Motopark Finland - 29-31/5 banåka

lastu

nu med 1000
Gick med
7 Mar 2003
Ort
Älvsbyn
Hoj
K5 tusen
Hallå alla som är sugna på att köra lite bana i Finland. Nu är det klart: MC-norr har bokat motopark lördag - måndag 29-31 maj. Tre dagar åka bana på den i mitt tycke bästa banan i finland för i runda slängar 1200 svenska riksdaler. I priset ingår tre dagars banhyra (lördag, söndag och måndag) samt boende i stuga (6 personers) från fredag tom måndag.

De som inte tycker att tre dagar banåka räcker så kan man betala 45€ på plats å köra även fredagen. Detta ifall inte banan är uthyrd av någon annan. Mat ingår inte men det finns restaurang på plats som ska vara öppen från tidiga morgon till 02.00 på natten. Där ska finnas frukost för ca 7€, andra priser vet jag inte.

Passa på nu när det fortfarande går att köra med helsystem på hojarna, inget behov av decibelsnöpning av hojarna ännu. Men det kan nog hända att de följer Sverige i fotspåren strax vad gäller bullergränser, hörde att de har lite problem med nån miljönämnd i Virtasalmi.

Anmälan görs på MC-norrs hemsida och där finns även lite info.

http://www.mcnorr.se/index2.htm

Om ni har funderingar över något så försöker jag svara så gott jag kan. Har egentligen inte så mycket med MC-norr att göra, men det är jag som haft kontakt med motopark.

/lastu
 
Last edited:
Låter bra :tummenupp
Den helgen är bokad! :yoparty
Ligger det långt från Kemora?
 
En enkel karta

Virtasalmi.jpg
 
Gjorde en liten vägbeskrivning jag också. Är inte samma väg som Iskall har i sin karta, tror att denna ska vara nån kilometer kortare.
http://hem.passagen.se/lastumaki/karta.html

Varje kartdel är 1250x1250 pixlar, så det bör gå att se hyfsat hur man tar sig dit, om man kommer norrifrån vill säga...

/lastu
 
Tackar! En bit å köra så man får väl ta en 4dagars... :rock
 
Härligt att dom valde Motopark denna gång.
Vi for ju dit i fjol istället för Kemora, och det valet behövde man ju inte ångra. En i mitt tycke roligare bana än Kemora... :yoparty
 
Jag kommer isåfall att åka från Sundsvall.
Smartast borde ju vara att ta färja ifrån Umeå till Vasa.
Hur långt är det sen från Vasa till banan och vilken är bästa vägen att köra ?

/ Kenneth
 
Ja, hut långt kan det vara från Vasa till Virtasalmi? :confused:
Känns som max 30 mil iaf?!?!
 
KennethN skrev:
Jag kommer isåfall att åka från Sundsvall.
Smartast borde ju vara att ta färja ifrån Umeå till Vasa.
Hur långt är det sen från Vasa till banan och vilken är bästa vägen att köra ?

/ Kenneth


Prata med nån Umebo dom hjälper nog dig. Dom brukar då åka färja över
 
Någon fler från Sundsvall med omnejd som är intresserad av att dela släp och resa ?

Tidsmässigt skulle det innebära att man kanske åker med färjan från Umeå på Torsdag kväll 27/5 20:00 med ankomst Vasa 23:00 och ankomst Virtasalmi mitt i natten mot Fredag.

Vila o förb. på Fredagen och ev körning halvdag kanske om det funkar med arrangören på Fredagen. Körning Lör, Sön, Mån. Man kanske slutar köra lite tidigare på Måndagen och drar ca kl 15 för att ta färjan från Vasa 31/5 kl 20:00 till Umeå. Ankomst Umeå kl 23:00. Hemma i Sundsvall mitt i natten mot Tisdag 1/6


En ungefärlig kostnadskalkyl på 2 personer skulle detta innebära.....

Bilbensin mm, ca 150mil 2000:-

Färja t.o.r med 2vuxna 1800:- ( 900:-/person ) + 1bil och släp 2760:- = 4560:-

Bankörning inkl. boende 3nätter 2400:-

Totalt 8960:-

Detta blir per person. 4480:- för 3dagars banräjsing inkl resa och boende ( ca 1494:-/dag )



3 personer blir det 3687:- ( 1229:-/dag )

4 personer blir det 3290:- ( 823:-/dag )


Med denna info kan man i alla fall lättare göra en bedömning om man kan haka på eller inte. Nån krona hit eller dit kan säkert diffa. Prislistan för Maj är t.e.x inte ute ännu men enligt RGline så borde det inte bli några markanta förändringar.

Någon som är sugen ?
 
Samåkning

Som det ser ut så är intresset lite svalt i Sundsvallstrakten.
Finns det möjlighet att dela släpvagn med någon från Umeå med omnejd kanske ?
 
Lite mer info:

Däck (Metzeler) kommer att säljas på plats. Men om du behöver nån annan dimension än vanligaste sporthojs, (eller till ex regndäck)- så är det bäst att beställa innan. 20% ges på däckpriset. Däckmaskin kommer att finnas på plats.

Mer frågor och förslag om upplägg och sånt kan ställas här, nu är det klart att jag också kommer att vara där för att hjälpa till.

Hälsn.
/Mika Lastumäki
 
Är det någon som vill eller vet av någon som man kan samåka med?

Antingen hyra in sig på ett släp eller så fixar jag bil+släp och så delar vi på soppan?

Intressant är folk från Luleå, Pite, Boden med omkrets.

/Daniel
 
lastu skrev:
Lite mer info:

Däck (Metzeler) kommer att säljas på plats. Men om du behöver nån annan dimension än vanligaste sporthojs, (eller till ex regndäck)- så är det bäst att beställa innan. 20% ges på däckpriset. Däckmaskin kommer att finnas på plats.

Mer frågor och förslag om upplägg och sånt kan ställas här, nu är det klart att jag också kommer att vara där för att hjälpa till.

Hälsn.
/Mika Lastumäki

Vad kostar regndäcken fram resp bak? Klackmönster?
 
Nyheter
Vinnarhjälmen utlämnad

Robin Axelsson lämnar över ...

Yamaha XT250 ny ordonnansmotorcykel för Försvarsmakten

Yamaha Motor Europa NV fil ...

Distinguished Gentleman’s Ride -25

Under söndagen den 18 maj d...

Dags att boka in Gotland Ring!

Upplev magiska Gotland Ring...

Öppet hus på Rapido MCK Stockholm

Lördag den 17 maj bjuds det...

Yamaha TRACER 7 & TRACER 7 GT 2025

Yamahas TRACER 7 och TRACER...

Nya Yamaha Tracer 7 och Tracer 7 GT

Yamaha har presenterat 2025...

Full fart på Bike Trollhättan-dagarna

Just nu har portarna öppnat...

MV Agusta inför fem års garanti

MV Agusta tar ett nytt steg...

MV Agusta förlänger garantin till fem år

Italienska motorcykeltillve...

Back
Top