Byta bakblinkers på Honda Hornet -08

Hans_Olo

Ny medlem
Gick med
27 Jul 2013
Ort
Götene
Hoj
2008, Honda Hornet 600
Hej.

Jag böjde till min högra bakblinkers för ett tag sedan på min Honda Hornet 600 -08 så jag ska nu byta hela blinkersen. Jag fick tag på en ny orginalblinkers så det borde väl inte vara så svårt att byta kan man tänka... Det var det.

Hur i hela friden får jag bort kåpan över baklampan där det hela ser ut att vara kopplat?

Jag har plockat isär halva cykeln, lossat varenda skruv som jag kommer åt att lossa, men icke!

Jag har läst det här inlägget som behandlar samma ämne men kan inte se att man kom fram till någon direkt lösning http://www.sporthoj.com/forum/showt...net-600-07&highlight=honda+hornet+bakblinkers
På min ser det inte ut som blinkersen är kopplad under höger grå plastkåpa som beskrivs (som förövrigt inte heller går att ta loss helt då den ser ut att vara skruvad inifrån baktill under kåpan över baklampan).

Tänker om någon här gjort liknande operation och kommit på hur Honda monterat ihop detta? Antingen att man bytt bakblinkers eller baklampa på denna modell.

IMG_1359.jpg
 
Yes! Denna beskrivning kan nog vara till stor hjälp. Det är steg 5 jag inte kunnat klura ut själv. Tack!
 
Nyheter
Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Back
Top