Möten med polisen då du kört hoj...

Jag har blivit stoppad två gånger utöver alla rutinkontroller; en gång i bil och en på hoj:

I bil: Mitsubishi Eclipse, på väg hem till Umeå från En Dag På Strippen i Piteå. I vanlig ordning kappkörs det lite med andra som varit på samma tillställning, och vid ett tillfälle öppnar sig omgivningen till stora fält, god sikt och 110-sträcka, så jag petar växel, kör om en svart Saab 900 NG och en grå Saab 9-5. Båda dessa hade klubbdekaler och vi hade busat med varandra en stund redan, så jag visste att det inte var ordningsmakten jag hade att göra med.Med lite glada tillrop från mitt resesällskap fick jag för mig att det var dags att ge benet och se vad de gick för. När min mätarnål pekade på 180km/h noterade jag i backspegeln att de sänkte hastigheten, och eftersom jag närmade mig en stationär kamera i samband med att det blev 70-sträcka genom ett mindre samhälle bromsade jag ner till laglig hastighet (istället för att lyssna på kompisarnas ljusa idéer om att köra på vänster sida om mötande trafik för att undvika kameran och slippa sakta ner), passerade kameran och ökade sedan till omkring 100km/h igen. När det sedan blev 90-sträcka efter samhället ökade jag till 120km/h och kollade i backspegeln där den grå Saaben kom farande igen. Men vänta nu... Den grå Saaben jag körde om hade ju inte tonade rutor, och jag var helt säker på att jag hade sett en rosa Wunderbaum i dess backspegel. Dessutom var jag helt säker på att den inte hade blinkat rött och blått på instrumentbrädan när jag körde ifrån den. Snitthastighet 144.5km/h på 3600m 110-sträcka. 1800kr och två månader på trampcykel. Tur att det inte var mitt i vintern.

På hoj: Hypermotard S, lånad från jobbet för att känna hur den kändes. Körde lugnt och sansat efter en medelstor landsväg genom gles bebyggelse, passerade en by bestående av några hus där det är 70-sträcka, rundade en kurva i dryga 90km/h. Det står folk mitt i vägen ett par hundra meter längre fram. "Idioter som står mitt i vägen när de hör att det kommer en motorcykel" hinner jag tänka innan jag idiotförklarar mig själv och nyper in koppling och broms, men då var det för sent. Två trevliga polismän som var mycket imponerade över Hypermotarden men ändå var tvungna att bötfälla mig 2400kr för 88km/h på 70-sträcka. Blev tvungen att sälja en bil för att ha råd att betala före förfallodatum.
 
Förra sommaren låg man på 27:an från Borås på väg hem i runt 200 härliga km/h. Varmt och skönt ute så bara att njuta när man helt plötsligt upptäcker blåljus i sidospegeln."-Helvete" säger man till sig själv. Hinner bromsa ner till en 150 när farbror blå svishar förbi. Visade sig att de väntade längre fram med en annan bil som de stoppat. Vet inte varför. *puh*
 
Jag och en kompis skulle köra från Stockholm till Öland med våra R1streetfighters. Det är mitt på dagen strålande sol och inte mkt trafik. Vi kör helt lagligt bägge hjulen i marken och inte för fort heller. Jag ser polisen som svänger ut och lägger sig bakom min kompis. Efter ett par hundra meter så var det min tur att bli granskad av polisen... och han tänder lamporna direkt... så jag stannar. Han ger mig böter för smutsigregskyllt...400kr
jag säger då surt till han.
-va fan är det nollvision eller? dör det många i trafiken pga smutsigregplåt eller?
-inget svar.
-jag är nykter, körde inte förfort va fan... smutsigskylt klarar du...
-hur är det med min framlampa?blinkers eller att jag inte har någon hastighetsmätare?
-det kan jag inget om säger polisen...
-bra då vet jag trevlig helg.
//Henkan

Hamrén varning på den. :D
 
Förra sommaren låg man på 27:an från Borås på väg hem i runt 200 härliga km/h. Varmt och skönt ute så bara att njuta när man helt plötsligt upptäcker blåljus i sidospegeln."-Helvete" säger man till sig själv. Hinner bromsa ner till en 150 när farbror blå svishar förbi. Visade sig att de väntade längre fram med en annan bil som de stoppat. Vet inte varför. *puh*

Snacka om tur!
Men 27:an har dom ju inte en blekaste att haka på dig på om du betämmer dig för att dra, finns ju en hel del vägar som alla leder tillbaka till Limmared oxå :tummenupp


Angående date med polisen har det hunnits med ett par stycken, Säkerligen blivit stannad över 15 ggr med personbil och lika många med lastbilen så pirret som infinner sig har dämpats allt eftersom.

Dock bara blivit stannad 1 gång med MC:n.
Var en natt i fjol, sensommar och hade varit och glott på film hos en kompis som bor på andra sidan stan.
Körde i skinnjacka, och jeans så hastigheten var laglig då jag möter en polisbil på 50-väg.
Utan att tveka tvärvänder snuten och lägger sig i arslet.

Efter en stunds körande åker blåljusen på och jag stannar fint vid vägkanten och stänger av cykeln.
Farbror blå kommer fram och ber mig efter körkort och att jag ska ta av mig hjälmen.
Går tillbaka till bilen, och fram kommer istället hans kollega och ber mig blåsa.
Efter detta säger konstapeln: - Ja du, det är väl inte riktigt lämplig klädsel för att köra hoj!

Jag: ???? vad sa du?

Konstapeln: Du har inte lämplig klädsel för framförandet av fordonet.

Jag: Är det upp till dig att avgöra? (irreterad över deras antydan) Jag kör med det som är lag på, Hjälm! Och om konstapeln vill veta har jackan godkända skydd och jag bär ryggskydd under, hanskar ser du väl kanske att jag har på mig oxå?

Konstapeln: mjoo, det är ju sant (den andra polisen kommer tillbaka med mitt körkort och ställer sig brevid) Men . . . .

Jag: Har ni lite att göra ikväll eller skojar ni med mig nu?

Konstapel 2: Njae, är rätt lugnt ute på stan så måste ju göra nåt med tiden (glimten i ögat)

Fick tillbaka mitt körkort rätt snabbt när det kom en sleten Opel och körde förbi som såg ut att ha missat det där med ljuddämpare.
Men ibland har polisen alldeles för mycket fritid!
 
Förra sommaren låg man på 27:an från Borås på väg hem i runt 200 härliga km/h. Varmt och skönt ute så bara att njuta när man helt plötsligt upptäcker blåljus i sidospegeln."-Helvete" säger man till sig själv. Hinner bromsa ner till en 150 när farbror blå svishar förbi. Visade sig att de väntade längre fram med en annan bil som de stoppat. Vet inte varför. *puh*

En vanlig polisbil körde ikapp dig när du körde i 200 blås?
 
Den ena polisen är märkbart irriterad på mig för någon anledning, medans den andra subtilt försöker övertyga sin kollega att det inte är något att härja om.

Det är ett fenomen som dom kan ha fått från amerikanska filmer; Good cop, bad cop.

Likaså polisens intresse för dounuts tror jag härrör från USA.
 
ett litet bidrag från min sida då.

Vid tillfället jobbade jag som bilmek i sätra här i sthlm.
Det va fredag eftermiddag o jag skulle provköra min sista bil som var en hyundai cupè 2,7 V6 efter ett bromsbyte runt om.
Vid macken utanför området är det 2filigt och ett trafikljus. Jag står i vänstra filen längs fram o väntar på att de ska bli grönt så man kan gasa lite.
Sagt o gjort, grön lampa tändes o racet som pågick i mitt huvet kunde börja.
Kommer upp ganska skaplig fart, ca100, och slänger en snabb bli bakåt, och självklart kommer en vanlig polisbil med diskoljusen på!
tänker att nu måste jag vara helt körd, dom måste ju bara klippa mitt kort här på plats.. (de är 50 på sträckan föresten)
Han kliver ur bilen o går fram till mig som stannat lite längre fram.
Han inleder med frasen som är väldigt välkänd har
polis- gick lite fort där va?
jag- mjo de gjorde kanske de (med skakig röst)
polis- mm..

Jag förklarade varför jag körde fort osv (skulle ju slita in bromsarna bara).
efter många om o men och mot all förmodan så släppte han mig med en varning, hann precis komma upp till ca 100, höll inte farten kan tilläggas.
Shit tänkte jag! kan man ha mer flax???

Precis innan han går tillbaka till sin bil så börjar han nästa flina o nästan skratta.
Vad händer nu då? tänkte jag.

Han avslutade allt såhär:
polis- men hur korkad får man bli.
jag- ehm.. va?
polis- jo jag stog ju brevid dig vid trafikljuset (de va ju 2 filigt där)

efter de traskade den snälla konstapeln tillbaka till hans bil o körde sin väg, medans jag va tvungen att stå kvar ett tag för att bli av med skakningarna :)
 
Har bara blivit haffad en gång... dock anser jag mig ha kört bil på lånad tid i 14år och numera hoj i några veckor, för det är verklien inte lätt att vara laglig på två hjul. :)

Den gång jag åkte dit var sommaren 2000 och jag var stressad till jobbet, hade försovit mig och sov hos tjejen i Sigtuna men jobbet var i Södertälje (Astra). Tydligen låg det en civilbil bakom mig i rusningstrafiken från Eugeniatunneln till strax efter kungens kurva... de var bra jäkla förbannade över att de aldrig kunde klocka mig i mer än 129km/h på 90vägen... enligt filmen var det flera ggr som de försökte.
Det enda jag kunde se var hur cool min nyköpta CRX Vtec var bakifrån! :)
 
Ajajaj, kom precis hem nu för en stund sedan, med böter på 2800. Skulle hem från kompisen efter en provtur, så ligger jag på 50 vägen och så svänger det ut en bil bakom mig, tänker inte mer på det. Närmar mig en Stopp skylt som jag fint saktar inför men tydligen inte stannar helt vid, 10m senare så tror jag att utomjordningar kommer för att hämta mig, det blev ett jädrans blinkandes och tutandes på farbror blå. "Domen" blev att jag låg i 62 på 50vägen och stannade inte helt vid stop skylten.
J*vla skit bil! man ser ju f*n ingenting ut ur bakrutan:S
En liten bild, på mitt trevliga möte.

 
Efter mitt senaste samtalet med polisen kommer jag aldrig mer prata med dem. Finns sådana stolpskott inom kåren.
 
Stod vid ett rödlyse vid slussen(stadsgården).. Hade tjejen bakpå och de slog om till grönt.. utan att tänka på det drog jag på lite :) grejen var att vänster backspegel var paj och såg därför inget bakåt.. heltplötsligt ligger en mcpolis jämte mig och visar fem fingrar (50) jag kollar mätaren 100!! opps bromsar genast in och han fortsätter.. Det var 1 maj så de hade väl annat att göra.. Tur för mig..:tummenupp
 
har inte blivit stoppad än men kan ändå dra en historia om en polare. När han precis tagit sitt hojkort så skulle han ut o köra med sin gamla körskolelärare dem kör på en 90 väg så min polare kör om sin körskolelärare i 160 precis i det ögonblicket hör han sirener o stannar, ut kliver polisen o går fram till honom o säger
-här gick de fort
min polare svarar:
-Ja
snuten säger:
- Du har inte haft detta alls länge (2 dagar), vi vet detta är premiär veckan så i fortsättningen tar du det lungt,

Skön snubbe asså.
 
jag skulle alldrig palla att var en snut.att alltid behöva vara ett föredömme 24h. utan nån direkt bra lön heller för den delen. det är många som inte gillar polisen här. men va fan sluta ha sån "FUCK THE POLIS" mentalitet.dom gör sitt jobb var glad för det. eller skulle det vara bättre att dumpa polisen. å låta albanmaffian ta över, tycker bara polisen får ta onödigt mycket skit i förhållande till hur mycket bra dom gör för oss alla
 
jag skulle alldrig palla att var en snut.att alltid behöva vara ett föredömme 24h. utan nån direkt bra lön heller för den delen. det är många som inte gillar polisen här. men va fan sluta ha sån "FUCK THE POLIS" mentalitet.dom gör sitt jobb var glad för det. eller skulle det vara bättre att dumpa polisen. å låta albanmaffian ta över, tycker bara polisen får ta onödigt mycket skit i förhållande till hur mycket bra dom gör för oss alla

Tycker mest folk skriver bra saker om snuten i den här tråden.... :rolleyes:
 
Tur i oturen?

Blev tagen i sommras, kört ca 130 från Lund på väg på Halmstad, ca mitt på hallandsåsen så fick jag ett samtal som gjorde att jag fick lite brått, gasar upp i 160-170 och ca 1min senare så ser jag mc-polisen bakom mig (vet att de brukar stå där men det tänkte jag inte på för en gångs skull)

Trevliga poliser iaf som bad att få titta på kortet och berätta sen att de tänkte behålla det i 2-3månader.

Det roliga var att jag ca 48h senare skulle ge mig iväg på en 3-4månaders tur på haven. Berättade detta, alla skratta och var glada :)
 
Snutar kör också hoj och är lite outlaw - sett många många busar.

Dom tar en inte om man man uppför sig någorlunda normalt - dom kör likadant själva när dom inte åker snutbil....

Undantag finns - typ länstrafikgruppen - Läs :Trafikpolisen.

Nu hatar ju även snuten Ltg.......borde också vara polisen... men det är det knappt - dom e värsta kommunist snutarna anser den vanliga polisen - snutarna själva är livrädda för trafikpolisen även när dom är i tjänst om dom inte kan dra en fet historia vid stopp - eller ligger i 230 blås me blåljus.
 
Många roliga historier! själv har jag inga roliga att dela med mig. Saknar dock lite historier om hur vissa dragit från grisarna, är det moraltanterna på SH som göra att ni vill hålla de historierna från tråden?
 
Många män är födda som kvinnor och avgudar bilar med blinkande/roterande och stillastånde ljus.

Dom är som smycken för dessa pojkar.

Dom blir upprörda om vi hånar/diskuterar och pratar om såna där ruskiga saker som att åka ifrån bilar med blinkande,roterande och stillastånde ljus

Vi måste tänka på att dom blir upprörda över sådana storys.

Nämn inte sådana här saker som att "åka ifrån sneuten"
 
Nyheter
Testhoj hämtas från Sulas MC

Vi åkte till Strängnäs för ...

Transportstyrelsen avvecklar appen Mina fordon

Foto: Andreas Johansson ...

Custom Bike Show 2025

Den 7 juni var det åter dag...

Forged följer tre baggerbyggen

Tre amerikanska hojbyggare ...

Trendbrott: Rullgrusolyckor med MC minskar

Statistik från försäkringsb...

Mc-olyckor kopplat till rullgrus minskar

Trendbrott: Statistik från ...

BMW Motorrad Concept RR

Under den prestigefyllda ut...

Snart dags för Custom Bike Show

Förra året firades den 50:e...

KTM säkrar investerare och gasar vidare

KTM har meddelat en viktig ...

Motorcykelbranschen presenterar ”Safe Ride to the Future 3.0”

Genom att bygga vidare på f...

Back
Top