Bakfylletips

exiteme

Dirty bike, dirty mind...
Gick med
6 Mar 2003
Ort
Malmö
Hoj
Bakpååkare. :)
Mår inte så bra idag. Måste varit fel på snapsen vi drack igår....
Ni som är vana, släng in lite tips på hur man botar baksmälla.... :)
 
jag blir sällan dålig, men det är väl vatten som gäller om man inte spyr upp det...

Jag tycker om salt mat oxå dagen efter....
Läste om nå´n amoniosyra i någonting som hjälpte levern med att bli av med slagprodukterna men har glömt i vilken mat den fanns....

Hårt arbete dagen efter brukar göra att man inte tänker på hur dålig man är å då går tiden fortare...

Lycka till...
Mindre :öl nästa gång plus ladda med mycket vatten å kolhydrater före så går det bättre...

Mathias
 
Det finns vätskeersättning på Apoteket som heter Resorb. Tag två brustabletter i ett stortglas vatten precis innan du går och lägger dig. Kommer må lite bättre dagen efter än vad du gjort annars ... när du redan mår kass är det nog bara riktigt fet mat, huvudvärkstabletter & massor av vatten som hjälper. En promenad i friska luften kan ju funka med ... ;)
 
ja brukar dricka typ 1 liter vatten o äter några mackor innan ja går o lägger mej.. mår som vanligt dagen efter :tummenupp
 
Ni som tänkt laga mat när ni kommer hem från fyllefesten eller stan, gör inte det !! köp mat på mcdonken eller nåt, en kille i halmstad brann inne då han somnade från plattan som han satt på för att laga mat... :öl :(


Må väl..... :hej
 
En av de absolut viktigaste anledningarna till att man är "bakis" är att hjärnan vill bränna kolhydrater och du har serverat alkohol. Käka INNAN du går o lägger dig. Ta något med Potatis. Det ger snabbförbrännbara kolhydrater som snabbt tas upp i systemet.

En annan anledning är att kroppen saknar vätska. Kroppen försöker kompensera ditt alkohol intag med vätska, men vätskan tar slut. Detta är en av anledningarna till att alkoholförgiftade 15-åringar får IV med vätska. Drick vatten eller gärna någon dryck med elektrolyter (typ sportdryck).

Tredje. Din kropp har använt mycket salt för att kyla ner din kropp tillsammans med vätska (svett). Detta sker delvis därför att du är på krogen där det är varmt och man dansar osv. MEN alkohol förbränns annorlunda jämfört med kolhydrater och avger mer värme, varvid din kroppstemperatur har höjts. Ta något salt. Salttabletter är perfekt, men även Pommes med salt funkar. det är desutom godare.

Dessa tre delar hjälper kroppen att "komma tillbaka" snabbare. Har du redan huvudvärk så är det bara att slänga i sig något smärtstillande eller att härda ut. Ta ett smärtstillande som INTE innehåller acetylsalisylsyra (som alvedon och liknande). Personligen kör jag med Ipren. Eftersom att den är intelligent... :crash
 
Kan man vara katig på kvällen kan man vara katig på morgonen därpå... upp och hoppa killar och sluta lipa över småsaker.
Mitt bästa tips är trots allt att aldrig ens gå upp... sov hela dagen :tummenupp
 
Hårt kroppsarbete eller tävlingsinriktad tyngdlyftning. Chocka kroppen att det är panik så frisknar du till på en sekund :tummenupp

750RR
 
fluppen skrev:
Ni som tänkt laga mat när ni kommer hem från fyllefesten eller stan, gör inte det !! köp mat på mcdonken eller nåt, en kille i halmstad brann inne då han somnade från plattan som han satt på för att laga mat... :öl :(


Må väl..... :hej

Det var min granne :( RIP

Men för bakfyllan är det väl som alla säger, vatten. Hjälper det ej, spy. Sen är det över, annars spy igen. 5 min lidande är bättre än 5 h, det tycker iallafall jag.
 
amulo ???

Duuu, amulo..........har du värkligen rätt ???

______________
INTE innehåller acetylsalisylsyra (som alvedon och liknande). Personligen kör jag med Ipren. Eftersom att den är intelligent...
______________

Om du nu skall äta nått som är smärtstillande så skall det ju vara acetylsalisylsyra i det, det är väll blodutunande.........ipren o aledon inehåller ju parasetamol................dumt för levern...........blir väll kans på rot då.......rätt mig gärna om jag har fel, men så har jag fattat det.
 
ipren

Verksamt ämne i irepn: Ibuprofen

Inte Paracetamol..............sorry
 
Alvedon

Men alvedon inehaller paracetamol...................det vet ja
 
hehe jeje bakfylla.. hmm det funkade bra i lördags med en alvedon o en kopp kaffe..
 
Nyheter
Dags att boka in Gotland Ring!

Upplev magiska Gotland Ring...

Öppet hus på Rapido MCK Stockholm

Lördag den 17 maj bjuds det...

Yamaha TRACER 7 & TRACER 7 GT 2025

Yamahas TRACER 7 och TRACER...

Nya Yamaha Tracer 7 och Tracer 7 GT

Yamaha har presenterat 2025...

Full fart på Bike Trollhättan-dagarna

Just nu har portarna öppnat...

MV Agusta inför fem års garanti

MV Agusta tar ett nytt steg...

MV Agusta förlänger garantin till fem år

Italienska motorcykeltillve...

Bilprovningen: Motorcyklar överlag i gott skick

Foto: Bilprovningen Nu ä...

Färre döda i vägtrafiken

Foto: Jacob Sjöman, Transpo...

Idag inleds nationella potthålsveckan

I år äger Nationella Potthå...

Back
Top