Bilhjälp!

Ismannen

Vila i frid min vän
Gick med
25 Aug 2004
Ort
Sundsvall
Hoj
Ktm 400 exc
Min bil från helvetet hosta till igår när vi va ute o åkte, sedan tvärdog den. Nu vägra skiten o starta, tänder inte ens till med startgas så det är inte bränslepump/relä. När man gnuggar på starten så hugger den liksom till när den ska tända. Nått Jefla tändningsfel eller nått annat elektriskt skitfel är det, men vad? Biljäveln från helvetet är en 850 glt -92. Vilken ända ska man börja felsöka på.?
 
Felkoder på den där är väl typ rökpuffar....

Det går att få ut felkoder redan på volvo 240 med sprut...ett par socklar under motorhuven och en tillhörande pryl med lysdiod på som man kopplar in på olika stift och sedan kollar hur många gånger lampan blinkar.
 
Stämmer säkert, vet att Opel Kadett -79 kunde man koppla in till flipperspelet "Starmasters" för att läsa koder.


Det går att få ut felkoder redan på volvo 240 med sprut...ett par socklar under motorhuven och en tillhörande pryl med lysdiod på som man kopplar in på olika stift och sedan kollar hur många gånger lampan blinkar.
 
Nyheter
Hojmys i Ugglans Park

Ända sedan början av 90-tal...

MC-mässan 2026

MC-Mässan är tillbaka 23–25...

Bike kör Stark Varg EX!

Under hösten kommer Bike gö...

Customhoj Bike Show 2026

Den 23 till 25 januari körs...

Racing på Kjula Dragway till helgen

Den kommande helgen (23-24 ...

Harley-Davidson och MotoGP lanserar Harley-Davidson Bagger World Cup

Harley-Davidson och MotoGP ...

BMW Motorrad International GS Trophy 2026 körs i Rumänien

Platsen för BMW Motorrad In...

Strängnäs Bike Show den 30/8

Sista lördagen i augusti är...

Mälaren Runt – Tillbaka till rötterna

Under lördagen kördes Mälar...

Fat Boy Gray Ghost – 35 år efter Terminator 2

2025-års Fat Boy Gray Ghost...

Back
Top