Tips, termokontakt (för kylfläkt) Honda VF 1000/750

peoy

Ny medlem
Gick med
26 Aug 2006
Ort
Skellefteå
Hoj
Honda VF1000F -84
Hej!

Vill bara dela med mig resultatet av en halvtimmas bläddrande i katalog över termokontakter m.m hos Skellefteå El & Diesel..

Var ute efter en termokontakt som slår igång kylfläktarna på min VF1000F innan motorn kokar och kylvattnet flödar över via expansionskärlet..

Det blev en hel del bläddrande fram och tillbaks i katalogen för att hitta en med lagom låg temperatur för start, rätt gänga, lagom kort känselkropp, och lagom liten fattning för att kunna få plats att dra fast den på kylaren + att den skulle gå att få tag på.

Den vi hittade är för Hyundai Elantra, Excel och Pony, motorstorlekar 1.3 - 1.6, samt för nån Mitsubishi

Originalnr Hyundai
25360-24000
25360-24050

Originalnr Mitsubitchi
25360-24000

Facet (tillverkarn) nr 7.5150, kostade då jag köpte den strax under 250:-

Kontakten stämmer inte, men det är bara kapa bort Hyundaikontakten och ersätta den med två flatstiftskontakter.

Har inte datat för kontakten nedskrivet, men en sökning efter orig nr gav ett resultat (http://www.yiparts.com/Part/fr/WOKMCS) som verkar bekant, sluter vid 85 grader, och bryter kretsen när tempen gått ner till 80 grader.

/PeO
 
Nyheter
Customhoj Bike Show 2026

Den 23 till 25 januari körs...

Racing på Kjula Dragway till helgen

Den kommande helgen (23-24 ...

Harley-Davidson och MotoGP lanserar Harley-Davidson Bagger World Cup

Harley-Davidson och MotoGP ...

BMW Motorrad International GS Trophy 2026 körs i Rumänien

Platsen för BMW Motorrad In...

Strängnäs Bike Show den 30/8

Sista lördagen i augusti är...

Mälaren Runt – Tillbaka till rötterna

Under lördagen kördes Mälar...

Fat Boy Gray Ghost – 35 år efter Terminator 2

2025-års Fat Boy Gray Ghost...

European Bike Week: 2-7 september 2025

Under veckan den 2 – ...

Michael Schumachers Honda Fireblade såld på auktion

Michael Schumachers Honda F...

Dags för Mälaren runt 2025 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti 202...

Back
Top