Är mc-hälsningen på väg att hälsa hem!

succe

Hojtroll
Gick med
9 Jun 2004
Ort
Mumindalen
Hoj
Offroad
Hälsar du på andra mc förare?Kanske när det känns bra eller ngn med samma typ av hoj,vissa bara utanför stan.Kan en Hd åkare hälsa på en sport åkare osv.Vad tycker ni? Numera är det inte bara mc typen som kan variera utan även mc åkarna som är en mkt bredare kategori av människor idag mot säg 40 år sedan eller ännu senare.Nu åker alla från advokater till trappstädare mc!Härligt!!! Jaa jag hälsar på alla nästan i alla fall, minns en gång när jag smattrade fram på ngn större väg och jag mötte ett svartklätt gäng på dånande maskiner.Var nu tvungen att bestämma mig ska jag hälsa jag hälsar ju på alla tänkte jag så jag slängde fram handen! Ahh jäklar!Nu är det för sent. Ingen svarade på hälsningen drog snabbt tillbaka handen.Och alla såg ju så stenårda ut.
Man misstänker att ngt gick snett i garaget då de såg ut att vara fastsvetsade i styret gjorde ju saken inte bättre.
De flesta hälsar nog även hd åkare om de kommer solo.sportåkare brukar hälsa oftast .Men tycker att vi hälsade mera på varandra på 80 och 90 talet kanske det har blivit mindre med den varan nu..Det verkar vara ngt unikt i sverige för minns att tyskarna såg mest förvånade ut när det skulle hälsas.Vad tycker ni andra om att hälsa? Vad är eran erfarenhet.Rock on mvh mumintrollet
 
Last edited:
De é väl inte så mycket att fundera över. En del hälsar, andra inte. Från början var det ju ett sätt att visa att "kusten var klar", de é bara att blås på.
Sen har du nog missat att man hälsar lika mycket när man kommer söderut i Europa. Men där är det ofta en viftning med ena foten.
 
Hälsar alltid, det hör till. Jag får allt som oftast en hälsning tillbaka... Jag kan dock inte jämföra med hur det var förut, men finner att det 8 eller 8.5 (fan, kanske t.o.m 9) gånger av tio blir en hälsning tillbaka. Vet inte om det är vårkänslor eller om den statistiken håller säsongen ut, vi får se. Ibland drar jag inte snabbast och vederbörande på andra sidan vägen hinner före, men jag är inte sen att svara :D
 
Typ alla i norge hälsar oavsett hoj, utom bandidos...
 
vad otrevligt av dem. Jag hälsar på alla utom guldvingar. Inte en enda guldvingstönt har hälsat tillbaka hittils, så jag har slutat. Ska man hälsa på mc-snuten ? har gjort det nån gång.. de kör ju hoj de med. fast man e inte direkt likasinnade :/
 
vad otrevligt av dem. Jag hälsar på alla utom guldvingar. Inte en enda guldvingstönt har hälsat tillbaka hittils, så jag har slutat. Ska man hälsa på mc-snuten ? har gjort det nån gång.. de kör ju hoj de med. fast man e inte direkt likasinnade :/

Jag brukar heja på polisen, konstigt nog är det faktiskt dom som har hejat på mig först dom flesta gångerna :va
Blir lika förvånad varje gång dom morsar, ibland hinner man bara nicka till lite snabbt :D
 
Klart man hälsar, finner ingen anledning att låta bli. Har man svårt att släppa styret, kurva och liknande så nickar jag.

Måste också säga att HD-åkare och dylikt hälsar mer frekvent sedan jag slutade att åka sporthoj...
 
Jag brukar heja på polisen, konstigt nog är det faktiskt dom som har hejat på mig först dom flesta gångerna :va
Blir lika förvånad varje gång dom morsar, ibland hinner man bara nicka till lite snabbt :D

Det är inte en hejning dom gör, utan tecknet för att sänka farten :såjaponken
 
Hälsar alltid om jag kan, får nästan alltid hälsning tillbaks från alla kategorier av hojar. Det enda mönster jag kanske kan urskilja är nog att motard typerna är sämst på att hälsa.
 
De lär ju inte ut vinkningen på trafikskolan! Så jag undrade i början vad alla vinkade för så klart. Har ju aldrig sett något liknande med bil, förutom när sportbilar bländar av o på helljuset mot varandra. Men nu vinkar man alltid!
 
Jag brukar heja på polisen, konstigt nog är det faktiskt dom som har hejat på mig först dom flesta gångerna :va
Blir lika förvånad varje gång dom morsar, ibland hinner man bara nicka till lite snabbt :D

Körde ner till jönköping under påskhelgen då det vara massa kontroller.

Nånstans på motorvägen påväg ner så hade en mc polis stannat en bil å han hälsa så trevligt när jag kom puttrande i lagliga 120 :D
 
Jovisst vinkar man. :)
Det var ett tag, måste ha varit när posörerna tog ut hojarna, som man inte fick så mycket hälsningar själv. Både innan och efter så hälsar nästan alla...
 
Hälsar alltid. Vinkar när det går, nickar annars.
Principsak.
Lite "De som inte hälsar kommer ändå aldrig att förstå".
 
Hälsar alltid med antingen en nickning eller med handen mot alla......förutom till dom med dessa stora plast "vespor" som tydligen klassas som mc men ser ut som vespor på steroider.
Förstår inte riktigt syftet med dom. Antingen köper man en hoj eller en moppe. Inte en hoj som ser ut som en moppe. Sen är dom som sträcker upp hela armen och i princip vinkar och hejar som en tok lite väl överdrivna kan jag tycka:yoparty
 
Back
Top