Biltema+mc=sant

så jag frågade honom om deras styren t ex kommer från samma tillverkare som renthal, då envisades han med att göra sådär;) en gång till:va

Renthal gör sina styren själva i England sedan 70-talet. Har svårt att tro att de tillverkar åt Biltema som nog använder någon asiatisk tillverkare.
 
Renthal gör sina styren själva i England sedan 70-talet. Har svårt att tro att de tillverkar åt Biltema som nog använder någon asiatisk tillverkare.


ok ok men jag nämnde just renthal och fick det svaret tebax;) jag jälv är inte så hemma på just var dom tillverkas å så:pannkyss meeeeeeeen nu vet ni såååååå funkar det:)
 
haha biltema gör det värt att leva! nej men kul att de konkurerar lite med företagen så de kanske får sänka sina priser hihi men det kan man ju bara hoppas på
 
Last edited:
Heja Biltema, låt oss få se depåstöd för 150:- så som de borde kosta, och låt oss få se slip-ons under tusenlappen för det är heller ingen rocket-science!!

Mer avancerade prylar... hmmm... där vete tusan, det får nog avgöras från fall till fall.
 
Nån som har en aning om skivbromslåset? eller skäms ni att svara på den frågan?

100 spänn är ju ingenting egentligen, när det gäller lås. Det kan aldrig vara sämre med ett lås till, åtminstånde i garaget som extra säkerhet :tummenupp
Jag ska köpa iallafall:yoparty
 
Vi tillverkar till både dyra och billiga märken i samma omgång när vi gör våra
grejor.Motorerna som sitter i tvättmaskiner tex.kommer alla från samma
fabrik.Så det är nog samma sak lite överlag tror jag.
 
Jag har köpt två olika depåstöd för mellan 700 å tusen spänn och de har bägge varit skit. Så då kan ju lika gärna betala mindre för ett på Biltema även om det oxå e skit.
 
Tänkte köpa handskarna för 399kr idag, blev inget för min del. Sömmarna runt fingrarna är ganska grova och stör en hel del. Nu har inte jag provat så många andra så jag kan inte jämföra, kanske någon annan kan?!
 
Biltema rocks:yoparty fan va glad ja e att jag inte skyndade mig i höstas att inhandla cross styre till hojen. nu kan man fan kosta på sig risers också :D
o vår servisen blir billig med 2 liter biltema olja,har kört alla mina bilar dom sista åren på biltemas 10 liters helsyntetiska o dom går ännu :tummenupp

synd bara att dom inte har bromsbelägg till min hoj,,kanske att dom kommer att utöka sortimentet efter hand :gnissla

o tar kedjan slut så blir till o testa deras kedja :tummenupp
 
Så gott som all ÅTERANVÄND olja är bättre än nyproducerad olja och jag kan säga att väldigt många oljor blandas med samma råvaror. (Jobbar inom branschen) Vilket betyder att Biltemas olja inte skulle vara sämre än nån annan :)
 
Köpte depåställ på Jula igår för 400 spänn :D
Verkar stadigt iafalla !

Är det det nya stödet de har vinklat upp handtaget på?
Det enligt bild i nya katalogen är väl återkallat för att man inte får under handen när man ska fälla upp det igen från backen.

Jula kommer att utöka mc-sortimentet framöver:tummenupp

Dal-Mausen
 
Efter en snabbkoll så är det lite uppvinklat ja, men ingenting jag oroar mig för.
Jag nyper bara tag, du ser väl på min avatar att jag har rätt grova nypor ? :D
 
Nyheter
Kurviger – Appen som hittar vägarna du inte visste att du ville köra

Att köra motorcykel handlar...

Nya europeiska riktlinjer ska höja kvaliteten på avancerad MC-utbildning

I samband med MotoGP-racing...

SMC med och höjer MC-säkerheten i Europa

Sveriges MotorCyklister (SM...

Norton Motorcycles siktar på fyra nya modeller till 2026

Norton Motorcycles förbered...

TILLSTÅND KLART: GGN 2.0 KÖRS I HEJDEBY 2025

Nu är det klart att världen...

Norton Motorcycles siktar på fyra nya modeller till 2026

Norton Motorcycles förbered...

GB350S i fokus på Wheels and Waves 2025

Honda var tillbaka i Biarri...

En hyllning till mästaren!

Pressrelease från MV Agusta...

Vinnarhoj från Custom Bike Show

I nästa nummer av Allt om M...

Testhoj hämtas från Sulas MC

Vi åkte till Strängnäs för ...

Back
Top