Grön laser

Men vaffaaaan:mad: Jevla gubbjävel

Gång på gång tråkar du ner på roliga/flashiga/stiliga/ prylar!

Hur gammal är du egentligen?

:mad:

Lägg av!

Han måste ju typ vara 20 år äldre än gsx1100r så någonstans runt 130 år :va
Det finns ju massa grejjer man inte har någon nytta av men man måste ju ha dem ändå :mad:
 
Ja va fan,, ska du till taj-landet så kan väl du tjöööpa med dig den kraftigaste lasern du kan hitta till mig? självklart pre-paid:)
 
Perfekt tråd, onödiga prylar är bland det nödvändigaste man kan ha!
Sök på 'grön laser' på google så får du massa träffar på var du kan handla.
Hur viktigt är det med effekten?
300Mw låter för jävla mycket. De flesta ligger på 5-30 Mw... Tänkte på något mer oxå, men det får väl komma som en edit sen..

Edit: länka gärna till filmerna du pratar om... Både laserpekarna och ficklamporna!

här har du en länk till en på ca 400 mw och även hemsidan till pekarna:tummenupp

http://www.youtube.com/watch?v=W1TUV3BJM1Y
http://www.dragonlasers.com/
 
Han måste ju typ vara 20 år äldre än gsx1100r så någonstans runt 130 år :va
Det finns ju massa grejjer man inte har någon nytta av men man måste ju ha dem ändå :mad:

Ja jag sa ju "med risk att låta tråkig"...

Men jag ser fan inget kul alls med att lysa en grön stråle på saker, inte ens på ballonger som låter pang.

Om den kunde bränna hål på en bildörr på 300m avstånd kanske, men en sån där skulle inte ens ha roat mig som 14åring.
 
Ja jag sa ju "med risk att låta tråkig"...

Men jag ser fan inget kul alls med att lysa en grön stråle på saker, inte ens på ballonger som låter pang.

Om den kunde bränna hål på en bildörr på 300m avstånd kanske, men en sån där skulle inte ens ha roat mig som 14åring.

Jag är benägen att hålla med dig.

Starta en ny tråd när det lanseras något man kan kapa upp ved och tända eld på, med.
 
www.dealextreme.com

Säljer diverse olika lasrar från mesiga pekare upp till 300 eller 500mW. Och en enorm mängd annat skräp och nyttiga prylar, allt för bottenpriser.
 
Man kan alltså bränna hål på saker med de där laserpekarna. På hur långt avstånd då? Kanske vore något för nyteknik VS träden??
 
Man kan alltså bränna hål på saker med de där laserpekarna. På hur långt avstånd då? Kanske vore något för nyteknik VS träden??

Att döma av videon med ballongerna avtar effekten rejält med ökande avstånd, dessutom, tror du inte hans grannar skulle fundera över den gröna strålen mellan trädet och hans altan?
 
Jo visst är det kul med laser. Men ni vill ha dom där som är olagliga i sverige och är EXTREMT fraliga. Har läst många som har blivit blinda när dom har råkat lysa på någon som reflekera ljuset bra. Så ta det lungt!!
 
Utökar frågeställningen i denna tråd om det går bra...
Går det att hitta sådana i Thailand?

Ja, det finns överallt i turistorterna. Har haft min gröna laser i nästan ett år nu och den funkar fortfarande. Vet inte vad det är för effekt men det går att peka ut stjärnor med den så räckvidden är godkänd. Runt 600 baht kostade den.
 
En polare skall till Thailand om nån vecka, då skall han få köpa en blå laser till mig :nicka
 
En polare skall till Thailand om nån vecka, då skall han få köpa en blå laser till mig :nicka

Blå= Äckligt dyr om du ska ha något över typ 1mW
Gul= Ännu äckligt mycket dyrare, ca 15 000:- för en på 10mW :näsblod

Sen vad det betyder med de olika styrkorna hit och dit vettefan, samma sak med det där som mäts i Nm. Vad kännetecknar det? Något med självfrekvens att göra eller :va
 
nm är våglängden för ljuset.

Ögat uppfattar en c:a 550 nm laser som grön - en 450nm som blå - en röd 630nm.
Man kan väl se mellan 400 till 750 i stora drag.

Snuttelaserns diod arbetar vid 910 nm =infrarött.

En sak när det gäller effekten (mw) är att ögat är känsligast vid det gröna runt 550 - så en grönlaser upplevs som mycket starkare än en blå vid samma effekt.
 
Nyheter
Testhoj hämtas från Sulas MC

Vi åkte till Strängnäs för ...

Transportstyrelsen avvecklar appen Mina fordon

Foto: Andreas Johansson ...

Custom Bike Show 2025

Den 7 juni var det åter dag...

Forged följer tre baggerbyggen

Tre amerikanska hojbyggare ...

Trendbrott: Rullgrusolyckor med MC minskar

Statistik från försäkringsb...

Mc-olyckor kopplat till rullgrus minskar

Trendbrott: Statistik från ...

BMW Motorrad Concept RR

Under den prestigefyllda ut...

Snart dags för Custom Bike Show

Förra året firades den 50:e...

KTM säkrar investerare och gasar vidare

KTM har meddelat en viktig ...

Motorcykelbranschen presenterar ”Safe Ride to the Future 3.0”

Genom att bygga vidare på f...

Back
Top