Säljes - Annonser / Roadracing

Bimota KB1

Pris: 130 000 :-


Annonsuppgifter

Distrikt Västmanland
Kategori Roadracing
Årsmodell 1979
Tillverkare Bimota
Modell KB1

Detta skrev jag för ett år sedan på Nonshinebloggen och där är vi nu fortfarande.
I Forgotten skulle Bimotan testas men det var mest en massa förgasarproblem så det blev inget tävlat. Men problemen löste sig till slut så nu är det bara att höja nålarna ett snäpp till, montera en styrdämpare och fixa lite smådetaljer så är det en vinnare. Går ruskigt fort, styrdämparen behövs för att hålla framhjulet i riktning efter landningarna då den hjular mest hela tiden då det gasas. Är till salu nu.

På denna länk kan det mesta ses om cykeln.
https://nonshine.blogspot.com/search/label/Bimota

Bimotan har varit ett långtidsprojekt som inte blir helt klart, mest beroende på att jag tävlat i Forgotten era med Peckett & McNab och ISR så Bimotan har inte hamnat högst på priolistan. Cykeln är inte mycket använd som ny på grund av en massa misslyckade planer, när jag hittade den skulle den ha rullat ca 15 timmar på bana men det tvivlar jag på, så många var det nog inte. Nu är det en 1200cc motor baserad på Z1 i den och motorn går fort, riktigt fort, jag blir skraj fort. Väghållningen passar bra för våra lokala banor, cykeln är väldigt kompakt, bra väghållning, styr bra.
Plast och tank är olackat, en KB1 kåpa av racemodell medföljer, nygjuten utöver den som är monterad
Öhlins bak renoverad, förövrigt en väldigt tidig modell.
Campagnolo
Brembo Golden line
Keihn CR34
etc

Cykeln behöver en massa slutjobb för att bli fin, den har testats och allt fungerar men det är saker som fotpinnar, styren, mekvänlighet som behöver ordnas, inget som är dyrt men tar tid.

Om du vill vinna race är detta cykeln du behöver, ska du slå Mossberg eller den där Grandell i Forgotten Era kommer det inte finns några ursäkter om du inte vinner över gubbarna. Om Mossberg inte är med kommer inga ursäkter behövas. Jag har kört runt 40 race i klassen med mina två andra cyklar med skaplig framgång men jag tror Bimotan är den som i slutändan är snabbast. Du behöver inte vara bästa föraren för att vinna om du har denna KB1. Anledningen till att jag inte vill ha den kvar är att mitt deltagande i klassen just nu är inte aktuellt

Notera även att priset på dessa cyklar inte går neråt, det går faktiskt att se som en investering.

Kontaktuppgifter

Inlagd 2024-08-10 20:42
Användare Grandell
Namn Thomas Grandell
Telefon 0737847321
Email Skicka email

Denna annons har visats 746 gånger.


Nyheter
Fat Boy Gray Ghost – 35 år efter Terminator 2

2025-års Fat Boy Gray Ghost...

European Bike Week: 2-7 september 2025

Under veckan den 2 – ...

Michael Schumachers Honda Fireblade såld på auktion

Michael Schumachers Honda F...

Dags för Mälaren runt 2025 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti 202...

Retrohoj från Honda presenterad på Suzuka

Under 46:e Coca Cola 8-timm...

Sandvikens franskaste Triumph

I Norrtälje kunde vi se hur...

Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...