Köpings-åka

Man glömmer bort Köpingstråden, aka tisdagsåkatråden i detta virrvarr av sociala medier som finns i överflöd idag...

Nåväl ;) Idag kl 12:00 kommer jag att ta mig till MCD i Köping för en fika och se om någon mer vill joina på och surra lite, annars tar jag mitt kaffe och får en stund för mig själv ;), och på begäran så kommer det bli en fika på MCD nu på tisdag kl 18:30!

Väl mött :) Nästa gång förhoppningsvis fika med mc igen !

För er som finns på fejjan så anslut er gärna till:
http://www.facebook.com/#!/groups/369398549756289/
 
Last edited:
Imorgon påskdagen så tänkte jag ta mig med hoj till Markan i Strömsholm så jag är där till 12:30, då det skall vara runt 5 plusgrader, säkert varmare på solsidan ;)
 
Fortfarande sjuk, men hoppas folk tar sig till Köping ikväll för kickoff, turåka samt att någon kan köra först istället för mig;) Varm kväll och ljust o fint! Otikrog via åsen mot Skinnskatteberg är alltid en höjdare för er som inte varit med eller kört där, så är det en höjdaretur :)

Kommer ner med bil och tar en kaffe, o vinkar av er :D

Ta det varligt! Kanske premiärturen för flera! Är man osäker och ny, var inte för försiktig och lägg er sist för att "hindra" lägg er som 2 eller 3 gärna, då det alltid blir gummisnoddseffekt så det går per auto snabbare längre bak för att hålla ett jämt tempo med den första!

Tanka upp hojen oxå innan, finns flera alternativ i Köping, Tanka, Jet, OK/Q8, man vill inte vara den enda personen med lysande tanklampa på halva turen och ingen mack i sikte. Behövs det tankas så påkalla det vid stop!

Ni som inte finns med på facebook sidan lägg till er gärna på:

http://www.facebook.com/#!/groups/369398549756289/
 
Lurar på att dyka upp och toura lite. :) Siktar på att vara där till 18...dygnets ljusa timmar är ju lite begränsat än.
 
Mötte "Soka" a.k.a Sören här på forumet:), undertecknad och Gabor2 från gunnibokorset på väg mot Skinnskatteberg, din Gixxer känns lätt igen ;)

kl var väl 14:30 ca något.
 
Hmm helt tomt idag i Köping? Och som gräde på moset så fick man en sån här efter sig på vägen hem.
20130820_191024.jpg
 
aha de va du altså. Ja de gick ju inte précis 27 km/h för fort när jag åkte om han hehe :)
Likblek är man konstant iofs :)

Som du såg så var jag på väg tillbaka mot köpingshållet.. Jag funderade bra länge innan jag bestämmde mig för å stanna, trodde verkligen kortet skulle fara :)
 
Nyheter
Norton Motorcycles siktar på fyra nya modeller till 2026

Norton Motorcycles förbered...

TILLSTÅND KLART: GGN 2.0 KÖRS I HEJDEBY 2025

Nu är det klart att världen...

Norton Motorcycles siktar på fyra nya modeller till 2026

Norton Motorcycles förbered...

GB350S i fokus på Wheels and Waves 2025

Honda var tillbaka i Biarri...

En hyllning till mästaren!

Pressrelease från MV Agusta...

Vinnarhoj från Custom Bike Show

I nästa nummer av Allt om M...

Testhoj hämtas från Sulas MC

Vi åkte till Strängnäs för ...

Transportstyrelsen avvecklar appen Mina fordon

Foto: Andreas Johansson ...

Custom Bike Show 2025

Den 7 juni var det åter dag...

Forged följer tre baggerbyggen

Tre amerikanska hojbyggare ...

Back
Top