Droppade nya hojen (1:st)

  • Thread starter Thread starter TM
  • Start date Start date

TM

Bluegrass n' shit
Gick med
19 Feb 2005
Ort
Sthlm
Hoj
Trampcyklar
:näsblod
Efter en inspirerad vända på favoritvägen (Sättravägen) slappnar jag av när jag anländer till Riala i lugnt takt (skola/barn-väg), morsar tillbaka på några ungdomar som hejar samtidigt som jag skall svänga åt andra hållet i en T-korsning. När jag åter blickar framåt i svängen har jag helt missat den stora "pölen" med fint & effektivt rullgrus som tydligen lämnats kvar efter vårstädningen (eller placerats ut med flit?!!).

Hojen bara försvinner under mig och jag + mc åker kana tvärs över vägen => diket. Turligt nog blev det bara några kosmetiska skador på hojen + ont i något revben (undrar hur det känns imorgon...).
Det som tog i vid nedläggningen var ena motorkåpan, backspegel, blinkers, "bullen" på baknavet (enkelsving), styrände, kopplingshandtag (av).

Hade något av dessa skyddats av kraschpuckar, om sådana varit monterade? Eller är det bara för att skydda ev. kåpor?
 
Beror på puckarnas storlek och kvalitet, men de skyddar väldigt bra för det mesta... Generatorkåpa, fotpinnar, blinkers etc.
Beklagar olyckan.
 
tråkigt. puckar hade nog räddat motorkåpan men inte sving och styrända.
finns småpuckar till svingskydd/depåstödsfäste. kopplingshandtag och bromshandtag kan man såga till små brottsanvisningar i, som RR körarna gör för att bara handtaget och inte hela bromjoxet ska knäckas.
 
Ok, då får man ge sig ut & shoppa lite puckar då. Den här gången gick det ju förhållandevis bra med hojen (t om den krockade blinkersen fungerade) :tummenupp , men man vet ju aldrig om det blir en nästa gång.
Förresten var det urfrästa spår i kopplingshandtaget precis där det gick av, men på bromshandtaget har jag inte sett några spår. Inkonsekvens eller lägger man alltid hojen på samma sida :confused: :tomten
 
Nyheter
Recension: Gilles MUE2 fotpinnsats

Om du vill förfina din hoj ...

Recension: Gilles MUE2 fotpinnsats

Om du vill förfina din hoj ...

Australiskt stjärnskott klart för GGN 2026

20-årige australiensaren Wi...

Alltid redo för regn

Håll dig torr på hojen – ny...

Bridgestone dominerade i Suzuka 8 Hours

Pressrelease från Bridgesto...

Publikrekord under World Ducati Week

Ducati slog publikrekord un...

Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Back
Top