Vilken ljuddämpare ger mulligaste ljudet?

bakdäck

Sporthojsnörd
Gick med
8 Apr 2009
Ort
Linköping
Hoj
Ducati Monster EVO 1100 2011
Jag tänkte fixa lite ljuddesign på hojen, har ett gammalt D&D som jag packat om, men ljudet är lite för "spetsigt" skulle vilja få det lite mulligare.

Det är ett slip-on som ska sättas på, på ett 2" rör.

Hojen är en GSXR 1100 1992

Vad ska jag köpa?
 
Min ombyggda Barracuda ger rätt nice ljud.

Fast vad är ett mulligt ljud?
 
Rent generellt tycker jag Termignonis pipor låter mulligt och fint. Men om det finns till din hoj vet jag inte...
 
Är det inte bara viktigt att det passar på röret? Jag har ett svinöppet system idag, så ett annat öppet borde väl inte påverka blandningen nämvärt?
 
Mig veterligen så ger en lång ljuddämpare med stor diameter på inneröret samt stor volym runt röret, ett mulligt ljud. Alltså dämpar bort höga frekvenser och lämnar de lägre och basiga mer i fred.

Om man är duktig så kan man ju gå ner på djupet i ämnet och konstruera den ultimata mull-dämparen efter formler, men det kanske är lite väl mycket jobb med:näsblod

Vet att det finns en tråd som behandlar ämnet, men jag hittar inte den.
 

"This muffeler, is the lightest in the world....."

Han är ju helt otrolig den mannen!

Ontopic:

"Mulligt ljud", helt omöjligt att veta vad du är ute efter. Mitt förslag är att söka på Youtube, massor med klipp på olika system för att hitta ett som passar just dina trumhinnor. Själv fick jag ett Yoshi slipon på köpet, lagligt men hyfsat mulligt i mina öron. (Gå till 1:25 så slipper ni discotramset...)

[YOUTUBE-ID]bgKp6CsSrCQ[/YOUTUBE-ID]
 
Yoshimura och Sukka har ett nära samarbete:yoparty

Har haft yoshi på tre av mina fyra Fireblades och tycker definitivt Yoshi har ett grymt mulligt ljud!!! :Bugar:Bugar:Bugar:Bugar:Bugar
 
Nyheter
Framtidens hjälmar är här!

Bland finesserna finns ljus...

Öhlins, som under många år ...

Bridgestone lanserar nytt sportdäck

Bridgestone har presenterat...

Ny Suzuki-importör

Suzuki SV-7 GX var en av Su...

Suzuki byter importör!

Suzuki SV-7 GX var en av Su...

MotoGP-säsongen avslutas i stor stil

Den traditionella finalbild...

Återkallelse av KTM 125, 250, 390 och 990 DUKE-modeller från årsmodell 2024

Är din KTM bland dem som sk...

Nordic Sport & Event sammanfattar 2025 års GGN

Pressrelease; Visby, 2025-1...

2026 års YAMAHA XSR900 GP

Yamahas Sport Heritage-seri...

Yamaha firar 70 år med klassiska Supersport-färger

Yamaha Motor firar sitt 70-...

Back
Top