Kalla Fakta - TV4 - Ansiktsslöja

Ska Niqab / burka / ansiktsslöja vara tillåtet i skola/arbetsliv?


  • Antal röstningar
    0

X-up

-
Gick med
5 Jun 2003
Ort
Hemma
Hoj
2-Hjulig
Sitter och tittar på Kalla Fakta just nu om en kvinna som valt att bära en Niqab - Ansiktsslöja.

Denna kvinna har tagit strid för att få bära sin slöja efter att ha blivit nekad att bära den på sin barnskötarutbildning på Komvux.

Är det så konstigt att hon blev nekad? Jag är själv förälder och inte skulle jag vilja att en fröken helt klädd i tyg från topp till tå skrämmer livet ur min son på dagis.

Ska verkligen allt vara tillåtet så fort man hänvisar till religion?

Vad är Er åsikt?
 
Last edited:
Det är inte rasistiskt att kalla någon för en jävla idiot, som är precis vad hon är.
Man ska inte få fördelar för att man är troende, precis tvärtom tycker jag så ska man istället bli hånad och förtryckt på grund av det :mad:

Ok, lite väl kanske men skit ska hon ha.
 
Jag är nudist och vill jobba på ett dagis :: Undrar om dom är rasister som nekar mig

Man undrar hur det ser ut i passet eller på körkortet
eller hur en fotokonfrontation går till

religiösa idioter ::: av olika sorter :: men den sista idioten är inte född ännu
men så länge dom kan leva på bidrag så funkar det
 
haha, äldre klagar ibland på yngre som har kepsen på sig inomhus, de kommer nog säga, "det var bättre förr, då hade dom åtminstone keps." :D :näsblod

senare kommer det en folkomröstning med förbud om slöjor, sen kommer Iran med en varning :rolleyes:
 
Det här är helt vansinnigt... det skrivs regler mot att man inte får ha byxor som hänger så kallingarna syns, man får inte ha keps/mössa på lektionerna osv osv osv men nog fan är det något rikspucko som vill sitta där som värsta vålnaden och sedan motivera det med religon. IDIOT säger jag.
 
det skrivs regler mot att man inte får ha byxor som hänger så kallingarna syns, man får inte ha keps/mössa på lektionerna osv osv osv men nog fan är det något rikspucko som vill sitta där som värsta vålnaden och sedan motivera det med religon. IDIOT säger jag.

blir det ok med slöja går det inte att försvara dom reglerna på något vis.
 
...det intressanta är att ja-sidan har noll (0)% och det illustreras (ändå) av en liten dutt blått. hur mycket ligger felmarginalen på egentligen?

m.a.o kan man inte ta pollundersökningen på allvar.
 

Bifogat

  • poll.jpg
    poll.jpg
    143.2 KB · Visningar: 124
Undra hur hon skulle reagera om hon mötte någon med en balaklava på huvudet och en kofot i näven... Det är ju ändå bara snickaren Glen på väg till jobbet!

undra hur du skulle reagera om du mötte någon med nävarna i högsta hugg...det är ju ändå boxaren paolo som är på väg till ringen!
 
jag vill kunna ha hjälmen på när jag går in på bensinmacken också.

allt annat är diskriminering, jag är ingen jävla rånare! :gnissla
 
Kollar på programmet just nu. Man häpnar. De skäms inte ens när de tycker att det är ok att spöa upp frugan så länge det är i hemmet, eller att mannen är den enda som har rätt att ta ut skilsmässa, eller att mannen är familjens överhuvud. Snacka om värderingar från stenåldern.

Hoppas på en revolution bland muslimska kvinnor. Jorden runt.
 
Kollar på programmet just nu. Man häpnar. De skäms inte ens när de tycker att det är ok att spöa upp frugan så länge det är i hemmet, eller att mannen är den enda som har rätt att ta ut skilsmässa, eller att mannen är familjens överhuvud. Snacka om värderingar från stenåldern.

Hoppas på en revolution bland muslimska kvinnor. Jorden runt.

"Mannen har sista ordet. Han fattar beslut rationellt, kvinnor styrs av känslor när de ska fatta beslut."

:lol
 
Nyheter
Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anor...

Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Back
Top