Bra kallingar?

Plåtniklas

Liten, rädd och ensam™
Gick med
6 Mar 2003
Ort
Stockholm
Hoj
T7
Nu har mitt gigantiska lager med favoritkallingar börjat sina. Jag köpte en rejäl hög när jag hittade ett bra märke men nu kommer jag inte ihåg var jag köpte dom. :mad:

Var hittar man bra kallingar som inte tappar formen efter tre tvättar och som sitter bekvämt?
 
CK,håller till och med at tumla.

De äldsta jag har är inne på 6:e året med en 20-25 tvättar per år,håller fortfarande formen,bra kvalle om än lite dyra.

Henrik
 
Dressman har faktiskt bra kallingar. Kostar ok och det står inte Dressman över hela.
De finns i ett svart stretchigt material som inte blir svettigt som bomullsfillingar.

Hade massa märkeskallingar tidigare, men Dressmans är minst lika bra om inte bättre.
 
björn borg kallingar!! har haft mina i jag vet inte hur många år nu, men iaf minst 5 år, sitter klockrent fortfarande.

dock så får jag nog börja slänga något par nu och inhandla nya då sömmen börjat släppa.

edit: frank dandy gör rätt bra kalsonger också.
 
Last edited:
CK,håller till och med at tumla.

De äldsta jag har är inne på 6:e året med en 20-25 tvättar per år,håller fortfarande formen,bra kvalle om än lite dyra.

Henrik

CK är det sämsta skitmärket jag provat i kalsippsvängen,
satt som en påse skit efter några tvättar.

:)
 
Björn Borgs kallingar är bäst. Håller och sitter bra på mig iaf. Kramar om paketet sådär lagom mysigt.
Kan även slå ett slag för Resteröds grejjer. www.resterods.se
 
Last edited:
Brukar köpa Kallingar på Brothers eller JC (Adamswear och Marwin). Betydligt billigare än CK men med bra passform och kvalité.
 
Köpte några som hette Northbrooks på antingen Stadium eller Intersport och de sitter som en smäck. Visst, kanske inte lika hållbara som BB men mina håller bra trots att jag torktumlar all tvätt.
 
Köpte en hel hög med Björn Borg för säkert 10 år sedan å de håller fortfarande formen.

Man får kasta dem när de blir för slitna i tyget. Sömmar och resår håller fortfarande.
 
Jag tjöpte "Björn Borg"-kallingar i Turkiet. Efter cirka tio tvättar säger resåren upp sig på ett sätt som jag inte trodde var möjligt. Den är helt ok när dom går in i maskinen och totalslut när maskinen snurrat färdigt. Men det kan jag leva med när det var 6 par för en hundring. :)
 
Jag tjöpte "Björn Borg"-kallingar i Turkiet. Efter cirka tio tvättar säger resåren upp sig på ett sätt som jag inte trodde var möjligt. Den är helt ok när dom går in i maskinen och totalslut när maskinen snurrat färdigt. Men det kan jag leva med när det var 6 par för en hundring. :)


behövs det sägas mer ? :)
 
Fan att man orkar bry sig om vilka kallingar. HM's funkar perfekt (billiga och enfärgade)och i slutändan handlar det alltid om hur stor doning man har.
 
Nyheter
En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Nya Chief Vintage Sturgis

I samband med 86:e Sturgis ...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Back
Top