Förgasare 426, dräller

Patlar

Utan GSXR, med stånka
Gick med
6 Mar 2003
Ort
Uppsala +2,5mil
Hoj
Yamaha YZF 426 -00, GSXR750-85, GSXR1100-92(Sålda)
Förgasare Yamaha 426?, dräller

Trots fin nålventil o "korg", så dräller min Yamaha 426 ur waistslangarna, så fort jag torrgasat en gång eller ryckt ut choken en gång. Har kollat avståndet så att det är rätt, för nålventilens dödläge.
Nåt tips om vad det kan vara?
 
Last edited:
Kollat så att flottören inte läcker in?
Mätt flottörnivån på rätt sätt,utan packning?
 
Ska riva en gång till o pröva om flottören flyter, börjar kunna rivproceduren nu. Avståndet ska vara 8mm (enligt de instruktioner jag sett) och packningen är flortunn, så tror inte att det spelar ngn roll att den suttit kvar vid mätningen
 
Sitter en oring på nålventilssätet som säkert har gått åt helvete. Finns inte hos yamaha som reservdel men ta med den till Momentum så får du säkert en ny. Har ritat en pil på bilden. Föresten flotörnivån ska va 9mm på alla förekomande Fcr förgasare.
 

Bifogat

  • 1034_carburetor.gif
    1034_carburetor.gif
    65.3 KB · Visningar: 195
JJ du verkar ha klockrent rätt Tackar!!!

Jag var ute nyss och meckade innan jag läst ditt inlägg och bytte den torra skrumpna o-ringen och fick det tätt.

Såg tyvärr att kammarnas märkning inte stämde med svänghjulets, så jag kanske åker på ett kamkedjebyte oxå.
 
Nu fick jag igång den för första gången, dum som jag var så försökte jag ställa in tomgången efter ca en minut o då dog den , sen var det tji.

När jag hållt på o kickat som en idiot har jag även testat med startgas vilket jag misstänker är ett stort no no, men det skumma är att den inte tänt till på gasen.

Nu när den hoppade igång gav jag pyttegas(utan startgas) i kickögonblicket och ingen choke.
Är det en vettig 426 teknik för start, eller?
 
Nyheter
Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Nya Chief Vintage Sturgis

I samband med 86:e Sturgis ...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Shelby Turner, klar för GGN

Pressmeddelande 2026-08-05F...

Premiär för Östgöta Dundret

Under 1940 talet var Finspå...

Ny 500-kubiks retro från Honda

Efter rykten om en ny retro...

Ny 500-kubiks retro från Honda

Efter rykten om en ny retro...

Ny 500-kubiks retro från Honda

Efter rykten om en ny retro...

Back
Top