Angående det här med ingrediensers hållbarhet

  • Thread starter Thread starter Merovingian
  • Start date Start date

Merovingian

Guest
Jag ställde ifrån mig en matkasse på en stol igår och skjöt korkat nog in stolen under bordet.

I kassen fanns bland annat:
-Mjölk
-Creme fraiche
-Kräftstjärtar i lag, försluten burk
-Rom

Dessa saker stod framme i cirkus ett dygn innan jag ställde in dem i kylen.
Jag har utfrågat allehanda folk vad de anser om ätbarheten, främst då gällande kräftorna och rommen. Någon sade släng, annan sade ät.
Själv känner jag väl inte att ett dygn borde göra någon nämnvärd skillnad.
Men hur länge kan man egentligen vänta sig att matvaror som dessa faktiskt håller i rumstemperatur? Förr fanns det ju inte kylskåp, och det gick ju bevisligen ändå.
 
Mat som är härsket eller på annat sätt dåligt brukar smaka dåligt eller lukta dåligt, man behöver då inte fortsätta äta. En gång hittade jag ett paket smör under stolen i bilen, den hade nog legat där i ett halvår, den såg fin ut men jag kastade den faktiskt.

Man kan också låta nån annan smaka först.
 
"Bäst Före" är på intet sätt synonymt med "Oätligt efter".

Bäst före är t.o.m när man kan garantera kvalitén och oförändrad smak & konsistens. Näsan är det enda man behöver för i 9 fall av 10 kan den avgöra när något är oätligt. I vissa fall kan man t.o.m vara tvungen att provsmaka lite lite för att fatta det avgörande beslutet.
 
Kräftstjärtarna är det jag skulle vara mest tveksam till. Men så länge de inte luktar eller smakar konstigt så är det bara att äta
 
Diggar inte katter kräftstjärtar? Låt en katt käka en, är den för gammal/oätbar så lär inte katten käka den (vet jag fungerar fint med skinka, att låta en katt provlukta/smaka på den)

Är du fattig så låt en hund provsmaka, hundar brukar äta allt, oberoende av färskhet, konsistens, smak, lukt, bäst-före-datum osv. :hihi
 
Kräftstjärtarna skulle åka direkt i soporna, då dom faktiskt kan bli giftiga av att bli gamla.

Skämda skaldjur kan orsaka magsmärtor som jag inte ens skulle önska min värste ovänn, därför äter jag aldrig en pizza med skaldjur på, eller skaldjur på sunkiga restauranger.
 
Kräftstjärtarna är det jag skulle vara mest tveksam till. Men så länge de inte luktar eller smakar konstigt så är det bara att äta

Skaldjur är ju alltid känsligt. Men å andra sidan är de ju kokta och inlagda i saltlag så det är ju inte som att ha glömt nätet med musslor i solen.
 
Luktar det bra, ser bra ut och smakar bra brukar det faktiskt vara bra.

Folk har helt förlorat förmågan till att bedöma nånting själv.
 
Folk har helt förlorat förmågan till att bedöma nånting själv.

Ja, folk är dumma i huvudet.

Jag har i alla fall kokat ihop allting till en måltid. Fräschkrämen såg ut oaptitlig ut, mer var det som väntat inte. Jag är fortfarande "intresserad" av hållbarheten på liknande varor då de är aktuella att föra med sig ut i skärgården på båtturer som varar i ett par dagar. Kylväska är att föredra, men de håller ju inte längre än tills dess att frysklamparna har tinat.
 
Mjölk finns i pulverform. Funkar bra till matlagning och i kaffet men kan smaka lite annorlunda som ren mjölk.
 
Jag är fortfarande "intresserad" av hållbarheten på liknande varor .

Det finns mjölk med lång hållbarhet som klarar sig i månader så länge den inte öppnas.
Mjölk går att frysa det med och alltså använda som klampar. Det är inte riktigt lika gott att dricka efter att det varit fryst men det funkar.

Fisk & skaldjur är känsligt så det bör man som regel aldrig förvara utan att kunna kyla det.

Kylväskor är som du säger bara en tillfällig lösning även om man kan få dem att hålla rätt länge om man packar dem rätt och ser till att ha mycket is. Ett tips är att frysa ner ett par pet-flaskor med vatten.
Mat i botten, isklampar & petflaskor över och sedan gärna ett par tidningar över det....


Summa summarum.
Om "allt" vatten och all medhavd mjölk är fryst så kommer de nog kunna hålla en hyfsad kylväska kall i drygt två dygn så de känsligare ofrysta varorna står sig så de hinner ätas upp.
 
Skärgårdstur i några dar utan kylskåp eller kölsvin? Ska du paddla eller?
 
Nyheter
Nicky Hayden-specialversion – såld för 2,5 miljoner

En exklusiv motorcykel med ...

BMW Motorrad Vision CE

På IAA Mobility 2025-mässan...

Höstrusch för våra fotografer

Inte bara sommarmånaderna, ...

Jonathan Rea avslutar sin racingkarriär

Efter nästan två decennier ...

Yamaha debuterar med V4 i MotoGP

Yamaha har meddelat att för...

Hojmys i Ugglans Park

Ända sedan början av 90-tal...

MC-mässan 2026

MC-Mässan är tillbaka 23–25...

Bike kör Stark Varg EX!

Under hösten kommer Bike gö...

Customhoj Bike Show 2026

Den 23 till 25 januari körs...

Racing på Kjula Dragway till helgen

Den kommande helgen (23-24 ...

Back
Top