Stals från Bjurholmsgatan 24 natten till 31:a Juli.
Med tanke på utséendet så känns den rätt svårsåld. Någon som har koll på vad som brukar hända med den här typen av hojar när dom stjäls? Borde vara ganska oekonomiskt att sätta den på lastbil ner till Riga.
Kunde av någon anledning in ladda...
Engström, tusen tack för hjälpen.
Håller verkligen med om att det känns som att den inte får soppa. Just nu står allt enligt standard spec förutom main och pilot som jag beskrev tidigare.
Supersmart ide med genomskinligt soppafilter, det ska jag genast prova. Jag ska även testa spolarna! Men...
Tack för svar G-L.
Jag har bytt kran, blåst i slangarna från kran till förgasare, samt även öppnat upp förgasarna och ställt in flottörerna enligt standard spec samtidigt som jag gjorde ombestyckningen. Jag tyckte inte att dom såg så skitiga ut.
Jag har även verkstadshandboken för båda och...
Hej,
Jag har en CB500 -73 med motor från CB550 -76 jag nyligen kommit över.
Killen som hade den innan har även tagit bort luftburken och har gjort egna filter som jag misstänker gör mest nytta kosmetiskt. Jag har beställt K/N Pod filter som jag väntar på.
Dessutom har han flyttat all el under...