En liten fläck med sand/grus (låt oss säga 20-30cm i diameter) vid en hastighet av 70-90km/h är inga problem under förutsättning att du:
1.) Bibehåller din lätta acceleration.
2.) Torr vägbana straxt efter
3.) Inte bromsar eller kraftfullt (läs hastigt) slår av gasen.
Allt detta blir genast mycket lättare om man:
1.) Tittar långt fram (genom kurvan om möjligt)
2.) Håller en så låg hastighet att du klarar av att vara avslappnad i armar/händer.
Finns ett bättre alternativ än att köra på/över en grusfläck/hög?
- Ja det beror på om du ser den INNAN du påbörjar svängen eller ej. SER du den är det bättre att köra vid sidan av den, helst då på insidan (svårt att låta bli att titta på den när man väl sett den men skall man lyckas med att köra vid sidan av den MÅSTE man titta ... vid sidan av den!
Ser man den INTE innan man påbörjat svängen är det bättre att fortsätta som planerat. Men bara OM grusfläcken/högen är tillräckligt liten så att man återfår greppet direkt efter man kört över den (här kommer erfarenheten in för man kan aldrig säga innan utan att själv se situationen, om det kommer gå bra eller ej).
Vid minsta misstanke om att det är för mycket grus/sand (eller annat som är halt, vete/korn, diesel mm.) är det bättre att köra vid sidan om det.
Att tänka på då är att i de absolut flesta fall sprids det hala UTÅT i kurvan varför det nästan alltid är säkrast att försöka köra på insidan om det!
Är området med det hala så stort att det täcker HELA körbanan och det är väldigt halt (olja/diecel) så är det bästa att räta upp hojen och bromsa så mycket du kan för att sänka hastigheten och ev. stanna (om möjligt intill vägrenen, stanna mitt på en trafikerad väg kan vara livsfarligt i sig det med så situationen får avgöra hur du skall agera).
Hinner du inte få stop titta ÖVER det hala/farliga området, räta upp hojen och kör, med oerhörd lätt acceleration (ibland är det bäst att bara dra in kopplingen och rulla) tills du kommer på "säker mark igen"!
Sorry det går inte att ge korta rekommendationer för en situation som kan variera i all oändlighet!
Lycka till!
// Niklas