Mange Knutsson
Ny medlem
Lite bus får man väl ha![]()
![]()
Riktigt snyggt kört

Hoppas att nickeluring har lite film från Gelleråsen, får se om det finns något värde i att lägga ut det

Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Lite bus får man väl ha![]()
![]()
Vad händer ikväll?
/I
Men, vart får man tag på R&G reservdelar billigast/snabbast? Är det via R&G igen? Lelles lär ju inte gå fortare..
Gick omkull i första vänstern.
Jag hänger gärna på, vilka tider är det som gäller?
Men, vart får man tag på R&G reservdelar billigast/snabbast? Är det via R&G igen? Lelles lär ju inte gå fortare..
Jag behöver en halv uppsättning övre. Vi kanske kunde dela på ett par?
Det var ju Rörken så klart. Jag fick en plats igår men försov mig så tänkte att man skulle köra dubbelt så fort idag för att ta igen det..
Resultat? Gick omkull i första vänstern. Första varvet i andra passet, snorkalla däck och tack & hej sa framhjulet! Räddade situationen med fullt gaspådrag och lekte Tony R. istället. En riktigt fin sladd som jag inte hade hår nog på bröstet att rädda, men jeflar vad snyggt lakritsmärket blev!
Som tur var gick de ju inte så fort och allt som hände var att jag snurra 180grader och fick hojen över mig. Inte ett märke på hojen utöver skrapade kraschpuckar på ramen, skrapad vibrationsvikt på styret och att växelpinnen snurra runt sin egen axel då den måste fastnat under foten. Skyddet på burkarna var aldrig ens i backen! Pinnen var bara att lossa och vrida tillbaka. Mycket billigare än så här kan det nog inte bli om man vill ha skrapade armbågar :racing![]()
Men oavsett vad ryktet säger så vägrar jag erkänna det som en vurpa. Uppfyllde nämligen dom fyra viktigaste sakerna för att det bara ska få heta "race incident"![]()
1- Jag släppte aldrig styret, men nån av händerna!
2- Jag drog in kopplingen medans vi kana längs banan för att slippa motorstopp (GPstyle!!)
3- Jag reste själv upp hojen och körde in den direkt i depån..
4- Skruva tillbaka växelpinnen och gav mig ut igen.
Sammanfattningsvis så vart man nog bara en erfarenhet rikare, och lite snabbare. För vette tusan om jag inte körde dagens bästa varv direkt när jag kom ur depån igen, gick som smort!
Men, vart får man tag på R&G reservdelar billigast/snabbast? Är det via R&G igen? Lelles lär ju inte gå fortare..
Skönt att det gick bra för dig och hojen![]()
Blev du inspirerad efter min vänsterkurva på Tuvis i lördags?![]()
/I
Var bokade du den bandagen?
Dags för Gelleråsen igen![]()
13:e september är bokad!
Funderar även på att tillverka en platta i aluminium som flyttar bak fotpinnarna ca 4 cm och upp 1 cm, har tyvärr inte tillgång till en fräs i dagsläget.
Funderar även på att tillverka en platta i aluminium som flyttar bak fotpinnarna ca 4 cm och upp 1 cm, har tyvärr inte tillgång till en fräs i dagsläget.
Har någon testat ett större bakdrev bak på en SD?
Har någon testat ett större bakdrev bak på en SD? Jag har ju en 07:a så de ska den ju redan ha lite lägre utväxlingen. Tycker att det skulle vara kul om den blev ännu rappare (bakhjulsvänligare).
Nya 990 SM har ju en lägre utväxling och den lyfte automatiskt på 2:an och i princip oprovoserat på 3:an... Känner inte att jag behöver ligga och mata 230+ som SD går med nuvarande utväxling.
Transportstyrelsen avvecklar appen Mina fordon
Foto: Andreas Johansson ... |
|
![]() |
Custom Bike Show 2025
Den 7 juni var det åter dag... |
![]() |
Forged följer tre baggerbyggen
Tre amerikanska hojbyggare ... |
Trendbrott: Rullgrusolyckor med MC minskar
Statistik från försäkringsb... |
|
Mc-olyckor kopplat till rullgrus minskar
Trendbrott: Statistik från ... |
|
![]() |
BMW Motorrad Concept RR
Under den prestigefyllda ut... |
![]() |
Snart dags för Custom Bike Show
Förra året firades den 50:e... |
![]() |
KTM säkrar investerare och gasar vidare
KTM har meddelat en viktig ... |
![]() |
Motorcykelbranschen presenterar ”Safe Ride to the Future 3.0”
Genom att bygga vidare på f... |
![]() |
Bara en månad kvar till Gotland Ring Bike Week!
Nu är det bara en månad til... |