Singeltråden

Mm.. jag driver bara lite i tråden såklart.
Tycker inte själv att Sthlmska är nåt speciellt faktiskt. Tydligt och lättförståeligt, men inte speciellt.

Annar så gillar jag generellt när tjejer har nån sorts dialekt.

Fattade att du drev ;) men det var sant, generellt sett.

Skulle du gilla om tjejen pratade teckenspråk? :glömdet







:D
 
Fattade att du drev ;) men det var sant, generellt sett.

Skulle du gilla om tjejen pratade teckenspråk? :glömdet







:D

Haha. skulle vara kul att kunna om inte annat.
Förresten, läste att på melodifestivalen körde dom tydligen nån teckentolkad version av nån låt.

Hur funkar det? Alltså, beskrivs själva melodin också? Eller är det bara texten, typ som att läsa en bok?
 
Hmmm... Jag vet inte om jag vågar bli full :D



Äsch, jag lovar att ni kommer ihåg de mest relevanta tecknen sen :glömdet



Som jag sa - är högst individuellt också, finns stockholmare vars inte går att fatta vad han säger medan skåning som pratar tydligt.

Men i allmänhet är det faktiskt stockholmska som är "snällt". Så länge det inte är någon jävla Lidingödialekt "Nu ska viiiii åka skiiiiiidor!" :glömdet

När kärleken är rätt förstår man varandra utan ord. :)
 
Haha. skulle vara kul att kunna om inte annat.
Förresten, läste att på melodifestivalen körde dom tydligen nån teckentolkad version av nån låt.

Hur funkar det? Alltså, beskrivs själva melodin också? Eller är det bara texten, typ som att läsa en bok?

:D


De försöker satsa på en teckenspråkstolkad "mello" så även vi döva får vara delaktiga, det är ett hett ämne idag om att alla ska kunna ta en del i samhället (Hallå, sjukvården, hur går det där? :glömdet).

Man tolkar texten till teckenspråk, sen gestikulerar man olika känslor, ton och allt. Det syns i klippet jag la upp, det är från förra året. Jag har ingen tv så jag kan inte se årets och har inte intresse för det heller. Men förra året var det teckenspråkstolkar som översatte, i år är det tydligen döva som är i rutan och "sjunger".

Fantastiskt språk, det där måste jag säga. Mycket inlevelse :)
 
Hur f-n hinner man se vad som menas ibland? Jag tycker han vevade med armar och händer som en galning ju. :va

Jag hänger med :-p Men poängen är att han har liknande inlevelse som i musiken. :) Vad som sägs är sällan viktigt, det är känslorna och inlevelsen som gör det liksom. Också tyvärr en nackdel när det gäller att få över teckenspråk till svenska vilket gör att många döva tappar svenska eftersom teckenspråkets grammatik är helt annorlunda och enklare än svenska.

Bland annat är det ett och samma tecken för t.ex gå, gått, gick.

Du är bra tecknas som: Du -pek- bra. Pek är när man pekar på den man pratar med. Mycket lättare att visa :hihi


Stockholmarna kan få sig en lektion också snart om ni vill :banana
 
Nyheter
Custom Bike Show 2025

Den 7 juni var det åter dag...

Forged följer tre baggerbyggen

Tre amerikanska hojbyggare ...

Trendbrott: Rullgrusolyckor med MC minskar

Statistik från försäkringsb...

Mc-olyckor kopplat till rullgrus minskar

Trendbrott: Statistik från ...

BMW Motorrad Concept RR

Under den prestigefyllda ut...

Snart dags för Custom Bike Show

Förra året firades den 50:e...

KTM säkrar investerare och gasar vidare

KTM har meddelat en viktig ...

Motorcykelbranschen presenterar ”Safe Ride to the Future 3.0”

Genom att bygga vidare på f...

Bara en månad kvar till Gotland Ring Bike Week!

Nu är det bara en månad til...

En månad kvar till Gotland Ring Bike Week!

Nu börjar det dra ihop sig ...

Back
Top