Video Bild och ljudkvalitetsexempel för Garmin Virb Ultra 30 actionkamera

Skribenten

Medlem
Gick med
26 Jan 2012
Ort
Stockholm
Hoj
Tenere
Jag har kompletterat den video där jag filmat med sju stycken actionkameror från en MC

https://youtu.be/jy9XE3_AJpA


med samma typ av video filmad med Garmins senaste actionkamera Virb Ultra 30

https://www.youtube.com/watch?v=uU1N6dkebao

Rollei Actioncam 430 har också testats men den kom först efter det mina MC hade gått i ide.
Den har mycket bra bildkvalitet (klarar 4K i 30 bps)och vill du se en av mina videos med den så finns en här
https://youtu.be/n2nSnLBk7iU
Att tänka på då är att kameran satt på en handhållen gimbal (stabiliseringsgyro) och att jag kommit åt högra delen av objektivet med handen så att linsen blev lite nedsmutsad där.
 
Jag har de två första Garmin Virb (Elite) och de funkar OK för mig. Problem är svårigheten klara stora kontraster, dvs det blir helt vitt eller eller helt svart väldigt lätt.
Vid varierande ljus, skuggor, fritt osv.
Vilket syns framför allt i vackert väder.
Och jag tyckte det såg likadant ut på filmen här. Trots mulet väder.
 
OK,du kan ju jämföra de två Garminkamerorna, i den första videon Elite med Sonys och Tomtoms kameror https://youtu.be/jy9XE3_AJpA

och sen med Virb Ultra 30 här https://youtu.be/uU1N6dkebao

Tyvärr så var det ju lite mulet när jag körde med Virb Ultra 30 , som testare har man bara någon vecka på sig innan kameran måste lämnas åter så det är inte alltid som vädret anpassar sig till det :-)!

Bästa MC-kameran som jag testat i år, vad det gäller bildkvalitet kombinerat med stabilisering mot skakningar, är Sony HDR-AS50. Men när det blir drägligt körbart igen så ska jag prova ett par kameror tillsammans med gimbals, det vill säga gyrostabilisering. Tyvärr så är man då än så länge hänvisad till kameror som har Gopros formfaktor och vikt eftersom en gimbal (än så länge) är programmerad för just detta. Jag ska också försöka hinna testa mobiler med bra kamera tillsammans med gimbals som är anpassade för det.
 
Sonys FDR-X3000 verkar vara den actionkamera som är vassast för stunden för hojåkning om man strikt fokuserar på resultatet i form utav inspelad video(pga. vass optisk bildstabilisering).

Däremot så gillar jag inte riktigt deras menysystem och den är väldigt dyr.
 
Nyheter
Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Back
Top