Sketsnack/Allmänt tjöt

Fråga :confused:
Är ju rätt så nytt i området och dessutom är jag tvungen att köra ensam då
pärlan bröt foten.
Nu undrar jag om det finns kanske några ställen i eller omkring JKP där MC-folk bruka ta sin kopp
eller stanna för lite bensinsnack ?
Hade varit kul att kommer lite i kontakt med lokalbefölkningen :rock

:yoparty
 
Grattis ödlehjärta, du är på rätt plats! Kolla i "körning" och i "partytråden" alternativt härinne för en mix av allt möjligt.
 
Självklart kan jag kränga åt dig. Köp inte Roadsmart om du ska köra bana. SportSmart gäller! Det är faktiskt helt ok livslängd i SportSmart med.

Har inte kört Roadsmart men kan starkt rekommendera SportSmart. Känns som en helt annan hoj. Ska bli kul att testa dem på bana så man kan känna på dem ordentligt :tummenupp
 
Tack Doktor miniräknare,
ska kolla upp det. Hoppas hamna inte på fel fest.
Men allmänt, finns det inga platser här där man bruka stanna och träffas,
menar utan att bestämma nåt :fyllisar :va
 
Nja tror inte vi har nått dedikerat hak, dock kan man möta på en och annan om man kör antingen Tranemo rundan eller Hökensås - Tidaholm.
 
Men allmänt, finns det inga platser här där man bruka stanna och träffas,
menar utan att bestämma nåt
Nej tyvärr. Den här stan saknar verkligen ett 'McD Sveavägen'. Förr när det gick goa kurvor förbi var det Atollen-parkeringen men nån bygger ett stort hus där nu :(

En central plats vid en genomfartsled hade varit bra. Nya konserthusparkeringen? Kan man stå i hörnet närmast rondellen eller är det alltid fullt där? Vill man stå där eller blir det tråkigt på nolltid? Syns man från vägen?

Trottoaren utanför Lindströms Café på Klostergatan är ett annat förslag.

Det blir ju vad vi gör det till. Folk måste stanna till där och förbipasserande måste joina isf. Hur vill vi ha det?

Var är den klassiska Centralkiosken/Sibyllan i den här stan? Rådhusparkens vid kanalen-parkeringen kanske? Också lite osynligt från genomfartslederna... Bussgatan dödar ju 'raggarrundan' där :(

Kom gärna med förslag och skriv träffpunkt/samlingar på nya ställen eller nåt speciellt ställe regelbundet så blir det kanske så till slut.

Svea varje onsdag i Stockholm. Ofta 100+ hojar
dsc-0715.jpg
 
Last edited:
Det är bussgata där oxå.. Tror vändplan vid stora hotellet hade varit en bra "spot" att träffas på, centralt och mycket plats?
 
Bra att de är bussgata för då slipper man alla livsfarliga billister :D Ne men de gör ju inget om man åker in där? Händer ju rätt ofta att man åker bussgata. Men även som du säger vid stora hotellet? Finns ju till och med en mc parkering där:tummenupp
Så kan man gå till piren å köpa glass med :rolleyes:
 
Utanför Waynes är ett riktigt bra förslag

Men just nu sitter jag i solen på espresso house på A6 utan hoj. Tisdagar och torsdagar mellan 17:30-19 när Tea är på simhopp brukar jag hamna här.
 
Utanför waynes på onsdagar runt 18 tiden? Har man inget att göra då så åker man ner dit å kollar om det står någon hoj broder eller syster där:tuttar:rolleyes:
 
Låter som en bra ide, man saknar ju lite spontana hänget där hojjåkare är! Bulten var ju sinnes i Stockholm liksom :D :D

Waynes är bra idé, går ju även köra andra sidan mot bryggan.
 
*/ ?>
Nyheter
Sista dagarna för ”Early Bird”, Gotland Ring Bike Week!

Boka senast lördag 31/1 för...

Gotland Ring GPE Circuit i konkurs, verksamheten räddad!

Bolaget bakom den dagliga d...

Besöksstorm till MC-mässan på Elmia

Den svenska mc-mässan har v...

MC-mässan startar idag

Med start idag, den 23 janu...

Fullt drag på mc-mässan i Jönköping!

Bikes monter full till bred...

Nya Indian Chief Vintage

I kölvattnet av att ha spar...

MotoGP 2026: kalender och förare

MotoGP-kalendern och förarn...

Benavides till dramatisk Dakar-seger

Luciano Benavides, som gick...

Gotland Ring Bike Week 2026 – rabatt på färjan klar!

Alldeles nyss fick vi klart...

Michelin lanserar Anakee Adventure 2 – nytt adventuredäck med fokus på väg, men redo för grus!

Michelin breddar sitt adven...

Back
Top