Aha! Ungefär hur många nya par snittar du per år?
Ingen aning. Jag har skärpt till mig väldigt de senaste tre åren. Tror inte jag köper mer än 10 par/år nu för tiden, högst. Om ens det. 5-10 par/år, är mitt slutgiltiga svar!
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Aha! Ungefär hur många nya par snittar du per år?
20 par skor i garderoben. Är det en definition på sunt?
Hur som helst skiter jag i det, snart köper jag ännu fler par skor![]()
Ingen aning. Jag har skärpt till mig väldigt de senaste tre åren. Tror inte jag köper mer än 10 par/år nu för tiden, högst. Om ens det. 5-10 par/år, är mitt slutgiltiga svar!
20 par skor i garderoben. Är det en definition på sunt?
Hur som helst skiter jag i det, snart köper jag ännu fler par skor![]()
I plead the fifth.![]()
20 par har ju till och med jag![]()
Planen är nu att ALLA ska äta banan här inne imorgon. Han han nu erkänt att det beror på smaskandet i kombination med lukten. Och ännu värre om personen i fråga bryter av bitar o stoppar in för stora sådana i munnen. Tror ni jag överdrev mitt glufsande eller? Självklart! Jag är ju världens barnsligaste Pippi.![]()
Det var fjolligt!![]()
Nähä du, inte ett dugg fjolligt med män som har många par skor! Speciellt inte om de har ett gäng matchande hattar också...

Jag har ju så jävla mycket annat att lägga pengarna på, biljävlarna går ju alltid sönder, hästen går sönder, hästens saker går sönder, hojen behöver nya däck stup i kvarten osv. blir inte så mycket dojjs till lilla mig då!
Och för den som lever i okunskap så skalas en banan uppfrån, dvs den "korta" änden![]()


Tack Katten.
Tyvärr har jag bara 1 hatt
Var nära att köpa en ny häromdagen dock men insåg att jag aldrig ens använder den jag har![]()
Är det nåt du vill erkänna?![]()
20 par har ju till och med jag![]()
Håller med. 6-7 par sneakers, 4-5 par "finskor" AKA dansmacker, 3 par träningsskor, 2 par vinterkängor, 2 par arktiskängor, div. sommarvarianter och naturligtvis ett gäng med specialgrejer som hojstövlar etc, men det räknar jag inte ens.
10-20 par känns rätt normalt och sunt, upp mot 40 par för en tjej kanske med stövlar och de mer varierande dresscodes de har. 80+ däremot, då är det bara fel.

Haha..
Erkänner villigt att jag stod med piskan på henne för att få fram skor ur ALLA gömmor och inte bara de i garderoben. Var hel sjukt, bl.a. 3 par likadana skor varav det ena paret var använda typ en gång, och ett var helt oanvänt med prislappen kvar på. Hon har typ köpt dem, glömt dem, köpt dem igen för de var så fina, glömt dem, och köpt dem IGEN för de var så fina..
Blev bättre efter den rensningen dock.


Och då är jag ändå inte äldst här inne.![]()

|
|
KTM firar 100 år av 6DAYS
KTM firar 100 år av 6DAYS® ... |
|
|
Snabbladdad ny 94-hästars elhoj
BBM Hiro – ett helt nyutvec... |
|
|
KTM bryter med Kiska – så påverkas framtidens design
Efter flera decennier tills... |
|
|
Ducati Formula 73 – retro och racing i perfekt harmoni
Retro möter racing – Ducati... |
|
Voge DS 800 X Rally – Ny offroadhoj till 2026
Voge DS 800 X Rally är en n... |
|
|
|
Harley-Davidson laddar upp med massor av kubik
Harley-Davidson fortsätter ... |
|
|
KTM 790 Duke – ny generation på gång till 2027?
KTM:s mellanklassraket får ... |
|
|
Nytt från Halvarssons: Mora V2
Halvarssons nya Mora V2 är ... |
|
|
Upprop mot hojförbudet på Nürburgring Nordschleife
Efter att motorcyklar förbj... |
|
|
Upprop mot hojförbudet på Nürburgring Nordschleife
Efter att motorcyklar förbj... |