Motorrad har presentera...

Back
Top