hojåkning runt Gävle på lördag 16 augusti

eksemet

halkat tillbaka...
Gick med
7 Jun 2008
Ort
Gävle
Hoj
Yamaha R1 1999
Jag är SJUKT sugen på att åka massa båge den 16 augusti, någon som känner för att hänga med?
Tänkte köra från gävle vid tvåsnåret, sen bär det av mot Bollnäs via gamla E4:an, Ockelbovägen
och Hällbovägen, sedan tillbaka via Vevlinge, Segersta, Ockelbo, Sandviken och tillbaka till Gävle.. Det här kommer bli en nätt tripp på ca 26 mil "pure pleasure"

Skicka mig ett meddelande så jag vet om NÅN är sugen.... Tänkte att vi kanske skulle ta och mötas upp på Lidl vid travbanan?
 
Jag åkte exakt den sträckan för bara några veckor sen, bra skit helt klart. Jag är där om jag inte lyckas sabba bromsarna eller nått annat innan dess. Finns några fina fik på vägen från bollnäs också.

Får man fråga varför just den 16:e bär en sådan inspiration?
 
Gör en avstickare till Annefors och tillbaka också om du ändå ska åka Hällbovägen till Bollnäs.Gavelstigklass på den sträckan.
 
Bra initativ !! :tummenupp

Om vädret inte liknar det som varit det senaste dygnen så dyker jag oxå upp...

Kom igen nu då alla hoj-åkare, häng med på detta. Vore häftigt om det blev ett större gäng :)

//cage
 
Gavelstigklass på den sträckan.

Anneforsvägen är bra mycket ballare tycker jag! I det närmaste tjänstefel att missa den om man är i trakten.

Själv tänkte jag roa mig med att jobba hela helgen. Arbeit macht frei...eller hur var det nu:va
 
åkning på lördag

Jag åkte exakt den sträckan för bara några veckor sen, bra skit helt klart. Jag är där om jag inte lyckas sabba bromsarna eller nått annat innan dess. Finns några fina fik på vägen från bollnäs också.

Får man fråga varför just den 16:e bär en sådan inspiration?

Jo för den enkla anledningen att ja jobbar heeeela jävla veckan på annan ort och är sjukt sugen på att åka .. så ja kan inte vänta till söndag som brukar vara standarddag typ.. ska nog åka lite både fredag lördag OCH söndag ska du se!.. herhehehe
 
Hmm hojåknig på G alltså:P kan man hänga på fast man ha motard då eller blir man för långt efter då?;)
 
Om det blir nån meter grusåka så följer jag gärna med:)
 
11.44 och det regnar regnar regnar regnar, fan. Enligt smhi ska det sluta regna efter 12 och efter 18 ska det bli soooool. Skicka upp några raketer som skingrar regnet som dom gjorde i kina. Ejje vart är du. Jag åker till Lidl kl 14 om det duggar för det skall jööö bli bättre på eftermiddan. Hoppas ni kommer också.
 
Det blir nog med underställ på, men blir det inte värre än såhär så har jag för avsikt att vara på plats.
 
Ja nu är jag hemma igen. Riktigt roligt var det och bra väder blev det. Det här måste vi göra om. Sort guld ligger på schemat nu. Ha det grabbar
 
Kan en lördag em bli bättre??

5 st mullrande hojar...
Bra väder...
Underbara vägar (även vägen norr om Segersta)...
Bra tempo...
Gott kaffe i Bollnäs...


Kul att träffa er grabbar, jag är gärna med om en liknande tur till :yoparty :yoparty
 
ja fy fan.. Jag är med måånga fler gånger ... det blev kanonväder tillslut och satanigatan va kul det var....:yoparty
 
Nyheter
Idag inleds nationella potthålsveckan

I år äger Nationella Potthå...

Nationella Potthålsveckan 1-7 maj

Det är återigen dags för Na...

Motorcykelns Dag 3 maj

Den 3 maj är det Motorcykel...

Bilprovningen: Brister hos var fjärde motorcykel

Foto: Bilprovningen Våre...

Europeisk kampanj för säkrare motorcykelkörning

Den europeiska branschorgan...

Bara två månader kvar till Gotland Ring Bike Week !!

En liten påminnelse om året...

2 månader kvar till Gotland Ring Bike Week !!

Nu är det bara två månader ...

Nya Indian Pursuit Elite

Screenshot Indian Motorc...

Icons of British Originality

Åtta team från åtta länder ...

BMW presenterar R 12 G/S

BMW Motorrad har presentera...

Back
Top