Fyrtaktare är mycket mindre känsliga för bränsleblandningen jag brukar inte bestycka om min 450f.
Men ja, en stor fördel med sprut är ju att den justerar sig själva efter vädret.
Ja, det räcker med ett elverk.
Det finns andra bränslen som man kan göra var som helst. Jag skulle nog vilja hävda att det är enklare att tillverka sprit än el om du nu råkar stå där i skogen med två tomma händer.
Det är mer än en liten ödla här i huset. För många för att identifiera och namnge. Det är endast hotellen som saknar dem eftersom de pumpar gifter för att få bort dom eftersom alla turister tycker det är så äkligt. Infödingarna ser dom som just insektsjägare och det gör även jag.
Men det är...
Det här är lille Boive han har flyttat in på toaletten och där får han bo kvar eftersom han troligen kommer äta upp eventuella kackerlackor som råkar hitta in till honom. Annars äter han säkert andra insekter jag vill slippa.
Han saknar av okänd anledning höger bakben men det verkar inte bekomma...
Världen styrs av miljömuppar och lobbyister från företag som vill att vi ska konsumera maximalt möjligt av deras nytillverkade prylar så även om jag önskar att du har rätt så tror jag du har fel.
Ja, dom där kaféerna har poppat upp som svampar ur jorden sedan jag var här för 2år sedan.
I Digos på natten har tre stycken torghandlare öppnat nästan på rad, eller lite utspridda på en kanske 100m sträcka.
Stannar på ett cafe som ansträngt sig att se lite fint ut och deras kaffe kostar klart mer än andra ställen, men har dom vanligt jävla svart kaffe? Nej, men en hel A4 med alla möjliga och omöjliga varianter. Det mesta dessutom iskaffe.
Nåväl till slut hittar jag "hot coffee latte" och eftersom...